Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın tanıtım müziği Cahit Berkay'dan izinsiz alınmış

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın tanıtım müziği Cahit Berkay'dan izinsiz alınmış

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın internet sitesinde yer alan tanıtım filminde kullanılan müziklerin, ünlü müzisyen Cahit Berkay'ın "Kırık bir aşk hikayesi" adlı eserinden izinsiz alındığı ortaya çıktı. Berkay, "Bu müziğin kullanıldığından haberim yok, Cumhurbaşkanlığı telif hakkına en çok saygı duyması gereken, en büyük makam. Şaşırdım kaldım" diye tepki gösterdi. Konuya ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş da bir açıklama yaparak, "Bu, sanatçının maddi ve manevi haklarını yok saymaktır" dedi.

Müzisyen Cahit Berkay, Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde kendisine ait "Kırık bir aşk hikayesi" bestesinin telif hakkı ödenmeden izin alınmadan kullanılmasına tepki gösterdi.

Cumhuriyet'ten Çiğdem Toker'in haberine göre Berkay, "Bu müziğin kullanıldığından haberim yok, Cumhurbaşkanlığı telif hakkına en çok saygı duyması gereken, en büyük makam. Şaşırdım kaldım" dedi.

Berkay, “Bana başvurmadılar. Editörümü arayayım. Ama editörüm aranmış olsa, bana bildirirdi” diyen Berkay, “Eğer bir müzik kullanacaklarsa, anonim olmadığı müddetçe eser sahibine,mirasçılara başvurulması gerekiyor. Hadi beni atladılar. Emre Müzik firmasına 1, 2, 3 diye film müzikleri albümü yaptım. En azından usulen firmadan izin almaları gerekiyordu. 70 yıllık koruma süresi var.Ben yine de bilerek yapmadıklarını, videoyu hazırlayan kişinin atladığını düşünüyorum" diye konuştu.

 

CHP'li Ercan Karakaş'tan yazılı açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, "Sarayın internet sitesine konulan tanıtım filminde müzisyen Cahit Berkay'ın eserinin kendisinden izin alınmadan kullanıldığı anlaşıldı. Bu, sanatçının maddi ve manevi haklarını yok saymaktır" dedi.

Karakaş, yazılı açıklamasında, Berkay'ın eserinin kendisinden izin alınmadan kullanılmasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayının "İsrafın, gösterişin ve otoriter tek adam yönetim anlayışının simgesi haline geldiğini" ifade eden Karakaş, "Sarayın internet sitesine konulan tanıtım filminde Müzisyen Cahit Berkay'ın eserinin kendisinden izin alınmadan kullanıldığı anlaşıldı. Bu, sanatçının maddi ve manevi haklarını yok saymaktır. Ve açık bir hukuk ihlalidir. Bu ihlalin saray tarafından yapılması daha da vahimdir" ifadesini kullandı.

Haksız olarak nitelediği bu uygulamaya derhal son verilmesini isteyen Karakaş, eser sahibi sanatçıdan ise özür dilenmesi gerektiğini öne sürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS