Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine operasyon

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine operasyon

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine operasyon

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu İstanbul'da, yazar Güray Öz Ankara'da gözaltına alındı. Gazetenin 16 yazar ve yöneticisi hakkında gözaltı kararı var. Şu ana kadar Aydın Engin'in de aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. Yazar Kadri Gürsel de akşam saatlerinde gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın evinde de arama yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine yönelik bu sabah operasyon düzenlendi.  Haklarında arama ve gözaltı kararı bulunan, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, okur temsilcisi Güray Tekin Öz, Turhan Günay, Bülent Utku, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Hakan Karasinir, Bülent Yener, Mustafa Kemal Güngör, Hacı Musa Kart ve Önder Çelik bu sabah gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca yürütülen soruşturma çerçevesinde, "FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve ''Örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propaganda yapmak" suçlamasıyla hakkında gözaltı kararı bulunan gazetecilerin isimleri şöyle:

Cumhuriyet gazetesi yönelik operasyonda Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Yazar Hikmet Çetinkaya, Yazar Aydın Engin, Yazar Güray Öz, karikatürist Musa Kart, Avukat Bülent Utku (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Avukat Mustafa Kemal Güngör (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Önder Çelik (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Bülent Yener (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul eski üyesi) Mali Müşavir Eser Sevinç (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi) gözaltına alındı. Akşam saatlerinde Kadri Gürsel'in de gözaltına alındığı öğrenildi.

İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay yurtdışında olduğu için hakkında gözaltı kararı verildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan isimlerden Nebil Özgentürk'ün de yurtdışında olduğu öğrenildi. Muhasebe müdürü Günseli Özaltay hakkında da gözaltı kararı çıkartıldı. 

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyon Avrupa basınında

Kışanak ve Anlı tutuklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden Cumhuriyet Gazetesi'ne operasyona tepki

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhuriyet gazetesi internet sitesinden yapılan açıklamada; "Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Yazar Güray Öz'ün evine sabah saatlerinde polis baskın yaptı. Polis, Sabuncu ve Öz'ü gözaltına aldı" denildi.

Gözaltına alınanlar arasında yazar Aydın Engin de bulunuyor. Çizer Musa Kart'ın evinde arama yapılıyor.  Orhan Erinç hakkında da yaşlı olduğu için sadece evinde arama kararı alındığı öğrenildi.

Aydın Engin, sağlık kontrolünden geçirildi

Sabah saatlerinde gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Aydın Engin, sağlık kontrolünden geçirilirken gazetecilerin 'neden gözaltına alındınız' sorusu üzerine, "Bir şey söylemiyorum, Cumhuriyet'te çalıştığım için. Cumhuriyet'te çalışıyorum yetmez mi?" diye cevap verdi. Sağlık kontrolünün ardından Engin, polis eşliğinde hastane bahçesine çıktı ve burada bir süre oturarak sivil aracın gelmesini bekledi. Aydın Engin, sivil polis aracının gelmesinin ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hikmet Çetinkaya sağlık kontrolünden geçirildi

Sabah saatlerinde gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Çetinkaya sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.  Gözaltına alınan avukat Mustafa Kemal Güngör de sağlık kontrolünün ardından emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Akın Atalay yurt dışında

Açıklamada Hikmet Çetinkaya'nın evine de sabah saatlerinde polisin baskın yaptığı belirtildi. Hakkında gözaltı kararı bulunanlardan Günseli Özaltay'ın evini de polis bastı, ancak Özaltay'ın adresinde olmadığı öğrenildi. İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın ise yurt dışında olduğu kaydedildi. Atalay'ın dün Almanya'nın Köln kentine gittiği belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Can Dündar için yakalama kararı

Hakkında gözaltı kararı bulunanlardan Nebil Özgentürk'ün Tarık Akan'ı anma etkinliği için Almanya'da olduğu öğrenilirken; gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında da yurt dışında bulunduğu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı. Ayrıca Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Dündar'ın Çengelköy'deki evinde arama yaptı. Polisler sabah saatlerinde gittikleri evde kimseyi bulamadı. Daha sonra Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar'a ulaşıldı. Dündar, İzmir'den ilk uçakla İstanbul'a geldi. Öğle saatlerinde taksi ile evine gelen Dilek Dündar, kapıları polislere açtı. İçeriye giren Terörle Mücadele Şube Ekipleri arama yaptı. Can Dündar'ın evinde arama yapıldığını öğrenen gazeteci Banu Güven de destek için Dilek Dündar'ın yanına geldi.

Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından soruşturmaya ilişkin yapılan açıklamada, Cumhuriyet gazetesinin ve gazetenin imtiyaz sahibi konumundaki vakıf yöneticileri hattında PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir olduklarına, 2 Nisan 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim kararının usulsüz olduğuna, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre önce darbe meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine, "FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında 18 Ağustos'ta soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, soruşturma kapsamında alınan MASAK ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bilirkişi raporları doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden şüpheliler hakkında arama ve gözaltı kararı alındığı, soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

CHP'li Tanal: Operasyon, hukuki değil, tamamen siyasidir

Cumhuriyet Gazetesi’nin Şişli’deki binasına gelen Mahmut Tanal, yaptığı açıklamada "Operasyon, hukuki değil, tamamen siyasidir " dedi.

Tanal, şunları söyledi:

“Cumhuriyet Gazetesi’nin bugüne kadar kuruluş felsefesi ve misyonuna baktığımızda çizgisi hep Atatürk devrimlerini savunmak, demokrasiyi savunmak, temel hak ve özgürlükleri savunmaktır. Bu uğurda verdiği şehitlere baktığımız zaman, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy. Hep yazarları demokrasi, hukuk adına hep bedelini ödeyen insanlardır. Cumhuriyet Gazetesi o çizgisi o günden bugüne kadar şaşmaz vaziyette devam etmiş durumdadır. Mevcut olan bu soruşturmalara baktığımız zaman darbe girişiminin arkasına sığınarak demokratik, laik hukuk devletinin mücadelesini veren basına yönelik bu soruşturma bu operasyon, hukuki değil, tamamen siyasidir” dedi.

Soruşturma kapsamında Cumhuriyet Kitap Eki yöneticisi Turan Günay’ın gözaltına alındığı, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Aydın Engin ile Cumhuriyet Gazetesi eski yöneticisinin evinde arama yapıldığı öğrenildi.


Karikatürist Musa Kart açıklama yaptı, emniyete gitti

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyon kapsamında gözaltı kararı çıkartılan, Cumhuriyet Vakfı yönetim Kurulu Üyesi, karikatürist Musa Kart, "Yıllardır bu ülkede yaşadıklarımızı karikatüre dönüştürmeye çalışıyorum. Ama inanın şu an kendim bir karikatürün içerisinde yaşıyorum, öyle hissediyorum" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi binasından çıkışta açıklama yapan Musa Kart, "Bugüne kadar FETÖ ve PKK ile ilgili yüzlerce binlerce karikatür çizdim. Ama bugün öne sürülen gerekçeye baktığımızda gerçekten bir komiği yaşıyoruz. Şunu söylemek istiyorum, yaşanan gülünç bir durum. Bu baskılarla kimseyi korkutamayacaksınız, onu söylemek istiyorum. Bu tabloyu vicdan sahibi insanların kabul etmesi mümkün değildir. Dünyaya anlatamazsınız bunu" diye konuştu.

Musa Kart, aralarında CHP milletvekili Barış Yarkadaş'ın da bulunduğu bina önünde bulunanlarla vedalaştı. Daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gittiğini söyleyerek Cumhuriyet Gazetesi'nden ayrıldı.