CNN TÜRK İdlib'de! Son durumu Enver Kaptanoğlu anlattı

Video: CNN TÜRK İdlib'de! Son durumu Enver Kaptanoğlu anlattı

İdlib'le ilgili son dakika gelişmeleri birbirini izliyor. Bölgede muhalifler büyük bir operasyon başlattı. Çatışmaların şiddetlendiği nokta ise Neyrab kasabası. Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye'nin muhalif güçlere topçu ateşiyle destek verdiğini belirtirken, Rusya Hava Kuvvetleri'nin ise rejim hatlarını kırmaya çalışan muhalifleri vurduğunu belirtti. Son durumu CNN TÜRK muhabiri Enver Kaptanoğlu canlı yayında şu sözlerle anlattı:

Yaklaşık 2.5 saat önce muhalifler Neyrab kasabasına büyük bir operasyon başlattı. Neyrab kasabası günlerdir anlattığımız Serakib'de M4 ve M5 karayolunun kesiştiği noktada. SErakib ilçesinin hemen batı kısımında bulunuyor. Bu noktada rejim güçleri ve muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.


Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre çatışmalar gerçekten çok şiddetli. Muhalifler Neyrab'ı ele geçirmek istiyor. Çünkü Neyrab M4 karayolunun hemen girişinde yer alan stratejik bir nokta. Rejimin o bölgeye hakim olmasını istemiyor muhalifler. Bu yüzden operasyon başlatıldı.


Neyrab, Serakib muhaliflerin öncelikli hedefi. Eğer Neyrab ele geçirilirse daha sonra Serakib'e doğru ilerleyeme çalışacak muhalifler. Şu anda sıcak çatışmaların yaşandığı yer Neyrab.


3 Şubat'ta Neyrab köyü rejimin kontrolüne geçmişti. Şu anda bazı noktaları muhalifler ele geçiriyor bazı noktaları rejim ele geçiriyor. Şu anda iki taraf da kontrolü sağlamış değil.


RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMALAR


Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalarda;


"Türkiye, Suriye rejimi ile çatışan muhaliflere topçu atışı ile destek veriyor."


"Rusya Savunma Bakanlığı Türkiye'ye muhaliflere destek ve silah yardımını durdurma çağrısı yaptı."


"Rejim hatlarını kırmaya çalışan muhalifler Rusya Hava Güçleri tarafından vuruldu."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS