Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İkinci turdan sonra millete gidilecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İkinci turdan sonra millete gidilecek'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM'de oylanan 'başkanlık sistemi' ile ilgili konuştu, muhalefeti "edep adap bilmemekle" suçladı. Erdoğan, " Temenni ederim ki bu akşam yarın akşam ikinci tura geçilir ve ikinci turdan sonra da millete gidecek yol açılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM'de oylanan 'başkanlık sistemi' ile ilgili konuştu, muhalefeti hedef aldı. Erdoğan, " Temenni ederim ki bu akşam yarın akşam ikinci tura geçilir ve ikinci turdan sonra da millete gidecek yol açılır" dedi.


Borsa İstanbul Kuruluş Yıldönümü Programı ve yeni hizmet binasının açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. 


'FETÖ'cü AK Parti Genel Başkan Yardımcısı' tartışması


'Edep adap bilmiyorlar'


Cumhurbaşkanı Erdoğan anayasa değişikliğinin Türkiye'de doping etkisi yapacağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:


"Tabii çok basit bir ifadeyle söylüyorum bakınız tüm siyasi partiler  alanlarda hep yeni anayasa demişlerdir. Peki şimdi parlamentoda dikkat edin ne tartışılıyor? Yeni anayasanın önünde durmak için iki siyasi parti bakıyorsunuz elinden ne geliyorsa bunu konuşuyor. Onunla da kalmıyorlar edep adap bilmeden bir milletvekilinin siyasetçinin ağzına yakışmayacak şekilde ifadelerle engellemenin gayretleri içersindeler."


'İç tüzük değişmeli'


Erdoğan sözü TBMM iç tüzüğüne getirerek, "Yıllardır söylerdim şu iç tüzüğün değişmesi lazım diye. Böyle bir iç tüzükle bu parlamento yürümez ve birbirini bu denli yoran bir siyaset anlayışıyla neticeye varamazsınız" diye konuştu. 


Mecliste soykırım tartışması


Erdoğan muhalefeti hedef aldı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemine karşı çıkan CHP'yi isim vermeden hedef alarak şunları söyledi:


"Bir de dersini çalışarak gelen bir yapı ve anlayış yok. Dünyada bunun uygulaması nasıldır? Bunu bilmiyorlar. Yani Amerika'da uygulama farklı olabilir, Latin Amerika'da uygulama farklı olabilir, Avrupa'da diyelim Fransa'da yarı başkanlık farklı olabilir Rusya'da farklı olabilir bütün bunları gözden geçirmeden duydukları bir şeyle burada konuşma yapıyorlar. Bu siyasetçiye yakışmıyor. Ama dersini iyi çalışmış olsa bu işin aslının bu olmadığını görecek"


Yeni Anayasa maddeleri nelerdir? İşte 18 maddelik yeni Anayasa


'Bu değişiklikle adeta bal arısı olduk'


Erdoğan 'Türk tipi başkanlık' tartışmalarına da değindi. Oylanan taslağı savunan Erdoğan şöyle konuştu:


"Kaldı ki bir şey var. Sevgili dostlar dünyadaki diyelim başkanlık sistemini uygulayan ülkelerinki bizim olmazsa olmazımızdır. Böyle birşey var mı? Hayır ya. Biz daha farklı bir sistem oluşturamaz mıyız? Bak burada bir anayasa değişikliği yapıyorsun. Bu anayasa değişikliğiyle adeta bir bal arısı olduk. Bir yerden farklı birşey alırsın bir başkasından farklı birşey alırsın. Bir başkasından farklı birşey alırsın ama hep söylemişimdir benim kendi tarihimden, geleneklerimden göreneklerimden olan bir alt yapım var orayı esas almak suretiyle bunu adeta miks eder böylece dünyaya yeni bir anlayışla çıkabiliriz. Aslolan budur. Bunun nihai kararını verecek olan millettir."


'Temenni ederim millete gidecek yol açılır'


Erdoğan TBMM'deki oylamaya da değinerek, "Parlamento ne yapıyor? Parlamento şu an millete götürülecek olan metni hazırlıyor. Milli irade burada çok önemli. Şu anda milli iradeyi hazmedemeyen, ona bu anlayışın gitmesini hazmedemeyen bir anlayış var. Temenni ederim ki bu akşam yarın akşam ikinci tura geçilir ve ikinci turdan sonra da millete gidecek yol açılır" şeklinde konuştu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS