Cuma namazı saat kaçta? 8 Ocak 2021 Cuma vakti ne zaman? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saati

Cuma namazı saat kaçta? 8 Ocak 2021 Cuma vakti ne zaman? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saati

Cuma ibadetini gerçekleştirmek için camilere gitmek isteyen vatandaşlar tarafından Cuma namazı saatleri araştırılmaya başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak namaz kılacak insanlar Cuma vakti öncesinde illerindeki namaz vakti saatini merak ediyor. Peki, Cuma namazı saat kaçta? 8 Ocak 2021 Cuma vakti ne zaman? Bugün cuma namazı kılınacak mı? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illere ait cuma namazı saati..

İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Cuma gününde yüz binlerce Müslüman sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak camilerde cuma namazı ibadetini yerine getirecek. Kılınacak olan farz namaz öncesinde ikamet ettikleri ilerdeki cuma namazı vakitlerini araştıranlar için işte il il Cuma namazı saatleri..

CUMA NAMAZI BUGÜN SAAT KAÇTA KILINACAK?

8 Ocak Cuma namazı saatleri ile 81 ilde cuma namazı kılınacak. Yılın ikinci cuma namazında her ilde cuma namazı saati birkaç dakika farklılık gösterecek.

İSTANBUL'DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İstanbul'da cuma namazı 13:16'da kılınacak

ANKARA'DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Ankara'da cuma namazı 13:00'da kılınacak

İZMİR'DE CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İzmir'de cuma namazı 13:23'de kılınacak

BURSA’DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Bursa’da Cuma namazı 13:15’te kılınacak.

İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA MESAJLARI 8 OCAK 2021: RESİMLİ HAYIRLI CUMALAR MESAJLARI

8 OCAK 2021 BUGÜN CUMA NAMAZI KILINACAK MI?

Din İşleri Yüksek Kurulu, Kovid-19 salgını sürecinde kış mevsiminin olumsuz hava şartlarında kılınacak Cuma namazına ilişkin açıklama yaptı.

"Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda vaka sayılarındaki artış sebebiyle aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür:

İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, Cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de, cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır.

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir.

Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki, bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS