Cizre'deki yaralılar yine alınamadı

Cizre'deki yaralılar yine alınamadı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, bir evin bodrum katında bulundukları iddia edilen yaralıların tahliyesi için sevk edilen Sağlık Bakanlığı'na ait 3 ambulans, teröristlerin açtığı ateş, patlayıcı tuzaklı barikat ve çukurlar nedeniyle sokağa giremedi. Yaralıların ambulanslara getirilmesi için sık sık anons yapan sağlık ekibinin çabası sonuçsuz kaldı. Şırnak Valiliği, "Cizre'de çağrılara cevap alınamadı" açıklamasında bulundu.

Terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonun sürdürüldüğü Cizre'nin Cudi Mahallesi'ndeki bir evin bodrum katında yaralılar bulunduğu yönünde 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Merkezine 24 Ocak'ta yapılan ihbar üzerine bölgeye sevk edilen Sağlık Bakanlığına ait ambulansların bekleyişi devam ediyor.


Sağlık Bakanlığının acil vakalar için özel olarak hazırladığı tam donanımlı 3 ambulans, bugün de yaralıların bulunduğu öne sürülen Bostancı Sokak'ın girişine kadar ilerledi.


Demirtaş'tan Başbakan Davutoğlu'na yanıt: 'İlk bilmesi gereken sensin'


Ambulanslar, teröristlerin açtığı ateş, patlayıcı tuzaklı barikat ve çukurlar nedeniyle sokağa giremedi.


Bunun üzerine Nusaybin Caddesi'nde bekleyen sağlık ekibi, yaralıların ambulansların bulunduğu yere getirilmesi yönünde sık sık anons yaptı.


Cizre'deki yaralılara yeniden ambulans gönderilecek


Defalarca tekrar eden anonslara rağmen ambulanslara herhangi bir yaralı getirilmedi.


Yaralıları almak için 24 Ocak'tan bu yana güvenli bölgede bekleyişini sürdüren ve zaman zaman teröristlerin hedefi olan ambulanslardaki kurşun izleri de dikkati çekiyor.


ABD'den 'PKK'ya Zagros keskin nişancı tüfeği verdi' haberlerine yalanlama


Öte yandan, ilçede Sağlık Bakanlığına ait diğer ambulanslar da yaralıların tahliyesi durumunda hızla bölgeye ulaşacak şekilde görevlerini sürdürüyor.


Bunların yanı sıra zaman zaman bölgeye sevk edilen Şırnak ve Cizre belediyelerine ait ambulanslar da barikat ve çukurlar nedeniyle sokağa giremiyor.


Şırnak Valiliği: Cizre'de çağrılara cevap alınamadı
 
Şırnak Valiliği de, binaya yakın yere ambulans ve hasta nakil aracı gönderildiğini, ancak tüm çabalara rağmen çağrılara cevap alınmadığını açıkladı.


Şırnak Valiliği, sokağa çıkma yasağı süren Cizre İlçesi'nde bir binanın bodrum katında bulunan yaralılılarla ilgili yaptığı açıklamada, bölgeye bugün 112 Acil Servis ambulansları gönderildiğini açıkladı. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "İlimiz Cizre ilçesinde, güvenlik kuvvetlerimiz terörle mücadeleye yoğun bir şekilde devam etmesine rağmen vatandaşlarımıza yönelik başta sağlık hizmetleri olmak üzere kamu hizmetleri de titizlikle sürdürülmekte olup, bu meyanda bölgede bir evin bodrumunda bulunduğu iddia edilen yaralılara yönelik daha önceki günlerde olduğu gibi yine, 112 Acil servis ambulanslar ile Şırnak Belediyesine ait bir hasta nakil aracı sabah saatlerinden itibaren bahse konu yakın yere gönderilmiş, gün boyu çağrılar yapılmış, ancak tüm çabalara rağmen çağrılara cevap alınamamıştır." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS