CHP'li Muharrem İnce: Cumhurbaşkanı adayını ön seçimle belirlemeliyiz

CHP'li Muharrem İnce: Cumhurbaşkanı adayını ön seçimle belirlemeliyiz

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceğinin parti tüzüğünde yazılı olmadığını söyleyerek, "Bu belirlenmeli. 2019 seçimi Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimidir" diye konuştu.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmede bulundu.


Habertürk gazetesine konuşan Muharrem İnce, CHP'nin tüzüğünün değişmesi gerektiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceği tüzüğümüzde yazılı değil. Bu belirlenmeli” dedi. 


İşte Muharrem İnce'nin değerlendirmelerinden satır başları;


Gürsek Tekin: Yarın hep beraber göreceğiz, Kılıçdaroğlu'nu takip edin


"Ön seçim de yetmez"


- 2019 seçimi Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimidir. 1 milyon 200 bin parti üyesinin önüne sandık konulmalıdır. Cumhurbaşkanı adayını üyelerimizin katılımıyla ön seçimle belirlemeliyiz. Kaldı ki, bu da yetmez. Sendikaları, muhtarları, sivil toplum kuruluşlarını, vakıfları, odaları, baroları da bu işe dahil etmeliyiz. CHP’nin adayını desteklemek şartıyla önseçimde oy kullanmalarını sağlamalıyız.


- Ancak böyle büyük bir uzlaşmayla yüzde 50 artı 1’i temsil edecek ortak iyiyi bulabiliriz. Önseçimle cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi durumunda hem partide kenetlenme yaşanır, hem de toplumun tüm kesimleri işe ortak edilir.


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 2019’da Türkiye’nin tarihini değiştireceğiz


"Şubatta yapılacak kurultay büyük fırsat"


- CHP’nin, şubat ayının başında yapmayı planladığı olağan kurultay cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceği konusunda büyük bir fırsattır. Hatta bu olağan kurultaya, ‘Cumhurbaşkanlığı Kurultayı’ denilerek, büyük bir felsefe ortaya konulabilir. Kurultayda, bir maddelik tüzük değişikliği yapılarak, cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceği kurallara bağlanır. Bu yapılırsa umut saçan, birleştiren, kararlı, adayını nasıl belirleyeceğini netleştirmiş, güçlü bir CHP ortaya çıkar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS