Cinayet davasında mahkeme, 'sperm insan vücudunda kaç gün kalabilir?' raporu istedi

Cinayet davasında mahkeme, 'sperm insan vücudunda kaç gün kalabilir?' raporu istedi

Cinayet davasında mahkeme, 'sperm insan vücudunda kaç gün kalabilir?' raporu istedi

Antalya'da kayıp olarak aranırken bir tarlada battaniyeye sarılı halde cesedi bulunan 23 yaşındaki Dilara Kandak'ı öldürdüğü iddiasıyla eski eşinin yargılandığı davada mahkeme, Adli Tıp'tan "spermin cansız veya canlı insan vücudunda kaç gün kalabileceğine" dair rapor istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Korkuteli ilçesinde yaklaşık 40 gün haber alınamayan Dilara Kandak'ın cesedi, 4 Mart'ta Gülova mevkisinde çıplak halde battaniyeye sarılı olarak toprağa gömülü; eli, kolu ve ayakları ise iple bağlı bulundu. Otopside boğularak, öldürüldüğü anlaşılan 2 çocuk annesi Kandak'ın cesedinin üzerindeki spermlerin, eski eşi Ahmet Yorulmaz'a ait olduğu tespit edildi. Gözaltına alınan, ikinci evliliğini yaptığı ve eşinin 3 aylık hamile olduğu belirlenen Yorulmaz, sevk edildiği sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında, tutuklu sanık Ahmet Yorulmaz ile Dilara Kandak'ın babası Metin Kandak, annesi Dilek Kandak, kardeşi ve taraf avukatları hazır bulundu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca da davaya müdahil olundu.

'Kendi rızasıyla' birlikte olduklarını öne sürdü

Duruşmada söz verilen sanık Ahmet Yorulmaz, başka erkeklerle ilişkisi olduğu için eski eşinden ayrıldığını öne sürdü. Eski eşiyle çocukları nedeniyle zaman zaman bir araya gelmek zorunda kaldıklarını söyleyen Yorulmaz, çocukların velayetini görüşmek için buluştukları Kandak ile 22 Ocak'ta kendi rızasıyla ilişkiye girdiklerini ileri sürdü.

'40 gün boyunca üzerinde nasıl kaldı?'

Mahkeme Başkanı, sanığa 4 Mart'ta cesedi bulunan Dilara Kandak'ın vücudunda kendisine ait sperm kalıntılarının tespit edildiğini hatırlatarak, "40 gün boyunca spermler kadının üzerinde nasıl kaldı?" sorusunu yöneltti. Sanık Yorulmaz ise buna kendisinin de yanıt veremediğini ve anlamlandıramadığını söyledi.

Maktulün annesi, zanlının iddiasını yalanladı

Duruşmada söz alan Dilek Kandak ise 21- 22 Ocak günlerinde kızının kendi evlerinde olduğunu, dışarı çıkmadığını ve bu nedenle sanığın söylediği tarihin doğru olmadığını kaydetti.

Cesedin sarıldığı battaniye

Dilara Kandak'ın cesedinin sarılı olduğu battaniyenin kendisine ait olmadığını öne süren Ahmet Yorulmaz, boşandığında kendisine ev kiraladığını ve eşyaları o eve taşıdığını söyledi. Battaniyenin de o eşyalar arasında olduğunu iddia eden Yorulmaz, battaniyeyi evden kendisinin çıkarmadığını ileri sürdü. Sanık avukatı ise soruşturmanın eksik yürütüldüğünü savunarak, bazı isimlerin dinlenmediğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mahkeme heyeti, "spermin cansız veya canlı insan vücudunda kaç gün kalabileceğine, 40 gün kalıp kalamayacağına" ilişkin Adli Tıp Kurumu'ndan rapor istenmesine, HTS kayıtlarından HTS haritası oluşturulması için bilirkişi tayin edilmesine ve maktulün evindeki bütün battaniyelerin incelenmek üzere adli emanete alınmasına karar verdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına hükmeden heyet, duruşmayı erteledi.