Demirtaş: "Yesinler senin demokrasini"

Demirtaş: "Yesinler senin demokrasini"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'den bazı milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması girişimini değerlendirdi. Demirtaş "Başbakan çıkıp, 'biz tutuksuz yargılatacağız' diyor. Şimdi buna sen mi karar vereceksin? Demek en ince ayrıntısına kadar tartışıp karar vermişler. Yesinler senin demokrasini, sevsinler demokrasini" dedi. Tüm dokunulmazlıkların kaldırılması teklifini yineleyen Demirtaş, "Bizim için 1 milletvekilimiz ile 59 milletvekilinin dokunulmazlığı arasında fark yoktur" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'da Cuma namazını bazı milletvekilleri ile Feqiye Teyran Camisi'nde kılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, namaz çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.


"Siyasetin görevi silahlara alternatif yolu açmaktır"


Demirtaş, Hakkari'nin Yüksekova ve Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde gündeme gelen operasyonlar ile ilgili konuşurken şunları söyledi:


"Bütün Türkiye toplumu Sur'da ve Cizre'de ortaya çıkan tablodan rahatsız mı emin değilim. Mesela Ankara rahatsız değil. Başbakan ve şürekası rahatsız değil, tam tersine büyük bir mutluluk hissiyatı var bu olup biten katliamlardan. Bütün Türkiye ve AKP dahil bu yaşananlardan rahatsız olsaydı çözüm masasını, barış masasını kurmak çok mümkün olurdu. Siyasetçilerin ve seçilmişlerin işi kini öfkeyi büyütmek değildir. Demokratik siyasetin görevi silahlara alternatif şiddet ve savaşa bir alternatif yolu açmaktır. Biz diyoruz ki barış masasını, çözüm masasını bugün kuralım şu saatte tekrar başlayalım."


"Dağda onbinlerce insan var eli silahlı'


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hendek, barikat ve onların arkasında silahlı kişiler bulunduğunun bir gerçek olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:"Fakat, bunların hepsi konuşarak çözümü mümkün. Dağda da on binlerce insan var eli silahlı. Zaten çözüm süreci elinde silah olanın silahını bırakması ve demokratik siyasetle Kürt sorunu ve Türkiye'deki demokratik sorunların çözümü değil miydi? Çözüm sürecinin anlamı bu değil miydi? Şimdi elinde silah var diye insanların üzerine tankla, topla, silahla giderseniz, eski kafayla 1980- 90'ların kafasıyla meseleye yaklaşmış olursunuz. Dolayısıyla dağda da şehirde de elinde silah varsa insanların, bu silahı almanın yolu müzakeredir. Yoksa biz siyasetçi olarak şiddeti benimsemiyoruz. Savaş olmasın diye uğraşıyoruz. Fakat Ankara'da aklını, vicdanını, ahlakını yitirmiş bir AKP ve onun bir grubu var. Ölümlerden zevk alan alkış tutan bir AKP yönetimi var. Ülkenin geleceğinden kaygı duyuyoruz. Savaş çok daha büyüyebilir. Hükümetin açıklamaları, KCK'nın açıklamaları, savaş çok daha büyüyebilir ve biz ülkemiz adına korkuyoruz. Durduralım istiyoruz. Savaş çatışma, silah meydanda, orta yerdeyse, tam da sözümüzü barışa dair söylemenin zamanıdır. Susmanın zamanı değil."  


"Dokunulmazlıkların tümünü kaldıralım"


HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili bir soru üzerine HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, şunları söyledi:


"Teklifimize ilişkin Cumhurbaşkanı'ndan, Başbakan'dan daha bir şey duymuş değiliz. Anayasa'nın bir maddesi, diğer partiler destek vermiyorsa biz 59 milletvekiliyle Anayasa'nın dokunulmazlık maddesini değiştirmeye hazırız. Sadece kürsü dokunulmazlığı kalsın. Onun dışında hiç kimsenin dokunulmazlığı olmasın. Bundan sonra da milletvekilleri, dokunulmazlıkları var diye hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, tecavüz suçları var mecliste yahu. Bunları niye yargılamıyorlar? Kaldıralım dokunulmazlıkları, biz de gidelim hakimin huzuruna siz de gidin. Bak mahkemeler onların emrinde, biz yine de korkmuyoruz. Kendi emrindeki mahkemeden korkuyor bunlar. Hesap veremeyecek durumdalar çünkü. Bizim için 1 milletvekilimiz ile 59 milletvekilinin dokunulmazlığının arasında fark yoktur. Her milletvekilimiz partimizi temsil eder, halkın iradesini temsil eder. Hiç birimiz suç işlemedik. Kanun karşısında kendimizi suçlu görmeyiz. Yargılamadan kaçmıyoruz. Teklifimiz budur, gelin dokunulmazlıkları tümden kaldıralım. Siz de rahat edin, biz de rahat edelim. 


"Yesinler senin demokrasini"


HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve tutuksuz yargılanmaları ile ilgili tartışmalar için de şunları kaydetti:


"O kadar utanç verici bir tartışma yaşanıyor ki fezlekelerle ilgili, fezleke savcı tarafından düzenlenir. Ama görüyorsunuz ki Cumhurbaşkanı, Başbakan'ın emriyle düzenlendi. Savcı ve mahkeme yargılamaya karar verir ama Başbakan çıkıp, 'biz tutuksuz yargılatacağız' diyor. Şimdi buna sen mi karar vereceksin? Demek en ince ayrıntısına kadar tartışıp karar vermişler. Kendini hakim, mahkeme yerine de koymuş, tartışmışlar, şuradan alacağız, tutuksuz yargılayacağız, şunları da tutuklayacağız diye önceden kararını vermiş. Böyle rezillik olur mu? Sen Başbakan olarak yargının yetkisini gasp etmişsin. Cumhurbaşkanı olarak parlamentonun yetkisini gasp etmişsin, sonra da bize demokrasiden söz edeceksin. Yesinler senin demokrasini, sevsinler demokrasini." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS