Çocuk gelin olmakla başlayıp koca şiddetiyle devam eden zor bir hayat

Çocuk gelin olmakla başlayıp koca şiddetiyle devam eden zor bir hayat

Teve2’de Armağan Çağlayan’ın sunduğu Hepsi Bugün Oldu programına konuk olan şiddet mağduru kadının hikayesi duyanların kanını dondurdu. Genç kadın, hem çocuk gelin hem de koca şiddetine maruz kaldı. Yaşadıklarını Hepsi Bugün Oldu’da anlatan A.B, Armağan Çağlayan’ı ve ekran başındakileri ağlattı.

A.B, henüz 14 yaşındayken görücü usulü ve ailesinin baskısıyla, başlık parası karşılığında hiç tanımadığı biriyle çocuk yaşta evlendirilip Yozgat’a yerleşti. İlk çocuğunu 15 yaşında kucağına aldı. 14 yıllık evlilik süresince 6 çocuk sahibi olan A.B, 18 yaşına gelip resmi nikahı yapıldığında 3 çocuk annesiydi. Evlendiği günden eşinin cezaevine girdiği güne kadar koca şiddetinden kaçamadı.


Evlendiği akşam kocasının ayağının yıkamadığı için şiddetle ilk kez karşılaştı.


Gördüğü şiddete karşın ailesinden ve çevresinden yardım isteyen A.B’nin sesine kimse kulak vermedi. Her yardım talebinin ardından şiddet arttı, ailesi de tehdit edildi.


Kocası zihinsel engelli bir kadına tecavüz etti


Mağdur kadının kocası, zihinsel engelli bir kadına tecavüz etmesi sonrası cezaevine girdi. Daha sonra tecavüz ettiği kadınla anlaşma yoluna giderek evlilik vaadiyle dışarı çıkan adam ilk etapta A.B'nin boşanma talebini kabul etti.  Ancak daha sonra boşanmaktan vazgeçti. A.B'den evleneceği kadına bakmasını istedi. Genç kadın bu isteği yerine getirmeyeceğini söyledi.


Bu tepki A.B'nin eşinin öfkesini daha da artırdı.Genç kadının aktardığına göre kocası “Boşanacaksak da sakat boşanacaksın. Seni öldürmeyeceğim. Yüz üstü yere yat, kolunu bacağını aç. Ölecek yerine gelmesin” dedi. A.B'nin dirsekleri ve dizlerini hedef alarak pompalı tüfekle 7 kez tetiğe bastı.


Sonrasında cerrahi operasyonla genç kadının bacakları kesildi. Kolları dirseklerinden vücuda hala bağlı olsa da ellerini işlevsel olarak kullanamıyor.“Bu toplumun suçu”


Şiddet mağduru A.B çocukluğundan beri başından geçenleri şöyle aktardı:


“Bu toplumumuzun suçu. 14 yaşında, beni başlık parasıyla veren babamın suçu, veren annemin suçu. Buna suskun kalan toplumumuzun suçu. Bana 15 yaşında doğum yaptığım halde bir şey sormayan hastane ve görevlileri suçlu. Evlilik cüzdanını aldıktan sonra çocukları aynı anda Nüfus Müdürlüğü’ne götürünce oradaki memurlar bile sormadı.”


Çocuklarını ayda bir görebiliyor


Altı çocuğu da devlet yurtlarında kalan A.B., çocuklarını ayda bir kez görebiliyor. Yaz tatillerinde de çocuklar evlerinde kalabiliyor. Genç kadın devletin kendine bağladığı 3 aylık maaş ile hayatını idame ettirmeye çalışıyor.


Yaşadığı şiddetin hayatını mahvettiğini ve çalışma mücadelesini elinden aldığını söyleyen A.B, ömrü boyunca bakıma muhtaç olarak yaşamaya mecbur.


Her şeye rağmen çocukları için yaşama tutunan şiddet mağduru kadın, başkalarının da başına benzer şiddet olayları ve çocuk yaşta evlendirmeler gelmemesi için bu mücadelenin içinde aktif olarak yer alıyor.


Toplam 35 yıl hapis cezası


Kocasına  ise kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek suçundan üst sınır olan 20 yıl ceza verildi. tecavüz suçundan dolayı da 15 yıl hapis cezası aldı ve şu an cezaevinde.


Artık genç kadının iki isteği var; temyiz süreci devam eden boşanma davasının bir an önce sonuçlanması ve başka insanların böyle şeyler yaşamaması.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS