DGS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? Gözler ÖSYM'de!

DGS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? Gözler ÖSYM'de!

Dikey Geçiş Sınavı sonuçları ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanmış ardından da cevap kâğıtları erişime açılmıştı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte tercih aşaması için beklenmeye başlandı. Peki, DGS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak ve tercih işlemleri hangi tarihte başlayacak?

DGS tercih kılavuzu için geri sayım devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkez’i kılavuzun yayınlanacağı tarih ile ilgili net bir açıklamada bulunmasa da kılavuzun Ağustos ayı içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından adaylar tercih işlemlerini gerçekleştirecekler ve sonuçlar için beklemeye başlayacaklar.

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Tercih kılavuzu yayınlandıktan sonra ÖSYM’nin AİS sayfası üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapan adaylar geçiş yapmak istedikleri okulları tercih edebilecek.

Tercihlerle ilgili tüm detaylar ise tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından ortaya çıkacak.

CEVAP KAĞITLARI ERİŞİME AÇILDI

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 30 Haziran'da uygulanan 2019-DGS adaylarının cevap kağıtlarının görüntüleri ve burada yaptıkları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları ve soruların doğru yanıtları, 10 gün süreyle "https://ais.osym.gov.tr" adresinden incelenebilecek.

Adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve "Cevap Kağıdı Görüntüleme" ekranını seçerek, sınavda kullandıkları cevap kağıdı görüntüsünü, yaptıkları işaretlemeleri, aday cevaplarını ve soruların doğru yanıtlarını görebilecek.

Ayrıca adaylar, cevapların ve cevap anahtarının yer aldığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru yanıtı ile ilgili soruya kendilerinin verdiği cevabı inceleyebilecek.

Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenecek. İlgili sayfada adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilecek. Görüntülenen sayfa, belge niteliği taşımayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS