Son dakika corona virüsü haberleri… Ölü sayısı 910 oldu, vaka sayısı 40 bini aştı!

Son dakika corona virüsü haberleri… Ölü sayısı 910 oldu, vaka sayısı 40 bini aştı!

Corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Çin’den gelen son dakika bilgilerine göre koronavirüste ölü sayısı 910 oldu. Yaşanan son ölümlerle birlikte SARS’ı geride bırakan coronada vaka sayısı ise 40 bini aştı. İşte corona virüsünde son durum ve virüsle ilgili son gelişmeler…

Corona virüsü kapsamında hayatını kaybeden kişi sayısı 910’a ulaştı. Bu rakamla birlikte koronavirüs SARS’ı geride bırakmış oldu. Peki, virüsün belirtileri neler ve dünyadaki son durum ne?


CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ


Virüsle ilgili belirtilerin tamamı ise şöyle…  • İştahsızlık ve kilo kaybı

  • Ateş

  • Halsizlik ve durgunluk

  • Karın bölgesinin şişmesi

  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi

  • Solunum sorunları ve nezle

  • Denge sorunları

  • Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade


UZMANLARDAN VİRÜSE KARŞI HİJYEN UYARISI


Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sibel Gündeş, dünyayı alarma geçiren koronavirüsle ilgili kişisel hijyen uyarısı yaparak, özellikle el yıkamanın bulaşıcı hastalıklarda çok önemli olduğunu kaydetti.


AA muhabirine bilgi veren Gündeş, koronavirüsün, soğuk algınlığına yol açan virüslerden olduğunu belirterek, mutasyonla insanlara geçtiğini anlattı.


Koronavirüsün, SARS ve MERS-CoV olarak bilinen virüs ailesinden olduğunu dile getiren Gündeş, "Benzer ve farklı yönleri bulunmaktadır. Bu kadar çok korkutmasının sebebi yayılma gücünün yüksek olmasındandır. 2002-2003 yıllarında salgın yapan SARS da tıpkı şu an olduğu gibi çok korkutan bir virüs olmuştu. SARS hızlı yayılmıyordu ancak bulaştığı hastalarda ölüm oranı çok yüksekti." diye konuştu.


ÇİN'DE KABUS SÜRÜYOR


Ancak influenza, rinovirüs gibi nezle virüsleri salgınlarının yoğun yaşandığını belirten Gündeş, şöyle devam etti:


"Soğuk algınlığı ve gribin hem çok yaygın görüldüğü hem de çok ağır seyrettiği bir dönemden geçmekteyiz. Çocukları virüse karşı korumak için en önemli kural temizlik. Özellikle tırabzan, elektrik düğmeleri, kapı kolları gibi çocukların en sık ellerini sürdükleri alanlar sık sık dezenfektan temizleyicilerle temizlenmelidir. Çocuklar eve gittikten sonra da yine her gün sınıfın, yerlerin, masaların dezenfektan temizleyicilerle temizlenmesi gerekmektedir. Velilere düşen görevlerin başında hasta çocuğun okula gönderilmemesi, ebeveynlerin de hastayken aynı şekilde istirahat alarak işlerine gitmemeleridir."


Genel olarak hastalık durumlarında mümkün olduğunca kalabalık ortamlara uzak kalarak başkalarını riske atmamak gerektiğini işaret eden Gündeş, el yıkama konusunda özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.


YENİ İDDİA: PANGOLİN


Diğer yandan, Guangzhou'da bulunan Çin Ziraat Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı bir araştırma kapsamında incelenen binden fazla pangolinin yüzde 70'inin Wuhan'da bulunan virüsle aynı aileden olan bir virüsü taşıdığının görüldüğü aktarıldı. Daha önce yapılan bir araştırma, 2019-nCov ismi verilen yeni korona virüsünün yarasaların taşıdığı virüslerle büyük oranda gen uyumuna sahip olduğunu göstermiş, ancak virüsün insana bulaşması için en az bir aracı taşıyıcının olması gerektiği belirtilmişti.


Pekin'deki Askerî Tıp Akademisi'nden araştırmacılar da yapılan araştırmaların pangolinlerin taşıdığı virüslerin yeni korona virüsüyle yüzde 99 genetik benzerlik taşıdığını iddia etti. Uzmanlar, pangolinin aracı taşıyıcılardan biri olabileceğini, ancak birden fazla aracının varlığının da ihtimal dâhilinde olduğunu ifade etti.


Pangolin en çok ticareti yapılan yaban hayvanlarından biri olarak biliniyor. Çin'de özellikle bitkisel ilaçların yapımında kullanılan pangolinin genel olarak Güneydoğu Asya ve Afrika ülkelerinden kaçak yollarla ithal edildiği belirtiliyor.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS