Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Daha da gelişeceğine inanıyorum

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Daha da gelişeceğine inanıyorum

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "AB-Türkiye ilişkilerinde yapıcı bir anlayışın egemen olmasına katkı sağlayan Romanya'nın ilkesel duruşunu ve gayretlerini memnuniyetle karşılıyoruz. Romanya'nın bu tavrının diğer Avrupa ülkelerine örnek teşkil etmesini umuyoruz." dedi.

Oktay, Romanya Başbakanı Viorica Dancila ile yaptığı baş başa ve  heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ı temsilen komşu ve stratejik ortak Romanya'da bulunmaktan  memnuniyet duyduğunu belirtti.

Geniş bir coğrafyanın istikrarına katkı sunabilecek potansiyele sahip  Türkiye-Romanya iş birliğinin ikili zeminle sınırlı kalmadığını, üçlü ve çok  taraflı formatları da kapsadığını ifade eden Oktay, Türkiye'nin Balkanlar başta  olmak üzere geniş bir coğrafyada üçlü ve çok taraflı girişim ve bölgesel iş  birliği platformlarına geçmişten bu yana öncülük ettiğini söyledi.

Bu bağlamda, Romanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen dörtlü formata  konuk olarak davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Oktay, nazik  davetleri için Dancila'ya teşekkür etti.

"Faydalı bir görüşme gerçekleştirdik"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dancila ve Romanya halkına  selamlarını ve iyi dileklerini ileten Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Başbakan Dancila ile faydalı bir görüşme gerçekleştirdik. İki  müttefik ülkenin heyetleri arasında samimi bir atmosferde gerçekleşen görüşmemiz,  gayet iyi seviyede bulunan ikili ilişkilerimiz hakkında verimli bir görüş  alışverişine imkan verdi. İkili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası  gelişmelerle ilgili konularda da ayrıntılı fikir teatisinde bulunduk. Romanya'nın  yürütmekte olduğu AB Dönem Başkanlığı çerçevesinde ülkemizin AB'ye katılım  müzakere sürecini ilerletmeye yönelik yaklaşım ve beklentilerimizi paylaştık.  Görüşmemizde, ikili iş birliğimizin her alanda daha da ilerletilmesi konusunda ve  Türkiye-AB ilişkileri bağlamındaki hususlarda görüş ve değerlendirmelerimizin  örtüştüğünü teyit ettik."

Oktay, görüşmenin, Başbakan Dancila'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  davetine icabet ederek, geçen yıl ekim ayında Türkiye'ye yaptığı ziyarette  mutabık kalınan hususlardaki iradeyi yinelemeye de imkan verdiğini dile getirdi.

"Balkanlar’da bölgesel kalkınma..."

Romanya ile sahip olunan fikir birlikteliğinin, ikili ilişkilerin yanı  sıra başta bölge olmak üzere uluslararası alanda iş birliğine de olumlu katkı  yapacağına inandığını vurgulayan Oktay, şunları kaydetti:

"Türkiye, stratejik ortağı Romanya'yı, Avrupa'nın doğusundan  Balkanlar'a, Karadeniz'den Kafkasya'ya uzanan geniş bir coğrafyanın geçiş  noktasında yer alan bir istikrar kaynağı ve yakın bir müttefik olarak  görmektedir. Romanya'nın kalkınmayı önceleyen politikaları, Balkanlar'da bölgesel  kalkınmaya verdiğimiz önemle uyum arz etmektedir. Görüşmemiz vesilesiyle ikili  ilişkilerimizin, bölgesel istikrar, güvenlik ve kalkınmaya artı değer sağlayacağı  konusundaki anlayış birliğimizi de bir kez daha teyit etmiş olduk. Romanya'yla  ilişkilerimizdeki ivmenin kalıcı hale gelmesi, gerek ülkelerimiz arasındaki köklü  tarihi bağların geleceğe taşınması, gerek bölge barış ve istikrarının  sürdürülebilir kılınması bakımından önem taşımaktadır."

Oktay, Romanya ile ekonomik iş birliğinin, ikili ilişkilerdeki ivmeyi  kalıcı kılacak temel alanlardan biri olduğunu söyledi.

"10 milyar dolar ticaret hedefi"

Görüşmede, ikili siyasi ilişkilerin çok yakın seyrinin yanı sıra  ticaret ve yatırım alanındaki güçlü iş birliğini daha ileri taşımaya yönelik  çabaları ele aldıklarının altını çizen Oktay, temasları her alanda daha da  yoğunlaştıracak tasarrufları gözden geçirdiklerini belirtti.

Karşılıklı ticaret hacminin, 2018 yılı sonu itibarıyla 6,4 milyar  dolar civarında olduğunu anımsatan Oktay, "Bu rakamı ilk etapta 10 milyar dolara  yükseltmek hususundaki karşılıklı irademizi Sayın Ticaret Bakanımızın Romanya'ya  şubat ayında yaptığı ziyaret vesilesiyle teyit etmiştik. Sayın Başbakan ile  görüşmemizde 10 milyar dolar hedefimize yönelik kararlılığımızı yeniden vurgulama  imkanı bulduk. Bu bağlamda nisan ayı içinde düzenlenecek Türkiye-Romanya Ortak  ekonomi ve Ticaret Komitesi ve yine bu yıl içinde düzenlemeyi öngördüğümüz Karma  Ekonomik Komisyon toplantıları, bu yöndeki irademizin somut yansımaları  olacaktır." diye konuştu.

Oktay, ekonomik ilişkiler bağlamında ayrıca Köstence'de yapılacak  şehir hastanesi projesine ilişkin gelişmeleri değerlendirdiklerini aktardı.

Savunma sanayisi

Sağlık bakanlıklarının hem yatırım değeri ortaya koyacağı hem  ilişkileri daha da güçlendirecekleri bu projeyi sonuçlandırmaya yönelik  çalışmaları hızlandırmak hususunda mutabık kaldıklarını belirten Oktay, şöyle  devam etti:

"Savunma sanayisi alanındaki iş birliğimiz, ikili ilişkilerimizin bir  diğer önemli alanını oluşturmaktadır. Savunma sanayisindeki iş birliklerimiz,  Türk-Romen stratejik ortaklığını daha da derinleştirecektir. Sayın Başbakana, bu  alanda birikim ve küresel tecrübe sahibi firmalarımızın Romanya savunma  sanayisine katkıda bulunmaya hazır olduğunu vurguladım. Görüşmemizde ayrıca,  ikili ilişkilerimizin her alandaki ahdi çerçevesinin tamamlanması için ilgili  kurumlarımızca atılması gereken adımları gözden geçirdik. Hukuki çerçevenin  tamamlanması, iş birliğimizin bütün alanlarda kurumsallaşmasını ve  ilişkilerimizde yükselen ivmenin kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır."

FETÖ ile mücadeleye de dikkati çeken Oktay, "Türkiye'nin milli  güvenliğini ve kamu düzenimizi doğrudan tehdit eden FETÖ terör örgütü ile  mücadelede gelinen aşamayı kendileriyle paylaştım. Romanya'nın güvenliği için de  tehdit oluşturan bu terör örgütünün, Romanya'daki yapılanmasıyla mücadelede,  karşılıklı iş birliğinin devamına büyük önem veriyoruz." açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği ile ilişkiler

Türkiye'nin, AB ile ilişkilerine değinen Oktay, şunları söyledi:

"AB-Türkiye ilişkilerinde yapıcı bir anlayışın egemen olmasına katkı  sağlayan Romanya'nın ilkesel duruşunu ve gayretlerini memnuniyetle karşılıyoruz.  Romanya'nın ülkemizle dayanışmasını ortaya koyan tutumu takdire şayandır.  Komşumuz ve stratejik ortağımız Romanya'nın kararlılıkla benimsediği bu tavrın,  diğer Avrupa ülkelerine örnek teşkil etmesini umuyoruz. Türkiye ile Romanya  arasındaki ikili ilişkilerin ve uluslararası alandaki iş birliğinin önümüzdeki  dönemde de hem ülkelerimizin hem bölgemizin ortak menfaatleri çerçevesinde daha da gelişeceğine inanıyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS