Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, 25. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Makamlar, insanlara hizmet için bir araçtır. Muhtar, belediye başkanı da olsanız milletvekili, başbakan, cumhurbaşkanı da olsanız kalbiniz ve zihniniz millete hizmet için çalışmalıdır. Kendi ideolojik saplantıları, kendi çıkarları için hizmet makamlarını işgal edenler Türkiye'nin birikimini arttırmak şöyle dursun mevcudu da heba etmişlerdir" dedi.

Konuşmasından satır başları:

Mahallesinde, köyünde yaşayanın gönlünü kazanamamış muhtarla milletinin güvenini kazanamamış cumhurbaşkanının durumu da aynıdır her ikisi de hüsrana uğramıştır. Önemli olan bulunduğunuz yere nasıl geldiğinizi ve hedeflerinizin ne olduğunu unutmamanız. Muhtarlarımız içinde ben 30 yıldır muhtarım diyenler var. Bak 35 yıl diyenler var. 

Sizlerle buluşma birilerini rahatsız ediyor. Bizim için bu buluşmalar çok değerlidir. Çünkü biz hep millet için milletle beraber siyaset yaptık. Makamlar hizmet etmek için bir araçtır. Muhtar da olsanız, milletvekili, bakan, başbakan da olsanız kalbiniz millete hizmet için çalışmalıdır.

Biz 2003'te başbakanlık görevini devraldığımızda Türkiye'nin savunma sanayi ürünlerindeki dışa bağımlılığımız yüzde 80 düzeyindeydi. Başbakanlığım döneminde bu sektörde araştırma gelişme çalışmalarını kişisel himayem altına aldım. Bizim dışarıdan sadece belirli bir süre kullanmak üzere alacağımız fiyata bunları istediğimiz kadar üretecek tesislere, imkanlara sahip olduk. 

Bağımlılıktan kurtulduğunuz anda caydırıcı olursunuz. Bağımlılığınız devam ederse birileri sizi sürekli tehdit eder.

Kut'ul Amara zaferi

Geçtiğimiz pazar günü, kazanmış olduğumuz Kut'ul Amara zaferinin 100. yıldönümüydü. Bu zaferin üzerinde durulması gereken pek çok yönü vardır. Ben sadece şu tarafına dikkat çekmek istiyorum; Osmanlı ordusu Balkan hezimetinin ardından tamamen kendi iradesiyle hızla yeniden toparlanıp teşkilatlanmasını tahkim etmiştir. Şayet böyle olmasaydı Birinci Dünya Savaşı'ndaki zaferlerimizin hiçbirini kazanamazdık.

 Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz, buna dikkat edeceğiz. İbret alırsanız, tekerrür etmez. Biz tarihimizden ibret alıyor, eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.

IMF bizden para istiyor 

Bu yüzden terörle mücadelemizi kendimiz yürütüyoruz. Ekonomide, IMF reçetlerini bir kenara bırakıp kendi kalkınma modelimizi ortaya çıkardık. Şimdi onlar bizden para istiyorlar. 

Fakat tabi ki müttefiklerimizle ilişkilerimizi gözetiyoruz. Gerekiyorsa önümüzdeki meseleleri onlarla tartışıyoruz ama mutlaka kendi projelerimize öncelik veriyoruz.

 Türkiye Cumhuriyeti Devleti 93 yıllık bir geçmişe sahip halbuki bizim devlet geleneği olarak Cumhurbaşkanlığı forsumuzdaki yıldızlarda da görüleceği üzere 2200 yılı aşkın bir geçmişimiz var. Biz göçebe kabilesi değiliz, biz devletler kurmuş bir milletiz. Mensubu olmaktan şeref duyduğumuz inancımızın 1400 yıllık birikiminin bugünkü varisleriyiz, biz. Bizim en büyük meselemiz bu şanlı geçmişi, yeni nesillere öğretmemektir. Burada sıkıntımız var. Tarih kitaplarında hep aldatıldık.

HDP'li vekillere sert sözler

Asıl fotoğrafı göremeyince sorunlar ortaya çıkıyor. Terör eylemleri bunlardan biridir, canlı bomba saldırıları bundan birileridir, paralel devlet yapılanmasının ihanetleri bunlardan biridir. Karşımızdaki örgütü asıl cesaretlendiren arkasındaki karanlık destekdir. O üst akıldır. Paralel yapı bu millete ihanet ederek, operasyon aracı haline dönüşmüştür. 

Dokunulmazlık görüşmelerinden terör örgütünün marşını söyleyerek çıkan sözümona milletvekillerinin de, onları birer kahraman edasıyla haberlerine taşıyan medya kuruluşlarının da iplerinin nereye uzandığını malumdur. Parlamentoda oturumları ne hale getirdiklerini izlediniz, komisyonda neler yaptıklarını izlediniz, sıraların üzerinden nasıl atladıklarını gördünüz, oraları işgal etmeye ve oralarda danışmanlarına varıncaya kadar bu tür eylemler yapmaya kalktılar.

Komisyon Başkanı isteseydi oraya ne medyayı sokardı, ne de bu danışmanları sokardı. Sadece komisyon üyeleri ile bu toplantıları yapabilirdi. Onlar kendilerine verilen bu fırsatı usulüne uygun şekilde kullanmadılar. 

Kilis'e saldırılar

Son zamanda Kilis'e Suriye tarafından roket saldırısı düzenleniyor. Kilis'te hayatını kaybetmiş olan tüm vatandaşlarımıza ve misafirlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Kilis'e yapılan her saldırıya misliyle karşılık verilmiştir, verilmeye de devam edilecektir. Ben Kilis'teki tüm kardeşlerimin bu olaylar karşısındaki sabrını da takdirle karşılıyorum.

Sizler ki bütün oradaki muhacir kardeşlerimize bir ensar olarak her türlü desteği verdiniz. Bunlar karşılıksız kalmayacaktır.

DAİŞ en büyük zaiyatı Kilis'e yaptığı bu tür operasyonlarda ödemiştir. Böyle devam ederlerse onlar daha çok zaiyat verecektir. Terör örgütlerinin ülkemize yönelik tacizlerinin gerisindeki niyetleri biz çok iyi biliyoruz. Şundan emin olunuz; başaramayacaklar. 

Hormonlu ideolojiler

Canlı bomba olup masum insanların hayatlarını kast edenler de, patlayıcı dolu çukurlarıyla mahallerimizi harap edenler de, meclisi teröriz edenler de bu kutlu pınardan nasip alamamış olanlardır. Esasen, bu niyetler yeni değildir. Son 200 yıldır yerli ve milli olanla, buna karşı dayatılan hormonlu ideolojilerin çetin mücadelesine şahit olmuştur. Türkiye'yi inançlarından ve geçmişinden koparmak istediler. Milletimizi kimi zaman meşrep kimi zaman köken farklılığı üzerinden çatıştırmaya çalıştılar ama bunu yapamadılar. 

Zaman zaman canlı bombaların patladığı oluyor ama aynı zamanda bu teşebbüslerin 50 tanesi, 100 tanesi de engelleniyor. Kendi ülkelerine, milletlerine zarar vermek için iplerini başkalarının ellerine teslim edenlerin foyaları birer birer dökülüyor. 

Yeni anayasa ve başkanlık

2023 hedefleri için yeni anayasa ve başkanlık sistemi başta olmak üzere milletimizin beklentisi olan çalışmaları hayata geçirmeliyiz. Onun ne diyoruz, tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan diyoruz. Bizim rabiamız bu. Bunu başaracağız. Bunların üzerinden yükselen bir Türkiye akamete uğramamalı. 2018'de dünyanın en büyük havalimanına sahip olacak. Siz o zaman Türkiye'nin nasıl sıçradığını görün. 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS