Değer Deniz'in öldürülmesi davasında mütalaa açıklandı

Değer Deniz'in öldürülmesi davasında mütalaa açıklandı

İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki evinde 5 Mayıs'ta ölü olarak bulunan müzisyen Değer Deniz'in tecavüz edilerek öldürülmesi davasında, savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4.celsesi görülen duruşmaya, tutuklu Suça Sürüklenen Çocuk (SSÇ) C.M. getirilirken; şikayetçiler Değer Deniz'in kardeşleri Orhan Deniz ile Amaç Deniz ve annesi Ayşe Sevinç Sözer katıldı.


Mersin'deki Kadın Bağımsız Derneği adına avukat Gamze Gazioğlu, öldürülen Değer Deniz'in ve annesinin derneklerinin üyesi olduğunu belirterek davaya katılma talebinde bulundu.


Ancak mahkeme heyeti, bu talebi suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddetti. Mahkeme Başkanı, C.M'nin mahkemeye yazdığı dilekçeyi okudu.


C.M. dilekçesinde, kekeme olduğunu, Deniz'e tecavüz etmediğini, amacının korkutmak olduğunu ancak uyuşturucunun etkisiyle öldürdüğünü belirterek "Pişmanım. Tahliyemi istiyorum" dedi.


Bunun üzerine şikayetçilerin avukatı Hülya Gülbahar söz alarak "C.M. savcılığa gelene kadar 10'a yakın ifade vermiştir. Hiç kekeme olduğuna dair bir not düşülmedi. Hiçbir savcı kekeme olduğuna dair bir not düşmedi" diyerek bu hususun zapta geçirilmesini istedi.


Mütalaasını özetledi


Savcı Mustafa Balaban esas hakkındaki mütalaasında, 5 Mayıs günü gerçekleşen cinayeti özetledi.


Savcı, olay günü C.M'nin eve pencereden tırmanarak girdiğini, o sırada uyuyan Değer Deniz'in uyanıp çığlık atması üzerine ağzını kapadığını, boynunu sıktığını, ellerini telefonun şarj kablosuyla bağladığını, boynunu da çantanın askısıyla bağlayarak etkisiz hale getirdikten sonra eziyet çektirerek cinsel istismarda bulunduğunu ve öldürdüğünü belirtti.


C.M'nin daha sonra maktüle ait banka kartları, klarnet, cüzdan, laptop bilgisayarını alarak evden çıktığını anlatan savcı, tüm dosya kapsamından C.M'nin "Canavarca hisle kasten öldürmek", "Cinsel saldırı" ve "Yağma" suçlarını işlediğini belirterek toplam 25 yıldan 46 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.


Ayrıca suçun tüm yönleriyle ortaya çıkmasında mahkemeye yardımcı olmaması, maktülün hatırasına ve ailesine iftirada bulunarak saygısızlık yapmasını dikkate alarak C.M. hakkında iyi hal indirimi uygulanmamasını da istedi. C.M'nin avukatı savunmasını yapmak üzere süre istedi.


Savcının duruşmada mütalaasını açıkladığını söyleyen Avukat Selin Nakıpoğlu, iyi hal indirimin de talep edilmediğini, mahkemenin kararının da bu doğrultuda olacağını düşündüklerini belirtti. Avukat Nakıpoğlu, sanığın avukatının süre istemesi üzerine duruşmanın 27 Nisan'a ertelendiğini de sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS