Cumhurbaşkanlığından Halep operasyonu açıklamasına tepki

Cumhurbaşkanlığından Halep operasyonu açıklamasına tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye ordusunun Rusya desteğinde Halep'e operasyon yapacakları açıklamasına tepki gösterdi, "Bunun tabii ki kabul edilmesi mümkün değil" dedi. Kalın, Erdoğan'ı hicveden Alman mizahçı Jan Böhmermann'ın hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin de "İfade ve basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye ordusunun Rusya desteğiyle Halep'e operasyon düzenleyeceği açıklamasına tepki gösterdi. Kalın, "Bir taraftan 'çatışmalar dursun' diye bütün uluslararası toplumun katkısı ve desteği ile bir anlaşmaya varacaksınız ama öbür tarafta da Halep'te, İdlib'de, başka yerlerde 'DAİŞ'e karşı mücadele ediyoruz' bahanesi ile bu operasyonları devam ettireceksiniz. Bunun tabii ki kabul edilmesi mümkün değil. Bizim Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor" dedi.


Halep’e Rusya'yla ortak operasyon


PYD ve silahlı kanadı YPG ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şunları söyledi:


"YPG, PYD vesaire gibi örgütlerin gerek sahada, gerekse siyasi olarak masada -Cenevre görüşmelerinde- bulunmasıyla ilgili bizim tavrımız son derce açık ve nettir. PYD, YPG hala rejimle işbirliği yapmaya devam ediyor, hala PKK terör örgütüyle işbirliği yapmaya devam ediyor. Bunları da artık gizlemiyorlar. Dolayısıyla bizim bu konudaki tezlerimizin ne kadar doğru olduğu da açık şekilde bir kez daha görülmüş oldu. Birçok müttefikimiz de 'PKK ile PYD aynıdır, aralarında bir fark yoktur' diye farklı mecralarda bunları dile getirmeye başladılar."Türkiye Böhmernann'ın yargılanmasını istedi


Kalın'ın gündeminde Alman TV'lerindeki mizah programlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hicvedilmesi de vardı. Mizah programı düzenleyen Jan Böhmermann hakkında Mainz Savcılığının soruşturma başlatmasına ilişkin konuşan Kalın, "Bundan sonrası Alman makamlarının yürüteceği, Alman hukuk sistemi çerçevesinde ilerleyecek bir süreçtir. Ama şunun altını çizmek isteriz, bir ülkenin Cumhurbaşkanına ve bir halkı hedef alarak, bu tür hakaret içeren, galiz ifadelerle yapılan saldırıların ifade ve basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur. Dünyanın her yerinde bu hakarettir, bir suçtur. Bununla ilgili de Alman makamları süreci takip ediyor, biz de yakından takip edeceğiz" diye konuştu.


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS