Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'e kaygılarını iletti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'e kaygılarını iletti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'e kaygılarını iletti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan görüşmede, Almanya Parlamentosu'nda 2 Haziran Perşembe günü oylanacak 1915 olaylarıyla ilgili tasarı hakkındaki kaygılarını iletti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Görüşmede, Türkiye'nin hassasiyetlerine dikkati çeken Erdoğan, Almanya'nın tasarıya ilişkin sağduyulu bir yaklaşım sergilemesinin önem taşıdığını vurguladı.

Alman çift evlerinde ölü bulundu

Telefon görüşmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gümüldür'de olduğu sırada gerçekleştiği öğrenildi.

Erdoğan ve Merkel'in, geri kabul anlaşması ve vize serbestisi konusunda ilgili kurumlar arasındaki görüşmelerin devamının önemine de işaret ettikleri belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika gezisine çıkmadan önce gazetecilerin Almanya Parlamentosu'nda perşembe günü oylanacak olan 1915 olaylarıyla ilgili tasarı hakkındaki soruları üzerine "Şu anda çıkmamış bir kararı değerlendirmeyi doğru bulmam. Ama bir karar çıkar, bu karar çıktıktan sonra bunun gerekçesi nedir, bunun içinde neler var. Ondan sonra bunun değerlendirmesini, gerek hükümetimiz yapacaktır, gerekse bizler beraber bunun değerlendirmesini yaparız. Ama bunun uluslararası hukukta bizi bağlayıcı hiçbir yanı da yoktur. Bunu da bilmenizi istiyorum." cevabını verdi.