Demirtaş'tan okul saldırısına çok sert tepki: "Tam bir vahşet"

Demirtaş'tan okul saldırısına çok sert tepki: "Tam bir vahşet"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, karne dağıtımı sırasında Diyarbakır'da bir okula gerçekleştirilen bombalı saldırıya çok sert tepki gösterdi.

Demirtaş, HDP Grup Toplantı Salonunda ulusal ve uluslararası insan hakları derneklerinden oluşan heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, ziyaretten dolayı heyete teşekkürlerini iletti.


Demirtaş'tan Leyla Zana açıklaması


Diyarbakır'da okul bahçesinde patlama: 5 çocuk yaralı


Türkiye'nin çok ciddi insan hakları ihlali ve sorunu yaşadığının bir gerçek olduğunu savunan Demirtaş, "Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlerde insanlık suçu diyebileceğimiz ağır insan hakları ihlalleri yaşanıyor. Sivil infazlar, çocuk, bebek katliamları. Bunların hiçbiri savcılar tarafından soruşturulamıyor" iddiasında bulundu.
Gazetecilerin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in milletvekilleri ile yaptığı görüşmeyi sorması üzerinde Demirtaş, görüşmeyi gerçekleştiren partililerinin henüz kendilerine dönüş yapmadığını, Suriye ve Ortadoğu ile Türkiye'de yaşanan sorunların kendilerinin çözüm aradığı ana başlıklar olduğunu ve Biden görüşmesinde de bunların iletildiğini aktardı.


Suriye barış görüşmeleri


Bir gazetecinin, Başbakan Davutoğlu'nun Suriye barış görüşmelerinde PYD'nin muhatap alınmaması gerektiği yönünde açıklamaları olduğunu anımsatması üzerine Demirtaş, Suriye'de çözüm için etkili bütün tarafların masada olması gerektiğini savunarak, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Suriye'de çözüme doğru gidilememesinin tek nedeni Türkiye başta olmak üzere Suudi Arabistan, Katar, batı dünyası ve doğu dünyasının kendi arasında uzlaşamıyor olmasıdır. Suriye'de kimin masada oturacağına hangi yetki ve hakla karışıyorsun. IŞİD masaya otursa itiraz etmeyeceksin. PYD'nin meşruiyeti ve gücü Davutoğlu'nun iki dudağının arasına bağlı değil. Bizatihi yerel halkın ordusudur. Bu Kürt düşmanlığıdır. Kim olacak o masada. Bağdadi gelse otursa, Davutoğlu itiraz eder mi emin değilim."


Hakkari ve Şırnak'ın şehir merkezlerinin taşınması yönündeki açıklamaların sorulması üzerine de Demirtaş, "Bunlar, oradaki insanların referandumla verileceği kararla belirlenmelidir. Bu merkezi yönetim anlayışının kesinlikle terk edilmesi lazım" dedi.


Okula bombaya sert tepki


Selahattin Demirtaş, karne dağıtımı sırasında Diyarbakır'da bir okula gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin de şunları söyledi:


"Karne dağıtımı sırasında el yapımı bomba atıldığı haberi duyuldu. Net bir şekilde bu saldırıyı kınadığımızı ifade ediyorum. Tam bir vahşet anlayışıdır. Küçük çocukların bulunduğu bir okulun bahçesine bomba atmak, tam bir vahşettir. Fakat öyle bir ortamdayız ki hiçbir suçun failini gerçek olarak ortaya çıkaracak bir irade yok. Maşallah havuz medyası ve hükümet yetkilileri daha bombanın patladığı dakikalarda faili buldular. Çok ilginç."Heyette yer alan Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı (EMHRN) Genel Başkanı Michel Tubiana ise birkaç gündür Türkiye'de olduklarını belirterek, "İncelemelerde bulunmak için geldik. Olup bitenlerden daha önceden de haberdardık. Topladığımız bilgiler ışığında hazırlayacağımız raporlarla tavsiyelerimizi de belirteceğiz. Sivil halk içerisinde ölü sayısının oldukça yüksek olması bizi üzen bir durumdur. Bir an önce silahların susmasını ve görüşme masasına tekrar dönülmesini bekliyoruz" diye konuştu.


Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) Genel Başkan Yardımcısı Dimitris Christopoulos da Türkiye'den beklentilerinin hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerine saygı duyulması olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de seçilmişlerin demokrasiyle seçildiği bir dönemde bu gibi sıkıntıların devam etmesinden dolayı biz buradayız" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS