hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çocukların cinsel istismarı için araştırma önergesi

  Çocukların cinsel istismarı için araştırma önergesi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, çocuklara yönelik cinsel istismarın araştırılması ve önlenmesi için TBMM'ye bir araştırma önergesi sundu. Kerestecioğlu, Karaman'da yaşanan cinsel taciz olayıyla ilgili olarak da Aile Bakanı Ramazanoğlu'nun açıklamalarına karşılık "Siz de bir kere istifa edin, bir kereden bir şey olmaz!" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Karaman’da, 9-10 yaşlarındaki çocukların uğradığı cinsel istismarın gündeme gelmesiyle birlikte "Türkiye’de çocuklara yönelik cinsel istismarın araştırılması ve çocuk istismarını önlemek konusunda gerekli tedbirlerin alınması için" bir araştırma önergesi verdi.

  HDP Kadın Grubu Sözcüsü Filiz Kerestecioğlu, Meral Danış Beştaş ile birlikte HDP Meclis Kadın Grubu adına bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Kerestecioğlu basın toplantısında “Bugün hükümetin kalkıp ‘en ağır ceza verilsin, çocuk istimarcılarına sıfır tolerans’ demesi hiçbir şeyi çözmeyecektir. Ortada ne prensip, ne önleme ne denetim mekanizmaları olmadığı zaman bunlar boş laftan öteye geçemez. Şu anda başka yerlerde başka çocukların bunu yaşamadığından hiçbirimiz emin değiliz. Örneğin Pozantı Cezaevi’nden sonra cezaevlerinin durumunu, çocukların cezaevlerinde neler yaşadıklarını biliyor muyuz?" diye sordu.

  10 çocuğa tecavüzle suçlanan öğretmene 600 yıl hapis cezası 

  10 çocuğa tecavüzle suçlanan öğretmen 20 Nisan'da hakim karşısında

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kerestecioğlu, "Dindar hiçbir insan bunu yapmaz, Müslümanlar bunu yapmaz" demenin beklenemeyeceğini söyleyerek konuyu örtbas etmenin küçük çocukların yaşamlarını ve geleceklerini yok edebileceğine dikkat çekti. Kerestecioğlu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na ise "Siz de bir kere istifa edin, bir kereden bir şey olmaz! Belki böylece yerinize kadınları, çocukları gözeten biri gelir!” dedi.

  Ne olmuştu?
  Geçtiğimiz günlerde Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne ait yurtlarda kalan 9-10 yaşlarındaki çocuklara yönelik cinsel istismar iddiaları gündeme geldi. Açılan davada "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "hürriyeti tahdit", "kasten yaralama" ve "müstehcen görüntüleri izletme” suçları için 600 yıla yakın hapis istendi.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da, sözkonusu çocukların rehabilitasyonu için gerekli çalışmaları başlattıklarını, hukuki açıdan da davayı takip ettiklerini söyledi. Bakan Ramazanoğlu, "Bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle öne çıkmış olan bir kurumumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı'nı tanıyoruz, hizmetlerini takdir ediyoruz. Öte yandan bunu yapan kişi için sıfır toleransla hukuki takibimizi yapıyoruz" demişti. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow