Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım Diyarbakır'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım Diyarbakır'da

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım eşleriyle birlikte Diyarbakır'da. Erdoğan ve Yıldırım birlikte toplu açılış törenine katıldı. Burada konuşan Erdoğan, PKK, HDP ve ABD'yi hedef aldı. ABD askerlerinin YPG arması takmasına değinen Erdoğan, "ABD’nin PYD-YPG’ye verdiği desteği kınıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aralarında eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ve bakanların bulunduğu kalabalık bir heyetle toplu açılış törenlerine katılmak üzere Diyarbakır'da. Kentte sivil toplum örgütleriyle de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile birlikte 12 Mayıs'ta PKK'lıların bomba yüklü kamyonu infilak ettirmesi sonucu 16 köylünün öldüğü Tanışık Köyü'ne taziye ziyaretinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır Havalimanı Yeni Terminal Binası Açılışı ve Yapımı Tamamlanan Tesislerin Hizmete Alım Töreni'ne katıldı. Başbakan Binali Yıldırım'la birlikte katıldığı Anıt Park'ta gerçekleştirilen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen çalışmaları vurguladı ve PKK'yı hedef aldı. 230 trilyonluk yatırımla yapılan Diyarbakır Havaalanı Terminal Binasını anlatan Erdoğan, açılışı yapılan yatırımların toplam miktarının 558 trilyon lirayı geçtiğini açıkladı. Eğitim ve sağlıkta da adımlar atacaklarını belirten Erdoğan, Diyarbakır'ın yeni bir dönüşüm yaşadığını ifade ederek, "Biz bütünleştirmek için varız" diyerek gençliğe yönelik Spor tesisleri yatırımları ile TOKİ'nin konut projelerine değindi. Tarımsal destekleme ve hibe projesine de imza attıklarını dile getiren Erdoğan, yol, köprü, üst geçit inşaatı gibi projeleri de andı. Daha sonra sözü terör örgütüne getiren Erdoğan, şunları söyledi: "Ey benim Diyarbakırlı, Kürt kardeşim; bunlar sana bugüne kadar ne hizmet verdi? Bunlar yakıp, yıkmaktan başka ne yaptılar? Kardeşlerimi şehit etmekten, öldürmekten başka ne yaptılar? Bunlar öldürmek için, şehit etmek için var. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.  Ben Diyarbakır'a yaptığımız hizmetleri size anlatacak değilim. 2003-2014 yılları arası yaptığımız yatırımların tutarı 24 katrilyon lira. Son 1,5 yılda bu terör belası sebebiyle ilavelerle 30 katrilyon. Bu yatırımlar devam ediyor."

HDP'yi hedef aldı: "Onlar PKK adına parlamentoda"

PKK'yı ve adını anmadan HDP'yi ima ederek "ateist ve zerdüşt" suçlamasında bulunan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar camilerimizi yakmadılar, yıkmadılar mı; bunlar Ateist, Zerdüşt. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmiyorlar. Er veya geç Diyarbakırlı, Şırnaklı kardeşlerim bunların ne olduğuna inanacak. Er veya geç bunlara gereken dersi sandıkta verecek. Biz sandıkla hareket ediyoruz. Bunlar ise Kandil'le hareket ediyorlar. Biz gücümüzü halktan ve Hak'tan alıyoruz, farkımız bu. 20 kilometre ötemizde Dürümlü mezrası var. Bölücü terör örgütü mensupları 15 ton bomba yüklü kamyonu patlatarak 16 kardeşimizin ölmesine yol açtılar mı? PKK'nın desteklemiş olduğu bir parti şu anda parlamentoda mı? Onlar PKK adına parlamentoda. Şimdi milletimiz 'Bizim vergilerimizle onlar maaş almamalı' diyor. Dokunulmazlık parlamentodan geçti, şimdi tutuştular. Şimdi yurt dışına kaçmaya başladılar, niye kaçıyorsunuz? Aynen paralel devlet yapılanması neyse aynen o. Onlar da, bunlar da kaçıyor. Kuru kuruya silah bırakmak değil, gömecek ve betonlayacak ve bunların koordinatları da verilecek. Yoksa bunlar bu işe çok alışıktır. Yoksa bırakırlar bir süre sonra gelir alırlar."

Halka örgüte karşı tavır alma çağrısı

Diyarbakırlı iş adamlarının verdiği ilanı örnek göstererek, bölge halkının örgüte karşı tavır almasını isteyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Terör örgütünün asıl hesaplaşması bölge halkının inancı, kitabı, tarihi, kültürüyledir. Örgütün infaz ettiği kendi militanlarının sayısı devletin operasyonlarında ölenlerinden çok daha fazladır. Geçmişteki faili meçhullerinden söz ederler. Örgütün faili belli cinayetlerine tavır koymadıkça samimi olamazlar. Biz hakikatlerle yüzleşmekten çekinmedik. Biz geçmişte darbecilere, vesayet odaklarına karşı verdiğimiz mücadelede ne kadar samimiysek terörle mücadelede de o kadar samimiyiz. Bir canavara dönüşen bu örgütün tüm unsurlarıyla ülkemizden uzaklaştırılması şarttır. Bu operasyonlar sonuna kadar bunun için yapılıyor. Benim Diyarbakırlı, Şırnaklı, Vanlı kardeşim huzur bulana kadar devam edecek.  Nerede olursa olsun, elinde silahla çıkan herkes karşısında güvenlik güçlerimizi bulur. Biz en başından beri demokrasi, refah, çoğulculuk, özgürlük gibi ilkeler içinde çözme gayreti içinde olduk."

"ABD'nin PYD- YPG'ye verdiği desteğini kınıyorum"

Erdoğan konuşmasında ABD askerlerinin Suriye'de YPG armalarıyla görüntülenmesine de değindi ve ABD'yi kınadı. Erdoğan şöyle konuştu:

"Suriye’deki gelişmelerden cesaret alan bu örgüt aynı oyunu Türkiye’de de ortaya koymaya kalktı. Birbirlerinden farkı yok. Hepsi de terör örgütü. ABD’nin PYD-YPG’ye verdiği desteği kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Bize dost olanlar, NATO’da beraber olanlar kalkıp da kendi askerini YPG’nin işaretleriyle Suriye’ye göndermemeli, gönderemez. YPG’ye destek vermeye devam edeceğiz, o PKK değildir diyenler gel de bizden ders al. Terör örgütüyle ilgili belgeleri veriyoruz söylüyoruz ama attıkları adımlar yanlış. Nusaybin ve Şırnak hariç diğer yerlerdeki operasyonlarını tamamladı güvenlik güçleri. Terör örgütünün içinde olanlara sesleniyorum: Annenizin babanızın sesine kucak verin. Bu devlet adildir."

Başbakan Binali Yıldırım'dan terörle mücadele vurgusu

Açılış töreninde konuşan Başbakan Yıldırım, terörle mücadelede kararlılık vurgusu yaparak, "Bu sorunu Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya yemin ettik. Onun için buradayız Sayın Cumhurbaşkanım. Şunu herkes iyi bilmelidir. Ekmeğimizi böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Yolları böleriz ama ülkeyi böldürtmeyiz" dedi.

Gültan Kışanak'ı hedef aldı

Konuşmasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ı hedef alan Başbakan Yıldırım, "Diyarbakır'ın seçtiğiniz belediye başkanı, Diyarbakır'ın dertleriyle, su problemiyle, kanalizasyon problemiyle, yol problemiyle uğraşması gerekirken terör örgütüne destek vererek, lojistik destek vererek, sizin paralarınızı, sizin kaynaklarınızı terör örgütüne aktardılar. Bunu biliyoruz. Gereğini de yapacağız. Sizin dişinizden tırnağınızdan artırdığınız her kuruşun size hizmet olarak geri dönmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu paraları terör örgütüne aktaranlar lime lime burunlarından getireceğiz. Hesabını da soracağız" diye konuştu.

PKK'nın yatırım projelerini hedef aldığını anlatan Yıldırım, "Ne yaparsanız yapın. İster çukur açın ister el yapımı bombalarla genç fidanlarımızı şehit edin ister savunmasız sivil vatandaşlarımızı katledin ama başaramayacaksınız. Siz de başaramayacaksınız sizin sırtınızı sıvazlayan iç ve dış iş birlikçileriniz, siyasi uzantılarınız da asla başaramayacak. Asla başaramayacaksınız. Çünkü bu millet kadim medeniyetten geliyor" şeklinde konuştu.

Sur'un imarı mesajı

"Önümüzde güzel günler var. Yarınımız bugünden daha güzel olacak. Geleceğimiz bugünden daha aydınlık olacak" vaadinde bulunan Yıldırım, Sur'da planladıkları imar projesine yönelik eleştirilere değindi. Yıldırım, "Biz Sur’u yapmaya başlayınca hemen bir iftira kampanyası yine başlattılar. Sur’u peşkeş çekeceklermiş. Hadi oradan. Siz teröre peşkeş çekeceğinize gelinde biraz halkın sesine kulak verin" dedi.

STK'larla biraraya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mitannia Regency Otel'de düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleri ile de bir araya geldi. Erdoğan buradaki konuşmasında da PKK'nın "Çözüm Süreci'ni, bazı ülkelerin kulaklarına fısıldadığı sözlere ve ihtiraslara kurban ettiğini" söyledi. Erdoğan, şunları söyledi:

"Bölgede güven ve istikrar ikliminin hakim olduğu bir süreçte ne dediler, 'öz yönetim.' Bu hezeyanlarla çıktılar ortaya ama bu 'öz yönetim' ifadelerini bunlar neye çevirdiler, 'öz katliam'a çevirdiler. Eğer demokrasi diyorlarsa, eğer hak ve özgürlük diyorlarsa o zaman silahı, bombayı, her şeyi gömerler, koordinatlarını da verirler. Gelsinler Parlamentoda mücadelesini sürdürsünler ama bunların böyle bir derdi yok. Bunlar gelecek, benim tertemiz, saf Kürt kardeşimi tehdit edecek, muhtarı tehdit edecek, aşiret reisini tehdit edecek. Buradan bir başka partiye oy çıkarsa 'Biz bu köyü yakarız, yıkarız.' Yaptılar mı bunu? Yaptılar. Tozlu raflardan harita çıkaranların, o parçalı haritalara baktıkça iştahı kabaranların hevesini bir kez daha kursaklarında bırakacağız çünkü bu toprakların mayası kardeşliktir, muhabbettir, birliktir, beraberliktir."

PKK'ya yönelik "ateizm ve Zerdüştlük" nitelemesini burada da yineleyen Erdoğan, "Bu mücadelede dindar, namuslu, inançlı benim Kürt kardeşlerim sonuna kadar yerini almazsa, bilesiniz ki bu mücadeledeki süreç zor olur. Terör örgütünün kandırarak ölüme gönderdiği gençlere biz de üzülüyoruz. O dağlara kaçırılan kızların hesabını kim verecek? O taciz edilen kızlarımızın hesabını kim verecek? O gençlerin hesabını kim verecek? Bu terör örgütü 'özgürlük', 'barış', 'insanlık mücadelesi veriyorum' diyebilir mi ya? Diyemez."

16 kişinin öldüğü Tanışık Köyünü ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, STK'larla buluşmanın ardından 7. Kolordu Komutanlığını ziyaret etti. Erdoğan ve Yıldırım, daha sonra da 12 Mayıs günü PKK'lıların bomba yüklü kamyonu infilak ettirmesi sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği Tanışık Köyü'ne taziye ziyaretinde bulundu.

Burada taziye evine giden Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi ve dua okudu. Patlamada ölenleri "şehit" olarak niteleyen Erdoğan, "Bu kardeşlerimizin herhangi bir günahı yok, herhangi bir bu konuda taksiratı yok ve böyle bir durumdayken bu kardeşlerimiz bu hain, bu vicdan yoksunu hatta hatta çok açık ve net söylüyorum çekinmeye gerek yok, ateist, Allahsız kitapsız bu takımın maalesef böyle bir saldırısı neticesinde inanıyorum ki şehitlik makamına ulaştılar" diye konuştu.

Yakınlarını kaybedenlere sabır dileyen Erdoğan, "Allah'ın izniyle devletimiz güçlüdür, bunlara pabuç bırakmayacak" dedi. Konuşmasının ardından yeniden dua okuyan Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve heyette yer alan bakanlarla birlikte hayatını kaybeden köylülerin mezarlarını ziyaret etti. Erdoğan, Yıldırım ve heyettekiler daha sonra Tanışık köyünden helikopterlerle ayrıldı.

Geniş güvenlik önlemleri alındı

Yaklaşık bir haftadır birçok yerinde uygulama noktalarının oluşturulduğu ve son iki gün içerisinde 42 terör şüphelisinin gözaltına alındığı kentte, sabah saatlerinden itibaren güvenlik tedbirleri arttırıldı.

Kentte, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın geçiş güzergahlarına 10'ar metre arayla 2'şer polis yerleştirilirken, bazı bölgelere ise zırhlı araçlar konuşlandırıldı. 5 bin 600 polisin görev yaptığı Diyarbakır'a, takviye olarak 2 bin 600 polisin daha gönderildiği öğrenildi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS