Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suruç'taki saldırıyı kınadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suruç'taki saldırıyı kınadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki canlı bomba saldırıyla ilgili, "Bu vahşeti işleyenleri, ben de şahsım olarak milletim adına lanetliyorum, kınıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 41'inci yıl dönümü törenlerine katılmak için gittiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki canlı bomba saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.

Şanlıurfa Suruç'ta patlama

Saldırıyı gerçekleştirenleri kınayan Erdoğan, ölenlerin ailesine baş sağlığı, yaralılara ise şifa dileyerek, "Bugün saat 13.00 sıralarında Şanlıurfa Suruç İlçesi'nde maalesef bir terör eylemi sonucunda 28 vatandaşımızın ölümü ve bunun yanında ciddi sayıda yaralıların oluşu bizleri teessüre boğmuştur. Bu vahşeti işleyenleri, ben de şahsım olarak milletim adına lanetliyorum, kınıyorum. Uçağa bindiğimiz anda bu haberi almış olduk. Şu anda bakan arkadaşlarımız Şanlıurfa'ya ettiler. Sayın Başbakanımız aynı şekilde süreci Ankara'dan takip ediyor. Bizler de takibe devam edeceğiz" dedi.

'TERÖR NEREDEN GELİRSE GELSİN LANETLENMELİDİR'

Terörün nereden gelirse gelsin lanetlenmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Terör nereden gelirse gelsin lanetlenmelidir. Her zaman söylüyoruz. Terörün, dini yoktur, ırkı yoktur, milleti milliyeti yoktur, vatanı yoktur. Dolayısıyla teröre karşı tüm uluslararası bir mücadelenin verilmesi gerektiğini hep ifade ettik, ediyoruz. Terör, insanlığın huzuruna kast eden bir olaylar silsilesidir, insanların mutluluğuna kast eden bir olaylar silsilesidir. Buna karşı da mücadeleyi dünyanın her yerinde vermeye mecburuz. Ben bu vesileyle bir kez daha kınıyor ve bu terör eyleminde ölen 28 vatandaşımızın ailesine baş sağlığı diliyor, milletimizin başı sağ olsun diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bununla ilgili de zaten başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere bütün görevli arkadaşlarımız en sıcak şekilde ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar, gösterecekler. Tabi ortak tarihimiz açısından müstesna bir günde buradayız."

'TERÖRE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE VERİLMELİ'

KKTC’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" münasebetiyle düzenlenen törende bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında Suruç’taki saldırıyla ilgili olarak teröre karşı uluslararası bir işbirliği içerisinde mücadelenin verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Artık icraata geçmenin zamanı geldi” dedi. Erdoğan şöyle konuştu:

“Bugün saat 13 civarına Şanlıurfa Suruç ilçesinde bir terör vahşeti yaşadık. Bu terör vahşetinde 28 vatandaşımız ne yazık ki öldü, 100’e yakın vatandaşımız yaralı. Bu terörü icra edenleri huzurlarınızda şahsım milletim adına lanetliyorum. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Ve teröre karşı uluslararası bir işbirliği içerisinde bu mücadelenin verilmesi gereği ortadadır. Bunu yıllardır hep söylüyoruz ama söylemekle kalmayıp artık icraata geçmenin zamanı geldiğini de özellikle ifade etmek istiyorum. Ölenlere rahmet diliyorum, yaralılara Allahtan şifalar temenni ediyorum.”

KARANFİLLERLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün özel uçak “Ana” ile KKTC’ye geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın davetlisi olarak KKTC’ye gelen Erdoğan, Ercan Devlet Havaalanı’nda resmi törenle karşılandı. Erdoğan’ı, Cumhuriyet Meclisi Başkan Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça karşıladı. Törenlere katılmak üzere KKTC’de bulunan TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve diğer Türkiyeli yetkililer de karşılayanlar arasında yer aldı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Erdoğan’ın KKTC’ye gelişi sırasında Ercan Havaalanı çevresi ve içerisinde, ayrıca Lefkoşa’da Erdoğan’ın geçeceği güzergâhlarda geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis, Çevik Birlik ve Türkiye’den gelen güvenlik ekipleri Ercan havaalanında adeta “kuş uçurtmadı”, keskin nişancılar yüksek binaların tepelerinde nöbet bekledi, bomba detektör köpekleri havaalanında dolaştırıldı.

ERDOĞAN’A SEVİNÇ GÖSTERİSİ

Havaalanının çıkışında bir grup vatandaş Erdoğan’a sevinç gösterilerinde bulundu. Ellerindeki karanfilleri Erdoğan’ın arabasına atan yaklaşık 100-150 civarında çoğunluğunu Urfalıların oluşturduğu kalabalık, daha sonra “En büyük başkan bizim başkan” ve “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları attı. Grubun elinde taşıdığı “Urfa her yerde seninle RTE” dövizleri dikkati çekti. Erdoğan da arabasından inerek kalabalıkla kısa bir süre sohbet ettikten sonra konvoy eşliğinde alandan ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS