Cinsel tacize uğradı, intihar etti, intiharı kovuşturulmadı

Cinsel tacize uğradı, intihar etti, intiharı kovuşturulmadı

Antalya'da uğradığı cinsel istismarın ruh sağlığını bozacak mahiyette olmadığı yönünde rapor verilen 15 yaşındaki Rüya D, rapordan 10 gün sonra yaşamına son verdi. İntiharla ilgili savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Anne Habibe K. ise kızının uğradığı cinsel istismar nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu, bu nedenle yaşamına son verdiğini iddia etti.

24 Ekim 2000 doğumlu Rüya D.'nin annesiyle babası, kendisi daha küçük yaştayken ayrıldı. Velayeti babasına verilen küçük kız, daha sonra yurda yerleştirildi. İkinci evliliğini yapan anne Habibe K., Rüya 8 yaşına geldiğinde yanına aldı.


Çocuk bayramının kutlandığı gün 


2014 yılının 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katıldıktan sonra annesi, Rüya'yı üvey babası Cihan K.'ın çalıştığı Karaalioğlu Parkı'nın yanındaki oto yıkamacıya gönderdi. Burada işyeri sahibinden sigara isteyen kızına kızan üvey babası, eve gitmesi için otobüse bindirdi. Annesinin kızmasından endişe eden Rüya, bir durak sonra inip Kaleiçi'nde metruk bir alana gitti. 


''Seni gözaltına aldım'' diyerek evine götürdü


Burada küçük kızı gören 32 yaşındaki Cevher A.P., polis olduğunu iddia edip "Uyuşturucu şüphelisi olarak seni gözaltına alıyorum. Karakola gideceğiz" dedi. Cevher A.P., daha sonra Rüya D. ile birlikte kent içi ulaşımını sağlayan otobüse bindi. Cevher A.P. ile kızın durumundan şüphelenen bir kadın yolcu, Güzeloba Mahallesi'nde otobüsten inen ikiliyi takip etti. Küçük kızın bir sitenin zemin katındaki daireye götürüldüğünü gören kadın, polise haber verdi. 


''Beni okşamaya çalıştı''


Olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alınan Cevher A.P., kızın bağış toplamak için eve geldiğini iddia etti, ardından 300 lirasını çaldığı iddiasında bulundu. Rüya D. ise Cevher A.P.'nin kendisini polis olarak tanıtıp 'karakola gidiyoruz' diyerek evine getirdiğini, sonra da kendisini okşamaya başladığını, ancak buna izin vermediğini anlattı. 


''Ruh sağlığı bozulmuş''


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 24 Nisan 2014 tarihinde hazırlanan raporda küçük kızın ruh sağlığının bozulduğu tespitine yer verildi. Bunun üzerine tutuklanan Cevher A.P. hakkında 13 yıla kadar hapis istemiyle Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Cevher A.P., geçen yıl nisan ayında tahliye edildi. Tahliye kararı üzerine bu kişinin tekrar kendisini kaçırmasından endişe eden Rüya D., eve kapandı. 


Rapordan 10 gün sonra intihar etti


Mahkeme talep üzerine küçük kızın ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti için Rüya D.'nin bir de Adli Tıp 6'ncı İhtisas Kurulu'na gönderilmesine karar verdi. Geçen yıl 8 Temmuz'da Rüya D. hakkında düzenlenen raporda, mağdurede stres bozukluğu tespit edildiği, bu tablonun ruh sağlığını etkilediği, ancak ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olmadığı belirtildi. Rüya D., rapordan 10 gün sonra kendisini evin kapısına asarak yaşamına son verdi. 


Kovuşturmaya yer yok


Rüya D.'nin ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmadan sonuç çıkmadı. Savcılık, maktulü intihara yönlendiren veya ölümünde kusur bulunan kimse bulunmadığı anlaşıldığından şüpheli olarak görülen Rüya'nın annesi Habibe K. ile çocuğa istismardan yargılanan Cevher A.P. hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 


Anne mahkemede tekrar ifade verdi


Kızının uğradığı istismarla ilgili devam eden davanın 11'inci duruşmasına katılan Habibe K., şunları söyledi:


"Kızım bana sanığın göğüslerini ellediğini söyleyerek ağladı. Okula gitmek istemedi. Bu olaydan sonra kızım tekrar yurda alındı. 5 ay yurtta kaldı. Camları kırmış, kendisini kesmeye çalışmış. Bu nedenle yeniden bana verdiler. Bu olaydan önce kızım benimle yemek yapar, ev işlerine yardım eder, gezmelere giderdi. Daha sonra odasına kapandı. Geceleri uykudan çığlık atarak kalkmaya başladı. Psikolojik tedavi görmeye başlamıştı, ilaç kullanıyordu. Buna rağmen İstanbul 6'ncı Adli Tıp İhtisas Kurulu'nun ruh sağlığının bozulmadığına ilişkin nasıl rapor verdiğini bilemiyorum."


Sanığın avukatından savunma


Tutuksuz sanık Cevher A.P.'nin avukatı Rüya Ünal ise Rüya D.'nin geçmişte de intihara meyilli biri olduğunu iddia etti. Avukat Ünal, "Adli Tıp Kurumu raporunda iddia edilen mağdurun ruh sağlığını etkilediği hususuna katılmıyoruz. 23 Nisan 2013 tarihinden iki ay önce de mağdure bileklerini keserek intihara teşebbüs etmiştir. Yine yurttan kaçarak kollarını kesmiştir. Ruh sağlığı bu olay öncesinde bozuktur" dedi. 


Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden mağdureyle ilgili dosyanın istenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. Anne Habibe K., duruşma sonrası sanık avukatının beyanlarına tepki gösterdi. Habibe K., kızının uğradığı cinsel istismar nedeniyle yaşamına son verdiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS