Cumhuriyet Gazetesi soruşturmasına 3 savcı daha görevlendirildi

Cumhuriyet Gazetesi soruşturmasına 3 savcı daha görevlendirildi

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Murat İnam tarafından, "FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla yürütülen soruşturmaya 3 savcı daha görevlendirildi.

Cumhuriyet gazetesi yetkilileri ile yazarları hakkında "PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir oldukları" iddiasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturma dosyasına, ifade işlemleri için ikisi başsavcıvekili olmak üzere 3 yeni savcı görevlendirildi. Soruşturmada ifade işlemleri basın savcısı Murat İnam'ın yanı sıra, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Hasan Yılmaz ve Zafer Koç ile Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Özgür Metin tarafından yapılacak.


Cumhuriyet gazetesi yetkilileri ile yazarları hakkında "PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir oldukları" iddiasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturma dosyasına, ifade işlemleri için ikisi başsavcıvekili olmak üzere 3 yeni savcı görevlendirildi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Murat İnam tarafından Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarından oluşan 16 kişiyle ilgili yürütülen soruşturma, savcı İnam'ın, kimi savcı ve hakimlerin yargılandığı FETÖ/PDY ile ilgili bir davanın sanığı olduğunun ortaya çıkması ve bunun medyada gündeme gelmesi sonrası yeni bir boyut kazandı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni aldığı bir kararla, halihazırda savcı Murat İnam tarafından yürütülen soruşturma dosyasındaki ifade işlemleri için İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Hasan Yılmaz ve Zafer Koç ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Özgür Metin'i görevlendirdi.


Bu arada, soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulan 13 şüphelinin, susma haklarını kullanıp ifade vermedikleri öğrenildi. Soruşturma savcılarının, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde şüphelilerin ifadelerine başvuracağı belirtildi.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, TCK'nın 220/6. maddesi uyarınca "FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla aralarında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun da aralarında bulunduğu 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı. Yurt dışında oldukları belirlenen gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ve İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Orhan Erinç hakkında da yaşlı olduğu gerekçesiyle evinde arama yapılmasına hükmedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS