Corona virüsü aşısı bulundu mu? Corona virüsü tedavisiyle ilgili gelişme

Corona virüsü aşısı bulundu mu? Corona virüsü tedavisiyle ilgili gelişme

Corona virüsü aşısı bulundu mu? Corona virüsü tedavisiyle ilgili gelişme

Corona virüsü aşısı Türkiye ve dünyada en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Salgının tüm dünyada yayılması nedeniyle gözler Corona virüsü tedavisinde… Peki, Corona virüsü tedavisi ve aşısı bulundu mu? İşte, ABD ve Rusya’dan gelen sevindirici habeler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Corona virüsü salgının Türkiye ve dünyada hızla yayılışı beraberinde salgınla ilgili tedavi yolları ve aşı arayışlarına olan ilgiyi de artırıyor. Peki, Corona virüsü aşısı ve tedavisi bulundu mu? İşte, Corona virüsü tedavi ve aşısı ile ilgili ABD ve Rusya’dan gelen sevindirici haberlerle Türkiye’de yaşanan gelişmeler…

RUSYA VE ABD ANLAŞMA YAPTI

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip Corona Virüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini iddia etti.

Ajansın basın dairesinden yapılan açıklamada, FMBA'nın yeni tip koronavirüsü tedavi etmek üzere sıtmaya karşı kullanılan Meflokin bazlı yeni ilacı tanıttığı belirtildi.

Açıklamada, "Rusya FMBA'ya ait 'Farmzashchita' Araştırma ve Üretim Merkezi, Çin’in ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, sıtmaya karşı kullanılan Meflokin ilacının bazında koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasını geliştirdi" ifadelerine yer verildi.

EYLÜL'DE DENENMEYE BAŞLANACAK

Merkezi ABD'de bulunan çok uluslu bir şirket, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı çalışmalarını sürdürdüğü aşıyı eylüle kadar insanlar üzerinde denemeye başlayacağını bildirdi.

Kozmetik ve hijyenik ürünlerin yanı sıra tıbbi malzeme ve ilaç üreticisi "Johnson and Johnson" şirketi, Kovid-19 aşı adayını belirlediğini, bir milyar dozun üzerinde üretimi sağlamak amacıyla ABD hükümetiyle dün 1 milyar dolarlık anlaşma yaptığını duyurdu.

Şirket, aşının eylüle kadar insanlar üzerinde denenmeye başlanacağını, 2021 yılının başında da acil kullanıma hazır olmasının planlandığını açıkladı.

TÜRKİYE’DE CORONA VİRÜSÜ AŞISI ÇALIŞMALARI VAR MI?

Sağlık Bakanı Koca’nın aşı ile ilgili verdiği bilgiler şöyle: Türkiye sağduyulu politika izledi. Tedbirleri hakim kılarsak, biz başka bir ülke olmayacağız. 6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldı. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız.

Öte yandan önümüzdeki günlerde iyileşen vakaların açıklanacağını belirten Bakan Koca diğer istatistiklerin de paylaşılacağı bilgisini ver

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan Sağlık Bakanlığı ve Kızılay harekete geçti, üniversiteler destek verdi; koronavirüs salgınıyla mücadelede iyileşmiş hastalardan alınacak plazma kan ürünü ile kritik durumda olan hastaların tedavisine başlanacak.