CHP'li Umut Oran'dan "Adıyaman'da IŞİD gerçeği" raporu

CHP'li Umut Oran'dan "Adıyaman'da IŞİD gerçeği" raporu

CHP'li Umut Oran'dan Adıyaman'da IŞİD gerçeği raporu

Önce Diyarbakır'daki HDP mitingine bombalı saldırı ardından da Suruç katliamı sonrası gözlerin çevrildiği Adıyaman'daki IŞİD gerçeği raporlaştırıldı. Her iki saldırıyı gerçekleştiren zanlıların Adıyamanlı çıkmasıyla gündeme gelen kentte IŞİD tehdidi ne boyutta?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP eski milletvekili Umut Oran Adıyaman'a giderek bölgedeki IŞİD gerçeğiyle ilgili bir rapor hazırladı. Alevi yurttaşların IŞİD nöbeti tuttuğunu söyleyen Oran, işsiz gençlerin dolarla kandırılarak örgüte götürüldüklerini ifade etti.

İşte IŞİD bombacılarının yollarının kesiştiği Adıyaman'daki İslam Çay Ocağı

Adıyaman'da Alevi evlerine işaretli tehdit: "Kanınız bize mübah!"

Orhan Gönder sınırda aranıyordu

CHP eski milletvekili Umut Oran'ın hazırladığı rapordaki çarpıcı veriler dikkat çekiyor. 26-27 Temmuz’da Adıyaman’a giderek halkın ve partililerin IŞİD ile ilgili sıkıntılarını dinleyen Oran, raporunu CHP TBMM Grubu’na da aktardı.

İşte rapordan bölümler:

-Örgüt elemanları başlangıçta 6 bin dolar verdiği gençleri kandırıyor, daha sonra 1200’er dolar vermeye devam ediyor.

-Adıyaman Emniyeti’ne 18 aile “çocuğum kayboldu” diye başvurdu, IŞİD’e eleman sağlayanların açık kimliklerini verdi işlem yapılmadı.

-İşsizlik nedeniyle çay ocakları ve kahvehane sayısı tüm işyeri sayısını ikiye katlamış durumda. Bazı yerler IŞİD için karargâh haline geliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

-Dağlarda, yaylalarda yaşayan Adıyamanlılar ve Alevi yurttaşlar evlerinin önünde, köylerinin dışında gece gündüz IŞİD baskınına karşı nöbet tutuyor.

-Vatandaş, IŞİD’in tuzağına düşürdüğü kendi çocuklarını dahi ihbar ediyor ama kimseden “tık” yok. Sanki IŞİD’i “görme, duyma, konuşma” emri gelmiş hali var.

-Adıyaman Başsavcılığı’nda 6 aydır devam eden ve 200’ü aşkın şüphelisi bulunan gizli bir soruşturma olmasına karşın iddianame bir türlü hazırlanamıyor.

-IŞİD kollanırken, vatandaş da “Adıyaman’ın ismi IŞİD ile anılmasın, adı lekelenmesin” yalanıyla baskı altına almaya çalışılıyor.

-2013’ten bu yana Adıyaman’da 200’ün üzerinde gencin IŞİD’e katıldığı belirtiliyor.

-IŞİD’e eleman sağlayan kişilerin kimler olduğunu aileler biliyor, açık kimlikleriyle emniyete bildiriyor. Bunların hiçbiri önlenmiyor.

-IŞİD’e katılan ve Suriye’deki çatışmalarda öldürülenler geceleri Adıyaman’da gizlice defnediliyor.

-Adıyaman’da nüfusun yüzde 36.6’sı sosyal güvenlikten yoksun. TEKEL’in satışı ve kapatılan fabrikalar 50 bin aileyi yani 350 bin insanı aç ve işsiz bıraktı.

-Adıyaman işsizlik oranı en yüksek ilk 5 il arasında. Adıyaman ekilebilir arazilerden 470 bin hektarını, bir ilçesini ve 85 köyünü Atatürk Barajına verdi. Ancak Baraj’dan ve GAP’tan ciddi bir katkı almadı. Sulama alanı ancak yüzde 10’a ulaşabildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber