Coronavirus son durum 5 Mart: Corona virüsü Türkiye’ye geldi mi?

Coronavirus son durum 5 Mart: Corona virüsü Türkiye’ye geldi mi?

Coronavirus son durum 5 Mart: Corona virüsü Türkiye’ye geldi mi?

Coronavirus salgını Türkiye’nin tüm sınır komşularına ulaştı. Son olarak Bulgaristan’da Corona virüsü tespit edildi. Suriye’de ise iç savaş koşullarında gerekli sağlık taraması yapılamadığı için salgının yayılıp yayılmadığı konusunda net bir bilgi söz konusu değil. Bununla birlikte Coronavirus salgınına karşı Beştepe’de zirve düzenlendi. Peki, Corona virüsü Türkiye’ye geldi mi? İşte, salgında ölü sayısı ve son durum…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Coronavirus salgınında dünya genelinde ölenlerin sayısı 3 bin 285’e yükseldi. Öte yandan dünya genelinde virüs tespit edilen hasta sayısı 95 bin 416’yı aştı. Bununla birlikte virüs nedeniyle 107 hastanın hayatını kaybettiği İtalya Çin’den sonra ikinci sırada gelirken 92 ölümle İran ise ikinci sırada geliyor. Öte yandan salgının hızlı ilerleyişi nedeniyle “Coronavirus Türkiye’ye geldi mi?” sorusunun cevabı merakla araştırılıyor. Hemen belirtelim ki Türkiye’de virüs tanısı koyulan herhnagi bir vaka bulunmuyor. İşte, 5 Mart Coronavirus salgınında son durum…

ÇİN’DE BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR

Çin’de Kovid-19 salgınında can kaybı 3 bin 14’e çıktı. Çin'de son 24 saatte 31 can kaybı oldu, 139 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölenlerin sayısı 3 bin 14’e yükseldi. Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, ülkede salgın nedeniyle son 24 saatte 31 kişi yaşamını yitirdi, 139 yeni Kovid-19 vakası saptandı.

BEŞTEPE’DE CORONAVIRUS ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’nda, Coronavirüse karşı alınan tedbirler görüşüldü.

Beştepe’de yapılan toplantıya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Serkan Topaloğlu ve kurul üyeleri katıldı. Toplantıda, Coronavirüse karşı uygulanan takip ve yönetim sistemi ele alındı. Alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalar da değerlendirildi.

İTALYA’DA EĞİTİME ARA VERİLDİ

İtalya'da yeni tip Coronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybedenlerin sayısı 107'ye yükseldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İtalya Eğitim Bakanı Lucia Azzolina, Başbakan Giuseppe Conte ile başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile tüm üniversitelerde eğitim-öğretime yarından itibaren 15 Mart'a kadar ara verildiğini açıkladı.

Başbakan Conte başkanlığında gün boyu ülkede hızla yayılan Kovid-19'a yönelik tedbirleri görüşen hükümetin, ilerleyen saatlerde yeni önlemleri içeren kararname açıklaması bekleniyor.

Hükümetin öngördüğü önlemler arasında kişilerin el sıkışmaması, 65 yaş üstündekilerin evde kalması, tüm spor faaliyetlerinin ve kongrelerin durdurulması bulunuyor. Ayrıca virüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerini frenlemeye dönük tedbirler de kararnamede yer alacak.