Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu bir araya geldi

Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümet kurma süreci kapsamında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakanlık Resmi Konutu'na bir araya geldi. Saat 18.00'da başlayan görüşme yaklaşık 4.5 saat sürdü. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Genel başkanlar perşembe ya da cuma günü yeniden bir araya gelecekler" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de, "Nihai değerlendirmeyi kendi aralarında yapacaklar" diye konuştu.

Hükümet kurma süreci kapsamında, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen görüşme sona erdi.


Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşme, yaklaşık 4 saat 20 dakika sürdü.


Görüşmede AK Parti'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP'den ise Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç hazır bulundu.


Haluk Koç: Yeniden bir araya gelecekler


CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, saat 23.00'te CHP Genel Merkezi'nde kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı.


Koç, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sürecin başından itibaren "sorumluluk üstlenme" beyanında bulunduğunu, "CHP'nin pozisyonunu ülke menfaatinin yanında yer almak" olarak tarif ettiğini aktardı. Koç, bu kapsamda AK Parti ile CHP arasında uzun ve zahmetli bir görüşme süreci yaşandığını, 5 ayrı toplantı gerçekleştirildiğini hatırlattı.


Bu süreci "farklı duyarlılıklar taşıyan iki ayrı siyaset damarının, Türkiye'nin bugün karşı karşıya kaldığı sorunlar karşısında birlikte bir koalisyon oluşturup oluşturamayacağı yönündeki çalışmalar" olarak özetleyen Koç, "Tabii ki zorlukları olan, farkılıkların ciddi alanlarda temayüz ettiği bir süreç ama ülkenin menfaatleri ön plana alındığında birçok uzlaşılan noktanın da ortaya çıktığı bir gerçek" diye konuştu.


Haluk Koç, CHP olarak Türkiye'yi rahatlatacak bir siyasi irade geliştirmenin gereğini taşımaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Amacımızın bir kere daha yapıcı, sonuç alıcı ve bugün yaşadığımız çok boyutlu sorunların aşılmasına katkı sunacak bir koalisyon, hükümet sorumluluğunun oluşmasını kolaylaştırmak olduğunu belirtmek istiyorum. Bu çerçevede bugün yapılan görüşmelerde Sayın Genel Başkanlar, çeşitli konularda ön görüşmelerden sonra çıkan sonuçlar üzerinde düşüncelerini ifade ettiler. Uzlaşılan, uzlaşılmaya yakın olan veya oldukça farklılıklar arz eden alt konular da söz konusuydu. Bu çerçevede samimi bir şekilde düşüncelerini ifade ettiler. Sorumluluklarını yansıtan değerlendirmelerde bulundular. Sanıyorum bu hafta içerisinde perşembe veya cuma günü Sayın Genel Başkanlar, bir kere daha bu akşam toplantıdan çıkan sonuçları değerlendirerek tekrar bir araya gelecekler."Ömer Çelik'ten açıklama


Haluk Koç'tan sonra kameraların karşısına geçen Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, "Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu içerisinde her iki Genel Başkan en geniş yelpazede çeşitli değerlendirmede bulundular" dedi. Çelik, "Perşembe ya da cuma günü bu görüşmenin devamı niteliğinde olan ama bir bakıma da nasıl bir sonuç çıktığıyla ilgili nihai değerlendirmeyi kendi aralarında yapacaklar" diye konuştu.


Çelik, "Son noktayı bulana kadar 'ilk gündeyiz' arkadaşlar. Bütün bu görüşmeleri tabii ki belli konularda mesafe almak için yapıyoruz ama ben burada bir aritmetik sonuç veremem, bir cetvel veremem, bir barometre veremem. Bu, siyasetçilerin işi değil. Bizim işimiz, görüşmelerin tam olarak yapılması, bunun neticesinde Genel Başkanlarımızın ve partilerimizin yetkili kurullarının vereceği karar neticesinde bir tablonun ortaya çıkmasını değerlendirmek olur" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS