Demirtaş'tan dokunulmazlık çıkışı: "Halk isterse birden fazla parlamento kurar"

Demirtaş'tan dokunulmazlık çıkışı: "Halk isterse birden fazla parlamento kurar"

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak milletvekilliklerinin düşürülmesi durumunda hiçbir seçeneğin kendileri için tartışılmaz olmayacağını söyledi. Demirtaş, "Parlamentoları halk kurar, halk isterse birden fazla parlamento da kurar" dedi.

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Demirtaş, dokunulmazlıklarla ilgili dün gece Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen AKP teklifine ilişkin, "Olacaklardan korkmasak evet oyu verip süreci hızlandırabiliriz ama bizim ahlakımız ve halka verdiğimiz sözler var" dedi.

Teklifin gelecek hafta TBMM Genel Kurulu'nda oylanması bekleniyor.

Demirtaş, bazı HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması durumunda ne yapacaklarını şu sözlerle anlattı:

"Parlamento halkın iradesidir. Biz parlamentoyu savunacağız ama arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekillikleri düşürülmesine kadar gidilirse hiçbir seçenek bizim için göz ardı edilmez, tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoları halk kurar, halk isterse birden fazla parlamento da kurar."

Teklifin kabul edilmesi durumunda içlerinde Demirtaş'ın da olduğu 50 HDP'li vekilin fezlekeleri üstündeki dokunulmazlık kalkarak, yargının önü açılmış olacak.

"En tehlikeli insan tipi darbe yapıyor"

Grup toplantısında konuşan Demirtaş, Kilis'e yapılan IŞİD saldırılarını anımsatarak Demirtaş, 7 Haziran akşamı Türkiye'de "saray darbesi" yapıldığını, MHP'nin buna destek verdiğini iddia ederek şöyle konuştu:

"Bu darbeyle Türkiye'de hiçbir inanç, yaşam tarzı, mezhep farklılığı asla kabul edilemeyecek. Darbe amacına ulaşırsa eğer tek tip insan yaratacaklar. Saraydaki zatın konuşmalarına dikkat edin. Yaratmak istediği gençlik tipini anlata anlata dolaşıyor. Bu zat bir filozof, bir entelektüel değil. Bugüne kadar ortaya koyduğu tek bir fikri yok. Üniversiteyi bitirip bitirmediği muammadır. Kitap okumuyor. Bunları hakaret etmek için söylemiyorum. Kendisi söylüyordu kitap okumam diye. Entelektüel kapasitesi budur. Ve bu adam 'Ülkenin 100 yıllık geleceğini ben dizayn edeceğim' diyor. Adaletten, demokrasiden, insan haklarından anlamaz. Tarih, geçmiş, medeniyet, kültür nedir bilmez. Kapitalizm, emperyalizm nedir bilmez ama gece gündüz saydırır bunlara. Ama ona sorsanız bütün memlekete cahil her şeyi kendisi bilir. En tehlikeli insan tipi darbe yapıyor. Bizde bu darbeyi durdurmaya çalışan tek güç. Bunu halka benim anlattığım gibi anlatacak değil. Bunu böyle anlatamayacağına göre orada yalan devreye giriyor. 50 tane üniversite bitirseniz onun kadar yalancı olamıyorsunuz. Yalan üniversitesini bitirmiş. Bak stajyer başbakan bu konuda başarılı değil. Yalan söylediğinde fark ediliyor. Ama ustasının maşallahı var. İlk yalanı o söylüyor, arkasından stajyeri tekrar ediyor. Yalan söylediğini anlamazsınız bile."

"Savcı da 'Silahlar yerleştirilmedi ama dokunulmazlıkların kaldırılması' diyor"

Demirtaş HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkında hazırlanan fezlekeyi kürsüden okuyarak şöyle dedi:

"Ne dediler milletvekilleri bagajında silah taşıdı o yüzden dokunulmazlığı kaldıracağız' dediler. Bu yalanla başladılar. Türkiye'nin batısına yalan üzerinden kampanya süreci başlatıldı Faysal Sarıyıldız'ın fezlekesi. Savcıda silahların Faysal Sarıyıldız'ın aracına yerleştirilmediği anlaşılıyor ama yine de dokunulmazlıklarının kaldırılmasına diyor. Şaka yapmıyorum. Burada yazıyor. HDP'li vekiller silah taşıdı fezlekesi budur. Bunu sözde terörle mücadele adı altında yapıyor. Kamuoyunu böyle aldatmaya çalışıyor. Ve bunu terörle mücadele adı altında yapıyor."

"Dokunumazlığımız kalktı sonuç ne olacak? Yine PKK kazanacak"

Demirtaş operasyonların devam ettiği bölgelerde sadece halkın kaybettiğini belirterek şunları söyledi:

"PKK bir kaybetmişse, PKK'ya bir zarar vermişlerse sivil halka 100 zarar verdiler. PKK buradan 100 kazandı. Burada da kandırıyorlar halkı. Buradan elde edemedikleri başarıyı telafi etmenin başka yolu HDP'li vekillerden intikam almak. Birkaç vekilimiz üzerinden fırtına koparıp mümkünse içeri attırıp yargılatıp kamuoyunun gazını almaya çalışıyorlar. Bu şekilde terörle mücadele ettik başarımız ortada diyecekler. Evladı askerde olan, polis olan anne babalar bilsinler bu hükümet sizi kandırıyor. Ortada başarı yok. Felaket var. Ve şimdi bizi sözde bu yargının önüne atıp linç ettirip sizin duygularınızı okşayarak ölümlerin üzerini örtmeye alışıyor. Hadi dokunulmazlığımız kalktı sonuç ne olacak? Sözde terörle mücadele diyorlar. Buradan yine PKK kaybetmeyecek yine PKK kazanacak. Hani terörle mücadele ediyordu. Akılsızlık. Sur'da, burada, dağda, bağda yaptığı akılsızlık. Biz bunu durdurmaya çalışıyoruz. Günlerdir arkadaşlarımız komisyonda bunu anlatmaya çalışıyor arkadaşlarımız. Ortada şiddet ölüm var bitmesi lazım doğru. Fakat bunun yolu bu değil. Bunun yolu diyalogdur, müzakeredir. Yeni sivil özgürlükçü bir anayasa ile demokrasiye doğru ilerlemek. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. Fakat bunu anlatmayalım diye tetikçi ekip göndermişler. Anlaşılan o ki bunlar vekil seçerken buna dikkat etmişler. Özellikle kafası basmayan bir grup tetikçiyi bugünlerde kullanmak için kazma sopa kalas olarak kullanmak için özellikle seçmiş."

"Senin tezkereni yazmışlar haberin yok. Gidiyorsun"

Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kavgaya karışan milletvekillerini övdüğünü savunarak şöyle dedi:

"Stajyer başbakan biraz önce bunları kutluyor. Destan yazdınız falan diyor. Ya senin tezkereni yazmışlar haberin yok sen daha çıkmış destan yazmışlar diyor. Sen bu linççi güruhu bu şekilde teşvik ederek tezkereden kurtulacağını mı sandın? Aldın tezkereni gidiyorsun işte. 50 kere uyarmadım mı seçimlerde. Kazansan da kazanmasan da gidicisin demedim mi. Gel bizi destekle demedim mi. HDP büyürse sende kurtulursun demedim mi? Dediğimize geldi mi. Bak gidiyorsun. Hiçbir zaman gelemedin gerçi gidebilmek için gelmen gerekirdi. Hiçbir zaman o koltukta gönül rahatlığıyla seni oturtamadılar ki. Şu 23 Nisan'da oturan çocuklar bile daha keyifle oturdu sen o koltukta keyifle oturamadın. Şimdi bize hiçbir yere kaçamazlar diyor. Sen neredeyse başbakanlıktan atılmak üzeresin biz feleği çemberinden geçmiş en az bedel ödemiş kişi benim. Ömrü cezaevinde geçmiş grubun. Biz kendimiz için direnmiyoruz. Mesele biz olsak biraz da dinlenmek için gider yatarız içeride. Fakat mesele biz değiliz halkın iradesi. Bize umut bağlayanların. HDP'li her vekil arkadaşım onurla bu şerefi orada korumuşlardır. Asıl kutlanması gereken HDP grubudur. Darbeye karşı parlamentonun iradesini savunmuşlardır. Sözü lafı olmayanlar saray beslemeleri gibi onun listelerinden gelmiş olan hiçbir şekilde anayasa bilgisi olmayan sadece milletvekillerimize saldırarak bu süreci yürütme gayreti içinde olmuşlardır. Öyle bir noktaya getirdiler ki sanki biz sadece kendimiz için korkuyoruz da biz darbe sürecini engellemeye çalışıyoruz."

"Olacaklardan korkmasak evet oyu verip süreci hızlandırabiliriz"

Dokunulmazlık teklifinin komisyondan geçtikten sonra milletvekillerinin birbirlerini kutlamasını eleştiren Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

"Dün komisyonda büyük iş başarmışlar gibi birbirlerini kutluyorlar. Ülkenin bir adım daha uçurumun başına geldiğini göremeyecek kadar cahilleşmişler. Biz olacaklardan korkmasak evet oyu verip süreci hızlandırabiliriz. Fakat bizim vicdanımız ahlakımız halka verdiğimiz sözler var. Böyle olunca burada elimizden geleni yapmalıyız diyoruz. Şimdi AKP-CHP-MHP ittifak halinde darbeyi kalıcı hale getirmeye çalışıyor 3 yanlış birleşmiş bir doğruyu götürmeye çalışıyorlar. Göreceğiz, bakacağız. güçleri yetecek mi yetmeyecek mi, el mi yaman bey mi yaman? Adım adım izleyeceğiz. Komisyon aşaması geçildi. Genel kurula getireceksiniz. Parmak sizde kol sizde. Gücünüz yeterse kaldıracaksınız. Bunların adı dokunulmazlığın kaldırılması değil HDP'nin tasfiye edilmesi. Bütün farklılıkları parlamentodan atma yasasıdır. Faşizmi , tekçiliği kabul etmeyen biat etmeyene bu parlamentoda yer yok yasasıdır. Dokunulmazlıkları kaldırmak istiyorlarsa hazırız. Teklifiz hala geçerli. Teklifimizi kabul ediyorsanız evet diyorsanız bunu komisyona alalım evet demeye hazırız. alırız."

"Tıpış tıpış gitmeyeceğiz, bu iş tereyağından kıl çeker gibi olmayacak"

Dokunulmazlıkların kaldırılması halinde sessiz kalmayacaklarını bildiren Demirtaş şunları kaydetti:

"Bir grup vekilimizi kendi AKP yargısı haline gelmiş linç ettirmeye çalışacaklar mahkemeler önünde. Biz buna karşı sessiz mi kalacağız, hayır. Gücünüz yeterse parlamentoda vicdanlı milletvekilleri çıkıp 'hayır' oyu ile çıkıp süreci durdurmada destek olmazlarsa bizi kendi bağımlı mahkemelerinizde yargılamanıza izin vermeyeceğiz. Asla böyle bir şey yapamayacaksınız. Tek bir arkadaşımız ifade için çağrıldığında ne savcılığa ne polise ne mahkemeye gitmeyeceğiz. Zorla götürmek mi istiyorsunuz siz bilirsiniz. Ama biz gitmeyeceğiz. Tutuklamak mı istiyorsunuz siz bilirsiniz ama biz tıpış tıpış ayağımızla gitmeyeceğiz. Öyle bu iş tereyağından kıl çeker mi sizin arzu ettiğiniz mecrada yürümeyecek. Bu Parlamento sizin babanınız malı değil halkın malıdır. Bunu size öğreteceğiz. Burası bir anonim şirket değil. Siz seçimle biz KPSS sınavıyla gelmedik buraya. İnsanların alın teriyle çalışa çalışa geldik. Ana sütü gibi helal oylarıyla geldik buraya. Eşitiz sizinle. Ya sen kendini ne sanıyorsun hele bir aynaya bak. Nasıl bizi tehdit edebilirsin. Saraydaki seni eze eze yerin dibine sokmuş, meclise gelmeye yüzün yok bizi buraya sokmamakla tehdit ediyorsun. İrade kalmamış sende."

"Halk isterse birden fazla parlamento kurar"

Dokunulmazlıklar kalktıktan sonra halkın iradesinin parlamentoda savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Demirtaş konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

"Ama eğer arkadaşlarımız tutuklanır milletvekilleri düşürülmesine kadar gidilirse hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoları partiler değil halk kurar ve halk isterse birden fazla parlamento da kurar. Halk böyledir. Eğer ki o noktaya getirmek arzusundaysalar şu grup 59 kişiyle halkının yanında olur. Halk ne isterse onu yapar. Halkımızın önünde engel olmayız. Parlamentonun iradesini savunmak AKP'nin iradesini savunmak değildir. Son gücümüze kadar burada bu iradesini savunacağız. Ama burada olmuyorsa çaresiz değiliz asla da kimse moralini bozmasın. umutsuz güçsüz değiliz. Bunların şefaatine muhtaç da değiliz. HDP bütün parti yönetimi ve grubuyla her saldırıya karşı adım adım ne yapacağını bilen partidir. AKP ve saray yenilecektir. Kazanacak olan biz olacağız. Oy veren vermeyen darbeye karşı olan herkesi HDP etrafında kenetlenmeye çağırıyorum. Darbeye karşı dik durmak istiyoruz diyen bütün milletvekillerini özellikle CHP vekillerini darbeye karşı mücadeleye davet ediyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS