hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DBP'den HDP'ye tepki

  DBPden HDPye tepki
  expand
  KAYNAKAA

  DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek "HDP ve kimi HDP milletvekilleri dahil olmak üzere, kimi demokrat olarak geçinen aydın, yazar çevreler dahil olmak üzere şu ana kadar seçim sonuçları ve yaşanan bu süreçle alakalı, halkın geliştirmiş olduğu mücadele ile alakalı olarak ortaya koydukları kimi tutumları biz doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "HDP ve kimi HDP milletvekilleri dahil olmak üzere, kimi demokrat olarak geçinen aydın, yazar çevreler dahil olmak üzere şu ana kadar seçim sonuçları ve yaşanan bu süreçle alakalı, halkın geliştirmiş olduğu mücadele ile alakalı olarak ortaya koydukları kimi tutumları biz doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz" dedi.

  Altan Tan: "HDP PKK'yı ikna edemedi"

  Selahattin Demirtaş'tan başkanlık sistemi açıklaması

  HDP'den başkanlık sistemi açıklaması: "Tartışılabilir!"

  HDP sözcüsü Ayhan Bilgen o sözlerini Twitter'dan düzeltti

  Yüksek, DBP Genel Merkezi Danışma Bürosu'nda Eş Genel Başkan Emine Ayna ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin çok etnikli, kültürlü ve inançlı bir yapısı olduğunu belirterek, "Bizim projemiz demokratik özerkliktir. Türkiye'de böyle bir sistemin çözüm olduğuna inanıyoruz" diye konuştu. Kamuoyundaki bazı tartışmalara cevap vermek istediğini dile getiren Yüksek, şunları söyledi:

  "HDP ve kimi HDP milletvekilleri dahil olmak üzere, kimi demokrat olarak geçinen aydın, yazar çevreler dahil olmak üzere şu ana kadar seçim sonuçları ve yaşanan bu süreçle alakalı, halkın geliştirmiş olduğu mücadele ile alakalı olarak ortaya koydukları kimi tutumları biz doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. AK Parti'nin seçim sürecinde uyguladığı politikaları görmeden ve 'antidemokratik' olarak değerlendirmeyip, halkın demokratik özerklik ve öz yönetim çerçevesinde mücadele etmesini seçim sonuçlarını etkileyen faktör olarak değerlendirmeleri büyük bir yanılgıdır."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halkın, yerel demokrasinin geliştirilmesini istediğini vurgulayan Yüksek, "Birileri de çıkıp halkı suçlayacak, böyle bir şey olamaz ve bunu kabuledemeyiz. Bu söylendikten sonra kimse kendisine 'demokratım' diyemez" ifadelerini kullandı.

  Yüksek, bu söylemleri kabul etmediklerini belirterek bir yıl içerisinde yeni bir anayasanın şekilleneceğini, bundan dolayı savaşı, kanı ve ölümü bitirmek için bu yılın fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow