Corona virüsü son durum… Ölü sayısı 813, vaka sayısı 37 bin oldu!

Corona virüsü son durum… Ölü sayısı 813, vaka sayısı 37 bin oldu!

Koronavirüs tehdidi karşısında başta Çin olmak üzere tüm ülkeler çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Vaka sayısının 37 bine ulaştığı corona virüsü kapsamında hayatını kaybeden kişi sayısı ise 813 oldu. Peki, corona virüsü nedir, belirtileri neler ve virüste son durum ne?

Corona virüsü bulaşan vaka sayısında geçtiğimiz haftalarda hızlı bir artış yaşanmıştı. Çin’den gelen son haberlere göre ölü sayısı 813’e ulaştı. Birçok ülkeye yayılan virüsteki toplam vaka sayısı ise 37 bin oldu.


CORONA VİRÜSÜ NEDİR?


CNN TÜRK Muhabiri Özgür Deniz Kaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş'a virüsle ilgili detayları sordu. Dökmetaş’ın açıklamaları şöyle; Son 10-15 yıldan beri yine Çin’de başlayan SARS daha sonra Suudi Arabistan’da başlayan MERS ve şimdi de Corona. Bu virüs aslında 10 yıl önceki virüslere oldukça benzer durumda. Aslında bir DNA virüsü olan Corona’nın belirtileri arasında üst solunum yolu hastalıkları, zatürre başlangıcı, bronşit ve benzeri tablolar, bazen ishal bazen de ürüner sistemle ilgili semptomlar yer alıyor.


CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?


Virüsle ilgili belirtilerin tamamı ise şöyle..  • İştahsızlık ve kilo kaybı

  • Ateş

  • Halsizlik ve durgunluk

  • Karın bölgesinin şişmesi

  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi

  • Solunum sorunları ve nezle

  • Denge sorunları

  • Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade


KORONAVİRÜS HARİTASI


Güncel hasta ve vaka sayısının paylaşıldığı haritada yer alan son tablo ise şöyle…YENİ İDDİA: PANGOLİN


Diğer yandan, Guangzhou'da bulunan Çin Ziraat Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı bir araştırma kapsamında incelenen binden fazla pangolinin yüzde 70'inin Wuhan'da bulunan virüsle aynı aileden olan bir virüsü taşıdığının görüldüğü aktarıldı. Daha önce yapılan bir araştırma, 2019-nCov ismi verilen yeni korona virüsünün yarasaların taşıdığı virüslerle büyük oranda gen uyumuna sahip olduğunu göstermiş, ancak virüsün insana bulaşması için en az bir aracı taşıyıcının olması gerektiği belirtilmişti.


Pekin'deki Askerî Tıp Akademisi'nden araştırmacılar da yapılan araştırmaların pangolinlerin taşıdığı virüslerin yeni korona virüsüyle yüzde 99 genetik benzerlik taşıdığını iddia etti. Uzmanlar, pangolinin aracı taşıyıcılardan biri olabileceğini, ancak birden fazla aracının varlığının da ihtimal dâhilinde olduğunu ifade etti.


Pangolin en çok ticareti yapılan yaban hayvanlarından biri olarak biliniyor. Çin'de özellikle bitkisel ilaçların yapımında kullanılan pangolinin genel olarak Güneydoğu Asya ve Afrika ülkelerinden kaçak yollarla ithal edildiği belirtiliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS