Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Batılı devletleri teröre destek olmakla eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir Batılı yetkilinin kendisine cezaevlerindeki uygulamalarla ilgili uyarıda bulunduğunu aktararak, "Kendisine 'bu Türkiye'nin iç hukuku karışmayın' yanıtını verdim" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Polis Akademisince düzenlenen Türkiye'nin Yeni Güvenlik Konsepti Konferansı'nda konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları;


Polis artık Türk devletinin polisi olacak


- Polis Akademilerinin kapıları tüm vatandaşlarımıza açıktır. Akademiye girmek için tek ölçü ülkesine ve milletine sadakatle bağlı olmak. Sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletine hizmet etmektir. Ruhunu FETÖ'ye ya da başka illegal örgütlere satmış hiç kimseye bu topraklarda yer yoktur. Beklentilerini ülkesinin menfaatinin üzerinde tutan zihniyeti ortadan kaldırdık ve kaldırmaya devam edeceğiz. Müslüman aynı delikten iki kez ısırılmaz bu şuurda olacağız. Gereken dersleri çıkararak kendimize yeni bir gelecek kurmakta kararlıyız.


- Devletler, gelişen yenilenen dinamik bir yapıya sahiptir. Türkiye gibi kadim miraslara sahip Türkiye'de inişler ve çıkışlar çok daha sert yaşanıyor. 2200 yılı aşkın bir devlet geleneğine sahibiz. Biz medeniyetler inşaa etmiş bir devlet geleneğinin ta kendisiyiz. Bu geleneğin içinden geldiğini zanneden bazı gafiller işte 15 Temmuz'u yapmıştır. Hala bu gafletin içinde olanlar varsa bir an önce gittikleri yanlış yoldan dönmelidir. Lozan eleştirilmez değildir- Lozan dediğimizde birileri rahatsız oldu. Lozan’da 3 milyon kilometre kareden 780 bin kilometre kareye kaldık. Lozan’da burnumuzun dibindeki yerler bizden alındı. O yerler bile bizden alındığında bununla iftihar edenler oldu. Lozan eleştirilmez değildir. Neydik, ne olduk, ne olacağız? Bu soru bizim için çok önemli. Tarihi arka planı doğru okuyup geleceğimizi planlamalıyız.- İnsanlar gibi, devletin de, toplumların da hayatları sürekli değişen; doğar, gelişir, büyür ve ölür. Gelişen dinamik bir yapıya sahiptir. Türkiye gibi kadim milletlerin mirasçısı gibi devletlerde çok daha sert yaşanır. Biz 2 bin 200 yılı aşkın bir devlet geleneğine sahibiz. Biz kabine, çadır devleti değiliz. Biz onurluyuz, biz gururluyuz ama bu geleneğin içinden geldiğini zanneden bazı gafiller işte 15 Temmuz'u yaptılar. Bedelini ağır ödediler, ödemeye devam ediyorlar. Hala bu gafletin içinde olanlar varsa bu yanlıştan dönmeliler.


'Benim mesleğimde şahadet var' deyin- Annenize-babanıza  şunu söylemelisiniz; 'siz beni bu vatan için yetiştirdiniz mi yetiştirdiniz. Benim mesleğimde şahadet var, benim mesleğimde gazilik var, Bu vatanın geleceği, bu milletin birliği beraberliği var. ' Bunu söylemeniz lazım.


Kepenk indir diyene meydan okuyacaksın


- Doğu, güneydoğu böyle gidecek mi, yok. Hep birlikte bir mücadele veriyoruz. Teröristi vesairesi kaçacak delik arıyorlar. Bu tüm güvenlik güçlerimizin, milletçe Türkiye genelinde bir mücadele veriyorlar. Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kendine olan özgüvenini artıracak. Artık 'Kepenk indir' denildiğinde kepenk indirmeyen bir doğulu, güneydoğulu olacak. Bu görev sadece askerin, polisin görevi değil, milletçe senin de görevin. Kepenk indir diyene meydan okuyacaksın. Bu teröristlere bu caddeleri, meydanları hep birlikte dar edeceğiz. Hendekler açacak, sen bunlara buyur otur diyeceksin, yedireceksin, içereceksin. Buna vatanseverlik, milletperverlik denmez, buna terör örgütüne yardım yataklık denir. Şu anda en önemli noktadayız. Tüm yönetici kadrolarımız, hepsi, bu son safhada darbeyi en güzel şekilde indirecek ve işi bitirecektir.


'Bu Türkiye'nin iç hukuku karışmayın' dedim- Bugün bir Batılı geldi, 'Cezaevindekiler, Türkiye'deki uygulamalar hakkında bir karar çıkacak' dedi. Dedim ki, 'Bu Türkiye'nin iç hukuku,karışmayın. Öyle kararlı gidiyorlar ki, gönderdiğiniz mektubu iade ederler, bildiklerini okurlar.' Onlarda olunca iç hukuk, yargı bağımsız. Bizim iç hukukumuza kimse karışamaz, kendi kararımızı kendimiz veririz. Onlar kendi işine, biz kendi işimize. Bugüne kadar bu ülkeyi karıştıranlar onların ta kendisi olmuştur. Avrupa'nın değişik ülkelerinde teröristler kol geziyor. Türkiye'den kaçan terörist, milletvekilleri Brüksel'de nutuk atıyorlar. Bu şuurla geleceğe yürürümemiz lazım. Biz bunları tanıyoruz, biliyoruz. Bunların cibiliyetlerinin gereği bu, onun gereğini yapıyorlar. Biz işimize bakıp kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz.


 - Türkiye ve Irak meselesi Türkiye için bir enerji meselesi değildir. Sityasi etkinlik alanını genişletme meselesi de değildir. Öncelikle bir beka meselesidir.


- Şu anda El Bab'a dayandık, El Bab'ı batıdan da ayrıca çevreledik, kuşattık. Yetmez, biz şimdi oradan da Münbiç'e doğru ayrıca gideceğiz. Niye Münbiç'e gideceğiz, çok meraklı olduğumuz için değil. Münbiç'te PYD var, YPG var. Onlar da orayı terk etsin, doğuya gitsin. Bunu söyledik. 'Gidecekler' dediler, 'gitsin' dedik. Şu ana kadar bir miktar gittiğini söylüyorlar. Biz tamamen orayı PYD ve YPG'nin boşaltmasını istiyoruz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS