Demirtaş: ''Şovmenin en büyüğü Davutoğlu’dur''

Demirtaş: ''Şovmenin en büyüğü Davutoğlu’dur'' © Ozan Köse / AFP

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Silvan’da Figen Yüksekdağ ve milletvekillerine yönelik ‘şov yapıyorlar’ şeklindeki açıklamasına cevap verdi. Demirtaş, “Ülkenin Başbakanı çıkıp eş genel başkanımıza, milletvekillerimize şov yapmayın diyebiliyor. Şovmenin en büyüğü, emri veren kendileridir'' dedi.

Selahattin Demirtaş, Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemine katıldı. Burada konuşan Demirtaş, Fransa’da yaşanan terör saldırılarına değindi. IŞİD’e destek verenleri bildiklerini söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu: “Öncelikle Paris katliamını lanetliyorum. Ülkemizde de maalesef yabancı olmadığımız bir katliam biçimi. Umut ediyorum IŞİD’i destekleyen, büyüten, palazlandıran ve kullanan bütün devletler, liderler bu katliamda sorumluluklarının farkına varırlar. Maalesef her yerde masum insanlar bu acı faturayı ödüyor. Türkiye’de de bu faturayı bizler ödedik. Bize ödettiler. IŞİD’i büyütüp pohpohlayanlar onu Türkiye de dahil olmak üzere tetikçi olarak kullananlar, bugün bu katliam karşısında maalesef timsah gözyaşı dökenlerdir. Fransa halkının acısını paylaşıyoruz ama IŞİD zihniyetine karşı da herkesi Türkiye dahil olmak üzere bütün halklarımızı ortak direnişe, mücadeleye davet ediyoruz. IŞİD’le Türk hükümetinin yada Fransız hükümetinin yada Suudi, Katar hükümetinin mücadele etmediği, etmeyeceği görülmelidir. Bu ülkeler aslında bu katliamların birinci derecede sorumlularıdır. Öyle başkasını suçlamaya, topu başkasına atmaya hiç gerek yoktur. Kimlerin IŞİD’i tetikçi ve taşeron olarak kullandığını bizler çok iyi biliyoruz. Suruç, Ankara ve Diyarbakır katliamından tanıyoruz.”


Silvan’da yaşanan sokağa çıkma yasağına da değinen Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Şov yapıyorlar’ şeklindeki sözlerini eleştirdi. Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine 12 gündür Silvan başta olmak üzere dün de Nusaybin’de ortaya çıkan sokağa çıkma yasakları, orada uygulanan ağır insan hakları ihlalleri, hukukun hiçe sayılması da IŞİD zihniyetinin Türkiye’de zaten yönetimde, iktidarda olduğunu gösteriyor. Düşünün ki bir parlamentodaki üçüncü büyük partinin genel başkanına açıkça hedef göstererek ateş ediliyor ve gerçek mermilerle ateş ediliyor. Ülkenin Başbakanı çıkıp eş genel başkanımıza, milletvekillerimize şov yapmayın diyebiliyor. Şovmenin en büyüğü ve bugüne kadar 13 yıllık AKP dönemindeki bütün katliamların sorumlusu olan siyasetçi maalesef bize şov yapmayın diyor. Gelmiş geçmiş en büyük şovmen bize şov yapmayın diyebiliyor. Davutoğlu Silvan’da yaşanan katliamların sorumlusudur. Orada emri verenler bizzat kendileridir. Milletvekillerimize, eşbaşkanımıza saldırı talimatını veren bizzat kendileridir. Hukuk karşısında hepsinin hesabını sormak için elimizden geleni yapacağız. Biz bu saldırılar karşısında geri adım atacak bir parti değiliz.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS