Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı Telafer açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı Telafer açıklaması

29 Ekim resepsiyonunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Telafer'in Türkiye için hassas bir konu olduğunu ifade ederek, "Haşdi Şabi burada bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur" dedi.

2 yeni KHK yayınlandı


Kılıçdaroğlu’ndan saldırı sonrası Bülent Tezcan açıklaması


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan idam açıklaması


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 29 Ekim resepsiyonunda önemli açıklamalarda bulundu.

Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin, Irak'ın Musul kentine bağlı Türkmen kenti Telafer'e doğru hareket ettiğine ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Konuyla ilgili olarak da ben yetkili arkadaşlarımla da görüştüm. Bizim içeriden aldığımız şu an bilgilerin bunu doğrulamadığını görüyoruz. Şu anda böyle bir şey söz konusu değil. Haşdi Şabi'nin şu anda Musul'un 80 kilometre kadar güneyinde olduğuna dair bilgiler geldi ama o bilgilerden sonra biraz daha şartlar değişmiş olabilir ama ciddi bir mesafe alacaklarını zannetmiyorum." dedi.     

"Cevabımız farklı olur"

Telafer'in Türkiye için hassas bir yer olduğunu ifade eden Erdoğan şöyle konuştu: "Telafer'de bir defa biz bu işe kesinlikle sıcak bakmayız. Sincar'da kesinlikle sıcak bakmayız. Bunu zaten bütün yetkililere çok açık net söyledim. Dedim ki Telafer tamamen Türkmen ili, ilçesi. Bunun yarısı Şia yarısı Sünni. Biz tabii değerlendirmeyi Şia, Sünni üzerinden değil aslında gönlümüzün arzusu bunu tamamen Müslüman olarak bakıyoruz. Fakat Haşdi Şabi burada eğer böyle bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur"'Bu tartışma beni rencide etti'

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz'la ilgili yaptığı bir açıklmada 'Beyefendi tatildeydi' sözünü de hatırlatarak tepki gösterdi ve "Cumhurbaşkanı'na nasıl beyefendi tatilde dersiniz? Bu tartışma beni rencide etti" dedi.

İdam tartışmaları: Geciktirilmemesi gerekiyor

İdam tartışmaları hakkında "Bu işin geciktirilmemesi gerekiyor" diyen Erdoğan, Bahçeli'nin başkanlık sistemi çıkışı ile ilgili, "Devlet adamlığı yaklaşımını önemli görüyorum. Devlet Bahçeli'ye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS