hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı yapıldı

  Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı yapıldı
  expand
  KAYNAKAA

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın toplantının ayrıntılarını anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı başladı. Yeni sistemin ilk kabinesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantı, saat 15.56'da başladı.  Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dışındaki isimler ilk kez katıldı. Eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da bugün Milli Savunma Bakanı olarak yerini aldı. İlk ve ikinci 100 gün ile ilk 6 aylık plan ve icraatların yol haritasında konuşulduğu toplantı hakkındaki detayları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın canlı yayında açıkladı.

  Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı yapıldı

  İbrahim Kalın'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

  "Bakanlıklara üst düzey atamalar yapılacak. Şu anda bakanlarımız kendi bakanlıklarında brifinglerini alıyorlar. Bu çalışmalarını da en kısa sürede tamamladılar ya da tamamlıyorlar. Önümüzdeki günlerde de bakanlıklara üst düzey atamalar yapılacak. Bununla ilgili bakan arkadaşlarımız isim çalışmalarını yapıp, cumhurbaşkanımıza arz edecekler."

  Ekonomi adımları

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Önemli konu başlıklarından biri de ekonomiydi. Cumhurbaşkanlığı Kabinemiz tarafından tam bir eş güdümün koordinasyonun sağlanması için gerekli çalışmalar yapıldı. Bu çerçevede özellikle bütçe disiplininin sağlanması, enflasyonla mücadele gibi konularda detaylı çalışmalar yapılıyor. İhracat odaklı büyüme noktasında yeni çalışmaların hazırlıkları yapılıyor. Önümüzdeki haftalarda orta vadeli bir program Cumhurbaşkanımıza sunulacak. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Türkiye'de ekonomik krizlerin olacağına dair kehanetlerde bulunuldu ama bunların hiç biri hamdolsun gerçek çıkmadı. Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunu göstermek adına böyle bir çalışma yapmanın faydası var. Bu başka bir ülkede olsa ekonomi çöker, kaosa sürüklenirdi. Ama biz o günden bu güne ekonomi politikası, dış politka ya da iç politikada hep atılımlar yaptık."

  İşte isim isim yeni kabine

  15 Temmuz programları 

  "Cumhurbaşkanımız pazar günü bir şehidimizin mezarına gidecek. Ardından yeni kongre merkezimizde şehit yakınları ve gazilerle bir öğlen yemeği yenilecek. Ardından İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsün'de bir tören yapılacak. Öte yandan Valiliklerimiz tarafından da anma programı gerçekleşecek."

  FETÖ ile mücadele

  "Darbe girişiminden sonra hız kazanan FETÖ ile mücadele devam edecek. OHAL'in önemli gerekçelerinden biri de FETÖ ve benzeri grupların ülkemize yönelik tehditlerini bitirmek adına yapılmıştı. Dünyanın neresinde olursa olsun FETÖ örgütü üyeleri yargılanacaklardır. MİT'in başarılı operasyonu ile Ukrayna ve Azerbaycan'dan FETÖ'nün iki üst düzey imamı Türkiye'ye getirildi. FETÖ ile mücadele bunların tamamı yok olana kadar bitecek." 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son dakika: İran'dan flaş Türkiye açıklaması

  NATO Sonuç Bildirgesi 

  "NATO’nun genel manada gündemini oluşturan konularda, cumhurbaşkanımız 4 oturumda sunumlar yaptılar, ikili görüşme yaptılar. NATO sonuç bildirgesi bizim açımızdan memnuniyet vericidir. Bunun dışında sayın cumhurbaşkanımızın devlet ve hükümet başkanlarıyla da görüşmeleri oldu. İkili ilişkilerimiz ve bölgesel konular etraflı şekilde ele alındı. Önümüzdeki günlerde de terörle mücadele, seçim sonrası kabinenin atacağı adımlar konusunda çalışmalar devam edecek. Yapılan vaatlerin de çalışması hızlandırılacak."

  SORU: Yeni dönemde cumhurbaşkanlığı sözcülüğü göreviniz hayırlı olsun. Ankara’da ABD’den bir heyetin olduğunu biliyoruz. Gerek terörle mücadele gerek FETÖ konusunda işbirliği söz konusu. Nedir son durum?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bildiğiniz gibi ABD ile geçtiğimiz aylarda yapılan anlaşma çerçevesinde üç tane çalışma grubu kuruldu. Bir tanesi terör örgütleri, bir tanesi Suriye bağlamında, üçüncüsü de FETÖ ile mücadele bağlamında. Arzu ettiğimiz hızda gittiğimizi söylemem. Bununla ilgili yeteri kadar karinenin bulunduğu açık. Burada birkaç konu var, terör örgütü liderinin Türkiye’ye iadesi ve yargılanması. Amerikan sisteminin kendi bağlamı içerisinde değerlendirmekle beraber, darbe girişimi açık seçik ortadayken bu konuda somut adımların atılması gerektiğini dile getiriyoruz. Cumhurbaşkanımız da ABD’li mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerde bu konuyu dile getirdi. Bugün yapılan toplantı da önem arz ediyor. Biz belgeleri sunduk, şimdi ABD’li yetkililerin nasıl tavır alacağını göreceğiz. Aylar yıllar sürecek bir meseleden bahsetmiyoruz. Sonuç odaklı, takvimi belli bir sürecin hayata geçirilmesi bizim temennimiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SORU: Sayın Cumhurbaşkanı, başkanlık ve kurulların sayısında artabileceğini söylemişti. Kabine toplantısı hangi aralıkla toplanacak?

  Şu an 9 tane politika kurulu inşa edildi. Bunların amacı belli konularda, alanlarda makro düzeyde politikaya dönük çalışmalar yapmak. Çalışmaya başladıkları zaman da bu önerilerini sayın cumhurbaşkanımıza arz edecekler. Onlar talimata dönüştürülecek, ilgili bakanlıklarımızla hayata geçecek. Zaman zaman cumhurbaşkanımızın iradesi çerçevesinde duyulan ihtiyaca binaen, yeni kurullar, geçici kurullar oluşturulabilir. Süreli ve sınırlı bir takım kurullarda oluşturulabilir. O manada sayı artabilir, artmayabilir. Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı sayısı yine ihtiyaca binaen, sistemin oturma sürecini izledikten sonra, sayı artırılabilir. Cumhurbaşkanlığı yardımcısı ilave edilebilir.

  Kabinenin hangi sıklıkla toplanacağı konusunda kesin belirlenmiş takvimimiz yok. Haftada bir, iki haftada bir olabilir. Ama bunun dışında ilgili konuyla bağlı olmak üzere, cumhurbaşkanımız üç dört beş bakan arkadaşımızla dar kapsamlı toplantılar yapabilir. Kabine toplantıları yanında daha dar, ilgili kabine arkadaşlarının da katıldığı toplantılar yapılacak.

  İşte yeni ekonomi yönetimi

  SORU: Erdoğan’ın Çipras ile bir görüşmesi olmuştu. FETÖ üyelerinin konuşulduğunu biliyoruz. İadeleri konusunda bir çalışma ya da net bir açıklama var mı? Bir de Azerbaycan’daki MİT operasyonu Azerbaycan’daki güvenlik güçleriyle mi gerçekleştirdi?

  Tabi ki MİT, bunu Azerbaycan’daki karşıtlarıyla, muhataplarıyla birlikte gerçekleştirdiler. Aynı şekilde Ukrayna’da da benzer bir süreç işledi.

  Sayın Çipras ile Cumhurbaşkanımızın uzun ve kapsamlı görüşmesi oldu. ege meselesinden, ekonomik ilişkilere, Kıbrıs meselesinde azınlığın sorunlarına kadar bir çok konu; Atina’daki cami konuları etraflı şekilde ele alındı. Tabi Türkiye’de kaçan 8 asker, ve Türkiye’de bulunan 2 Yunan askeriyle ilgili konu etraflı şekilde konuşuldu. Çipras iyi niyetli ama somut olarak sürece baktığınız zaman 2 yıla yaklaştı şimdi hukuki süreç maalesef giderek Yunan hukuk sistemi içerisinde 8 askerin salıverilmeye doğru gittiğini müşahede ediyoruz. Bu bizim için endişe verici bir durum. Şu anda serbest bırakılacağına dair bir endişe var. Bu açıkça, Türkiye’de darbe girişiminde bulunmuş ve sayın cumhurbaşkanımızın ve ailesinin hayatına kast etmiş kişilerin salıverilmesi sonucunu doğuracaktır ki, bu hukuk adına da katliamdır. İkinci olarak da ikili ilişkilerimiz anlamında bunu yaratacağı bir gerginlik olacaktır.

  SORU: Seçim dönemine ait vaatlerin yerine gelmesi için Meclis’te çalışma yapılacak mı? OHAL kalktıktan sonra yeni süreç nasıl gerçekleşecek? Kısmi OHAL mi olacak?

  Meclisi’n çalışma takvimi Meclis’in tasarrufunda olan bir konudur. Bize gelen haberlere göre şu anda komisyonlar oluşturuluyor. Ardından bir kanun teklifi yapılacağına dair bir bilgi var. Bunun ne kadar süreceğini, kapsamının ne olacağı Meclis’te belirlenecek. Birkaç hafta daha Meclis’in çalışacağı intiba ediniyoruz biz.

  OHAL sonrası dönem için yasa teklifi hazırlandı

  OHAL meselesinde gelince 18 Temmuz gecesi, mevcut OHAL’in süresi sona eriyor. Bunun uzatılmaması yönünde cumhurbaşkanımızın bir beyanı olmuştu. OHAL kalktıktan sonra da mevcut kanunlar içerisinde bu mücadele devam edecek. Çok olağanüstü bir tehditle karşılaşmamız durumunda OHAL mekanizması tekrar hayata geçirilebilir. Ama şu an itibariyle 18 Temmuz’da OHAL’in sona erdirilmesi ve mevcut yasalar çerçevesinde terörle mücadelenin sürmesi ön görülüyor.

  Soru: Piyasaları rahatlatacak ne tür tedbirler olacak?

  Ekonomiyle ilgili çalışmaların tek bir elde toplanması bu sürecin en önemli farklarından birisi olacak. Orta vadeli program çerçevesinde atılacak adımlar önümüzdeki günlerde ilan edilecek. Her gün spekülatif açıklamalar suretiyle piyasalara yanlış mesaj verilmesi doğru olmaz. Şu anda bu çerçevede bu adımların atılacağını ifade edeyim bende.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow