hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Demirtaş, Erdoğan'ın o sözlerini hedef aldı: Irkçı bir söylem

  Demirtaş, Erdoğanın o sözlerini hedef aldı: Irkçı bir söylem
  expand
  KAYNAKAA

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir'i hedef alan sözlerini "ırkçılık" olarak nitelendirdi. Demirtaş, "Demek ki Türklük Türkiye'de bir vatandaşlık kimliği değilmiş kanla bağlantılıymış, Cumhurbaşkanı bunu ifade etti. Bu kadar ırkçı bir söylemi, etnik olarak Türk olmayan bir cumhurbaşkanının Türklük üzerinden ırkçılık yaparak söylemesi de çok hazindir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, parti genel merkezindeki HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Demirtaş, Diyarbakır, İskenderun ve Yozgat'taki trafik kazalarında yaşamını yitiren 23 kişiye Allah'tan rahmet diledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri Alman basınında

  Dokunulmazlıklar konusundaki bir soru üzerine Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, konuyla ilgili düzenlemeyi imzalaması için iki hafta süresi olduğunu, sürenin bitmesine iki gün kaldığına işaret ederek, "Kendi bileceği iş, niye bekletiyor bilmiyoruz" dedi.

  Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun, özgünlüğünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır, eksiktir, yarımdır" sözleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de bunun gündemi değiştirmeye yönelik bir hamle olduğunu ifade etti.

  Erdoğan'dan Cem Özdemir'e: Bunların kanlarının laboratuvar testinden geçmesi lazım

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyada genç nüfus, çok çocuk ya da doğum kontrolü teşvikinin bir devlet politikası olarak bir çok ülkede uygulandığını belirten Demirtaş, ancak bu ülkelerde Türkiye'de olduğu gibi bir cumhurbaşkanı üzerinden kadın bedenine ve kadının kendi onur ve hassasiyetine müdahale edilmediğini savundu. Bir kadının çocuk doğurup doğurmayacağına, anne olup olmayacağına, annelik duygusunu tadıp tatmayacağına kadının bizzat kendisinin karar vereceğine işaret eden Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hangi yetkiyle buna karar verdiğini sordu.

  Cem Özdemir: Hristiyanlara 'defolun gidin' deniyor

  "Irkçı söylemler"

  Selahattin Demirtaş, bir başka soru üzerine Almanya Parlamentosu'nda Ermeni soykırımıyla ilgili tasarının oylamasının ardından başta Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir olmak üzere diğer vekiller hakkındaki söylemleri "ırkçı" olarak nitelendirdi. Demirtaş, şöyle devam etti:

  "Zaten Türklük tanımı, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, Türkçülük yapan herkeste ırkçı bir tanımdı. Bu, Cumhurbaşkanının son açıklamasıyla netleşmiş oldu. Demek ki Türklük Türkiye'de bir üst kimlik, bir vatandaşlık kimliği değilmiş kanla bağlantılıymış, Cumhurbaşkanı bunu ifade etti. Çok hazindir eğer kanla açıklayacaksa Türklüğü kendisi laboratuvarda kan tahlili yapıldığında ne çıkacak onu da merak ediyoruz. Bu kadar ırkçı bir söylemi, etnik olarak Türk olmayan bir cumhurbaşkanın Türklük üzerinden ırkçılık yaparak söylemesi de çok hazindir. Bize göre kafatası, kan üzerinden ırkçılık tanımlanması çok geri kalmış bir zihniyettir. Kişi kendisini kültürel olarak nasıl tanımlıyorsa öyledir, Türk diyorsa Türk'tür, Kürt diyorsa Kürt'tür."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cem Özdemir, Tokat hemşehriliğinden ihraç ediliyor

  "Kürtleri hasta bir topluluk olarak görüyorlar"

  Demirtaş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılacağı belirtilen sosyal ve toplumsal rehabilitasyonu konusunda Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in görevlendirilmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

  "Yeni hükümetimiz çok şakacı bir hükümet, ilk şakası da bu oldu. Kürtleri rehabilite edilmesi gereken hasta bir topluluk olarak görüyor olmak zaten bu hükümetin rehabilite edilmesi gerektiğini gösteriyor. Asıl rehabilite edilmesi gereken hükümettir ve ilgili bakanlardır. Hasta toplum muamelesi yapıp da kendi içlerinden en ırkçı bakanı bu işle görevlendirmek Kürt asimilasyonunun devam ettirilme isteğinden başka bir şey değildir."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir grup Fenerbahçe üyesinin HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan'ın kulüp üyeliğinden çıkarılması yönünde dilekçe verdiğinin belirtilmesi üzerine Demirtaş, bir futbol takımında hangi siyasi partinin üyesinin olup olmayacağının tartışılmasının nedeninin, siyasetteki ayrımcı dil ve kutuplaştırıcı söylemler olduğunu belirtti.

  Cem Özdemir'e hakaret ve ölüm tehdidi

  "Celal Doğan'ın uzun yıllar Türk siyasetinde görev yapan başarılı bir insan olduğunu belirten Demirtaş, "Acaba Celal Doğan'ın Fenerbahçe'den ihracını isteyenler, Celal Doğan kadar Fenerbahçe'ye hizmet edebilmişler mi ona baksınlar bence, kriter bu olmalıdır" ifadesini kullandı.

  Demirtaş, iki-üç hafta içerisinde yeni anayasa konusundaki çalışmalarının taslak kısmını kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi. Türkiye'ye "başkanlık sistemi" ya da "partili cumhurbaşkanı" diye getirilmek istenen sisteme karşı olduklarını söyleyen Demirtaş, ramazan boyunca anayasa çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "YSK'dan açıklama isteyeceğiz"

  "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili hep sizin açıklamalarınızı takip ediyoruz. Diğer muhalefet partilerinden açıklama gelmiyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da yanıtlayan Demirtaş, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olanların diploma örneklerini YSK'ya dosya halinde vermesi gerektiğini, kendisinin istenilen belgeleri verdiğine işaret etti.

  "Senin diploman elinde değilse sen yıllardır nasıl YSK'ya başvurup aday oldun? Diplomanın aslının sende örneklerinin de defalarca YSK'ya verilmiş olması lazım." diyen Demirtaş, YSK'dan açıklama isteyeceklerini belirtti. Demirtaş, "Yüksek okul diploması yoksa cumhurbaşkanı olamaz, yasa öyle diyor biz demiyoruz" dedi.

  Figen Yüksekdağ da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Annelikle" ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

  "Tayyip Erdoğan gibi çeyrek zihniyetlerin oluşturulamamış, tamamlanamamış zihniyetlerin de tamamlanması ancak kadınların toplumda ve siyasette varlığıyla mümkün olabilir."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow