hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DBP Cizre için "provokasyon" dedi ve uyardı

  DBP Cizre için provokasyon dedi ve uyardı
  expand

  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 2 kişinin öldüğü 3 kişinin yaralandığı olayların çözüm sürecini provoke etmeye yönelik olduğunu görüşünü savundu. HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz ise, "Bazılarına burada laikçi olmayan, mütedeyyin Kürtleri ve örgütlü yapılarını tasfiye etme görevi verilmiş. Yapılan bölgede mütedeyyin Kürtlerin tasfiye projesidir" açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cizre'de PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDG-H) ile Hüda-Par yanlıları arasında çıkan çatışmayla ilgili DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır'da bazı HDP'li milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın da katıldığı basın toplantısı düzenledi.

  Kamuran Yüksek, Cizre'deki çatışmanın provokasyon olduğunu iddia ederek, bunun bazı ilçe ve kentlerde denendiğini öne sürdü. Yüksek, şöyle dedi: "Şırnak, Cizre, Silopi başta olmak üzere daha önce Diyarbakır'da yakın zamanda Bingöl'de, Batman'da bir provokasyon girişimi söz konusudur. Biz kesinlikle Kürtler arasında, halkımız içinde bir iç çatışmanın yaşanmasını istemiyoruz. Silahlı, şiddetli hiç bir çatışmanın yaşanmasını tasvip etmiyoruz. Ancak bu olaylar nasıl gelişiyor, hedef nedir kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor. Haftalardır bu bölgelerde çeşitli biçimlerde sokaklarda, mahallelerde girişimler söz konusu. Yurtsever insanlarımız, esnafımız tehdit edilmekte, parti üyelerimiz tehdit edilmekte. Kışkırtmalar geliştirilip olayların çıkarılması çabası söz konusudur. Nitekim bu girişimlerin sonucunda dünden bu yana Cizre'de olaylar patlak vermiş durumdadır."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cizre'de PKK'lılar ile Hüda-Par'lılar arasında silahlı çatışma çıktı

  "Mutabakatlar oluşmasına rağmen"

  Kamuran Yüksek, bu tür olayların yaşanmaması için bugünkü çatışmanın tarafı Hüda-Par ve bağlantılı kesimlerle de bir çok kez görüşmeler yapıldığını anlatarak şöyle dedi: "Onlara oyuna gelmemeleri, bazı çetelerle ilişkilerini bitirmeleri ve burada her siyasi parti gibi demokratik temelde faaliyetlerini yürütmeleri yönünde görüşmeler yapıldı, diyaloglar geliştirildi. Aslında bu konuda gelinen bazı sonuçlar, noktalarda oldu. Dün Cizre'de de benzer bazı görüşmeler yapılmış ve kimi mutabakatlar oluşmasına rağmen, bu mutabakatın ardından yeniden böylesi provokatif girişim maalesef Hüda- Par üyeleri tarafından gerçekleşmiştir."

  Ahmet Türk: "Türk devleti bizleri birbirimize düşürdü"

  "Amaçları çözüm sürecini provoke etmek"

  Hüda-Par ve çevresinin, bazı komşu ülkelerle diyalog içinde olduğuna iddia eden Kamuran Yüksek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kesimlerin amacı Türkiye'deki çözüm sürecini provoke etmektir. Yine aynı Hüda-Par çevresi kesimleriyle Ortadoğu'daki bazı çetelerin ilişkiye geçtiğini, ilişkilendiğini ve Kürtler arası bir çatışma çıkarmaya çalıştığını ve özellikle yurtsever halkımızı ve partimiz bileşenlerinin tamamını hedef alan bir süreç ortaya çıkarmak istediklerini biliyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Cizre'deki çatışmanın görüntüleri

  Üçüncü bir güç olarak da devletin de özellikle hükümetin yine bu yapıyla ilişkiye geçerek, bölgede partimiz karşısında siyasal bir güç haline getirmeye çalıştığını biliyoruz. Bu her üç kesiminde Hüda- Par çevresi ve bağlantılı kimi güçler üzerinden, partimize yurtsever insanlarımıza çözüm sürecine ve özellikle de ideolojik mücadelemize karşı bir saldırı içinde olduğunun farkında ve bilincindeyiz ve bu bilinçle haftalardır hareket etmeye çalıştık.

  "Bölge illerine yaydırılma hedefi var"

  Dolayısıyla çatışmalardan kaçınılması için tüm yapılarımızı, yurtsever insanlarımızı uyardık. Bu provokasyonlara gelinmemesi için gerekli çabayı sarf ettik. Ama buna rağmen dünden beri Şırnak'ta bu olay cereyan etmiştir. Bunun Diyarbakır'a, Batman'a, Bingöl ve diğer bölge illerine de yaydırılması yönünde bir hedef olduğunu da biliyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özellikle seçim sürecine girerken AKP'nin de siyaseten böylesi bir iç kavgadan nemalanmaya çalıştığını da biliyoruz. Biz buradan bütün bu güçleri uyarmak böylesi bir provokatif girişimden uzak durmaları gerektiğini belirtiyoruz. Bunun yaratacağı sonuç daha fazla insanın hayatını kaybetmesine, daha fazla insanımızın zarar görmesine yol açacaktır. Ülkedeki hem çözüm sürecinin, hem demokratik siyasal bir sürecin kendi mecrasında akmasına engel olacağını ve bundan başka bir sonuç yaratmayacağını ifade etmek istiyoruz. Bu açıdan başta bu güçlere derhal bu oyunlarına son vermeleri, halkımıza, partimize karşı kışkırtıcı bu saldırıları son vermeleri gerektiğini belirtiyoruz."

  Parti yapılarına uyarı

  Parti örgütleri ve gençlik yapılarına dönük uyarıda da bulunan Yüksek , "Parti örgütlerimize, gençlik yapılarına da şunu önemle ifade etmek istiyoruz. Bu bir oyundur, bu bir tuzaktır. Bizleri, insanlarımızı silahlı bir çatışmaya çekme, şiddet içerikli bir kavgaya çekme oyunu ve tuzağıdır. Bu tuzağa asla düşülmemelidir. Cizre'de bugün yurtsever partili bir genç kardeşimiz hayatını kaybetti. Ama buna karşılık asla şiddet içerikli asla silahla bir karşılık içine girilmemelidir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cizre'deki olayın hükümetin, devletin bazı kesimlerinin ve komşu bazı ülkelerinin istihbarat birimlerinin ve Ortadoğu'daki kimi çete yapılarının içinde bulunduğu bir tuzak olduğu iddiasını yineleyen Kamuran Yüksek, "Tepkilerimiz demokratik olmalıdır. Tepkilerimiz kitlesel anlamda sahip çıkma şeklinde olmalıdır. Ama bunun dışına taşan bir yaklaşım içerisinde kesinlikle olunmamalıdır. Çünkü bu bir tuzaktır, bu bir oyundur" diye konuştu.

  Cizre'ye olayları incelemesi için heyet gönderdiklerini kaydeden Kamuran Yüksek, çatışmanın çıkış nedeniyle ilgili soruya, "Bu çok önemli değil, biz biliyoruz. Kriminal bir durum değildir. Teknik olarak nasıl gelişti, nasıl oldu bunun çok fazla bir anlamı yok. Olan şudur, ifade ettiğimiz birkaç kesim Hüda-Par üzerinden bölgede bir karışıklık çıkarma çabası içerisindedir. Biz bu oyuna tuzağa karşı bilinçli hareket etmeye çalışacağız" karşılığını verdi.

  HÜDA-PAR'dan açıklama

  Bu arada Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin yaralandığı olaylara ilişkin, "Bazılarına burada laikçi olmayan, mütedeyyin Kürtleri ve örgütlü yapılarını tasfiye etme görevi verilmiş. Yapılan bölgede mütedeyyin Kürtlerin tasfiye projesidir" dedi.

  Yılmaz, partisinin il başkanlığında düzenlediği toplantıda, Şırnak'ın Cizre ilçesindeki saldırıların yeni olmadığını, geçtiğimiz haftalarda üyelerine ve mütedeyyin kişilerin evlerine yönelik silahlı saldırılarda bulunulduğunu söyledi.

  "Saldırılar kameralar tarafından kaydedildiği halde DBP eş başkanı kendisine yakışan bir şekilde olayları tersyüz ederek partililerimiz tarafından saldırı yapıldığını iddia etmiştir" diyen Yılmaz, gerçeğin üzerinin örtülemeyeceğini belirtti.

  Bölgede örgütlü olduklarını dile getiren Yılmaz, "Türk solunun gazına gelerek burada dindar Kürtleri tasfiye etmeye çalışıyorlar. Uluslararası güçlerin Kobani ve başka yerlerde onlara verdiği uluslararası desteğe duyulan minnet gereği burada laikçi olmayan mütedeyyin Kürtleri ve örgütlü yapılarını tasfiye etme görevi verilmiş bazılarına. Yapılan da bölgede mütedeyyin Kürtleri tasfiye projesidir. HÜDA-PAR üzerinden bunu yapıyorlar çünkü en örgütlü yapı HÜDA-PAR'dır."

  Terör örgütü yandaşlarının Cizre'de hendek kazarak, yol kapatarak parti üyelerini mahalleden çıkartmaya çalıştıklarını ileri süren Yılmaz, "Bu bölgenin bir gerçeğiyiz ve burada siyaset yapmaya devam edeceğiz. Siyasetin dili bu değildir. Silahın olduğu yerde siyaset olmaz. Namlunun ucuyla, tehditle ve baskıyla değil. Silahlarını sivil halkın üzerilerinden çeksinler" diye konuştu.

  Yılmaz, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle'nin kendisini telefonla aradığını ve yaşananlardan üzüntü duyduğunu ilettiğini sözlerine ekledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow