'Çukurova Eyalet sorumlusu' 61 bin dolar ve sahte kimlikle yakalandı

'Çukurova Eyalet sorumlusu' 61 bin dolar ve sahte kimlikle yakalandı © DHA

FETÖ'nün Çukurova Eyalet Sorumlusu oldukları iddiasıyla 3 şüpheli Adana ve İstanbul'da düzenlenen operasyonlarla yakalandı. İstanbul'daki şüphelinin üzerinden 61 bin dolar ve sahte kimlik çıktı. Şüphelilerden birinin cep telefonunda ünlü online alışveriş sitesi görünümlü bir programla örgüt üyeleriyle haberleştiği ortaya çıktı.

Adana ve İstanbul'da FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlenen operasyonda örgütün "Çukurova Eyalet Talebe Mesulü" oldukları iddia edilen 3 kişi tutuklandı.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Adana ve İstanbul'da eş zamanlı operasyon düzenledi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, FETÖ/PDY'nin "Çukurova Eyalet Talebe Mesulü" oldukları öne sürülen Abdulsamet S. ile Mersin Emniyet Müdürlüğü tarafından aranan eşi Esin S.’nin bir akaryakıt istasyonundan benzin alarak otoyola girip kaçmaya çalıştığı ihbarını aldı. Polis 2 Nisan günü ihbar edilen adrese hızla giderek otomobili durdurup karı-kocayı yakaladı. Çiftin evlerinde yapılan aramada 20 bin lira ele geçirildi. Abdulsamet S.ve Esin S.'nin, örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı oldukları tespit edildi. 

Zanlılardan Esin Ş, Mersin Emniyet Müdürlüğü tarafından arandığı için oraya sevk edildi. Zanlı koca ise Adana’da kalarak sorgusuna devam edildi.

Zanlı kocanın, Adana’yı Çukurova, Seyhan ve Fatih eyaletlerine ayıran örgütün sözde Çukurova Eyalet Talebe Mesulü olduğu öğrenildi. Zanlının eşiyle de katalog evliliği yaptığı Adana’da 15 Temmuz’dan önce örgütün öğrencilerinden sorumlu şahıs olduğu, öğrencilerin beynini yıkayıp örgüte kazandıran ve onları kamu kurumlarına yerleştirmekten görevli olduğu belirlendi. Zanlıya örgütün ne kadar öğrenci kandırıp kamuya ne kadar öğrenci yerleştirirse o kadar ödül verildiği de belirlendi.

'Online alışveriş sitesinden örgütle haberleşiyor'

Zanlının örgüt üyeleri ile hala görüştüğü ve örgütü Adana’da yeniden diriltmek için mücadele ettiği, örgütün eski günlere dönmesi için çalıştığı tespit edildi. Ayrıca zanlının örgüt üyeleri ile cep telefonuna kurduğu ünlü bir alışveriş sitesinin mobil uygulama arayüzü görünümlü gizli bir haberleşme programı ile görüştüğü belirlendi. Zanlının sitenin simgesinin üzerine basılı tutunca programa giriş yaptığı ve kullanıcı adıyla parola yazarak programın kullanıldığı, üst düzey örgüt üyeleriyle görüştüğü tespit edildi.

'Katalog evlilik ablası'

Zanlının eşi Esin S.’nin ise Mersin’de katalog evlilik ablası olduğu ortaya çıktı. Zanlının katalogdan seçtiği kadın ve erkekleri evlendirdiği, kendisinin izni olmadan örgüt içinde kimsenin birbiriyle evlenemediği öğrenildi. Ayrıca kadının da üst düzey yöneticilerden aldığı emirler doğrultusunda evlilikleri yaptığı, bu evlilikler yapılırken örgütün menfaatinin göz önünde bulundurulduğu tespit edildi.

İstanbul'da 61 bin dolarla yakalandı

Güngör G. de İstanbul'da polis ekiplerince yapılan baskında üzerinde 61 bin dolar ve sahte kimlikle yakalandı. Adana'ya getirilen Güngör G. suçlamaları kabul etmeyerek üzerindeki parayı yaşam koçluğu yaparak kazandığını öne sürdü.

Abdulsamet S. eşi Esin S. ile Güngör G., emniyetteki işlemlerinin ardından "terör örgütü yöneticiliği" suçlamasıyla sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS