Demirtaş'ın ''ilk defa açıklamış olacağım'' dediği olayın ayrıntıları

Demirtaş'ın ''ilk defa açıklamış olacağım'' dediği olayın ayrıntıları

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın hükümetin bildiğini iddia ettiği Kandil temasına ilişkin ayrıntılara DHA ulaştı.

Demirtaş'ın ABD'de de 1 hafta temaslarda bulunup daha sonra partisinin kampına katıldıktan sonra 7 Aralık 2015 tarihinde HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile Irak'ın Süleymaniye kentine geçtiği ve burada Kandil'e çıkıp KCK yöneticileri ile görüşmeye hazırlanırken aynı gün Kandil'in bombalanması nedeniyle apar topar Türkiye'ye döndüğü ortaya çıktı.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dün "Yakın zamanda daha birkaç ay önce bir kez daha diyalog için, bir kez daha masaya dönüş için Kandil ile temasa geçtiğimizi hükümet biliyor. Bunun için uğraştığımızı hükümet biliyor. Fakat bunu reddeden hükümetin kendisidir" dediği görüşmenin detaylarına DHA muhabiri ulaştı.


Demirtaş: ''Yargılanmaktan korkmuyoruz''


"Kandil bombalanınca Demirtaş döndü"


Demirtaş, gazetecilerin sözü edilen temasın zamanına ilişkin sorusuna, "Birkaç ay önce diyelim. Tam tarih için bir arşiv taraması yapsanız bulursunuz" yanıtı vermişti. Demirtaş'ın hükümetin bildiğini söylediği Kandil teması ile ilgili detaylarına ise DHA muhabiri ulaştı.


Demirtaş'tan 'çözüm' çağrısı


ABD ziyareti sonrası rota Kandil


Geçtiğimiz Aralık ayı başında Amerika'ya giden ve 1 haftaya yakın temaslarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Ankara'da partisinin kampına katıldıktan sonra gece uçakla Diyarbakır'a geldiği ve buradan karayolu ile Habur sınır kapısı üzerinden Irak'a geçtiği ortaya çıktı. 8 Aralık'ta Süleymaniye'ye geçen Demirtaş yanında bulunan HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile Kandil'e çıkmaya hazırlanırken Kandil, aynı gün Türk savaş uçakları tarafından bombalandı. Kandil'de KCK yöneticileri ile görüşmeye hazırlanan Demirtaş ve Kürkçü'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava operasyonu ardından apar topar Türkiye'ye döndükleri ortaya çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS