CHP'li vekillerden Dündar-Gül davası için başvuru

CHP'li vekillerden Dündar-Gül davası için başvuru

CHP'nin TBMM bünyesinde faaliyet gösteren Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi milletvekilleri, Can Dündar ile Erdem Gül'ün yargılanacağı davayı izlemek istediklerine ilişkin iki ayrı dilekçe yazdı. Vekiller, "Kamuoyunda MİT TIR'ları davası olarak bilinen dava, ihtisas alanımız içindedir. Bu yüzden duruşmalara girmek istiyoruz'' talebini dile getirdi.

CHP Milletvekilleri Engin Özkoç, Tuncay Özkan, Hilmi Yarayıcı ve Barış Yarkadaş, bu sabah 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.


CHP'li vekiller, ''Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyeleri olarak, ihtisas alanımız kapsamına giren MİT TIR'ları Davası'nı gözlemci olarak izlemek istiyoruz. Bunun için gerekli izinlerin verilmesini talep ediyoruz'' dedi.


CMK'nın 187. maddesi uyarınca, davayı izleme taleplerini dile getiren vekiller, dilekçelelerinde özetle şu görüşlere yer verdi: "Komisyon, TBMM içtüzüğü uyarınca faaliyet gösterir. Komisyonun çalışma alanı, ilgili kurum ve kuruluşları denetlemektir. İhtisas Komisyonu niteliği olan GİK'in tüm toplantıları basına kapalı ve gizli bir şekilde yapılmaktadır. Faaliyet alanı içinde ''kamu güvenliği'' de  bulunan komisyonun CHP'li üyeleri olarak, kamuoyunda "MİT TIR'ları Davası'' olarak bilinen Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davayı izlemek istiyoruz.''

CHP'li Engin Özkoç, Tuncay Özkan, Hilmi Yarayıcı ve Barış Yarkadaş, bir dilekçe de TBMM Başkanlığı'na sundu. CHP'li vekiller, ihtisas alanı içinde bulunan duruşmayı izleyebilmek için, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan gerekli adımı atmasını talep etti.

Öte yandan, CHP'li vekillerin avukatları Turan ve Ertuğrul Aydoğan ile Hüseyin Ersöz ve Bedii Yarayıcı, davayı izlemek için hazırlanan dilekçeleri 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS