sonuc.osym'de DGS 2020 sonuçları açıklandı! ÖSYM DGS aday cevap anahtarı erişime açıldı!

sonuc.osym'de DGS 2020 sonuçları açıklandı! ÖSYM DGS aday cevap anahtarı erişime açıldı!

Dikey Geçiş Sınavı sonuçları ÖSYM DGS 2020 sonuç tarihinden önce adayların erişimine açıldı. Bu yıl dikey geçiş hakkını kullanmak üzere sınava katılan adaylar sınav sonuçlarından elde ettikleri puanlara göre tercih yapabilecekler. Peki, adayların merakla beklediği DGS sonuçları nasıl öğrenilir?

DGS sonucu için geri sayım tamamlandı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen sınava katılan binlerce aday sınav sürecinin tamamlanmasının ardından sonuçlarla ilgili resmi açıklamaya yönelmişti. Kurumun sınav takvimi içerisinde yer alan bilgilerde sonuçların hangi tarihte erişime açılacağı duyurulmuştu. Ancak sonuçlar beklenenden erken açıklandı.

DGS SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

ÖSYM’nin 2020 sınav takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre 9 Ağustos 2020 günü gerçekleştirilen DGS sınavının sonuçları 9 Eylül 2020 Çarşamba günü erişime açılacaktı ancak sonuçlar 2 gün erken yani 7 Eylül'de erişime açıldı. 

Kurumdan yapılan açıklamada "09 Ağustos 2020 tarihinde uygulanan 2020 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavına (2020-DGS) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınav sonuçlarına 07 Eylül 2020 tarihinde saat 13.00'ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler." denildi.

ÖSYM SONUÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ...

SONUÇLAR ÖSYM SONUÇ SAYFASINDA!

Sonuçlar açıklandığı anda ÖSYM'den resmi açıklama geldi. Kurumun sonuç açıklama sistemi olan "sonuc.osym" adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapan kişiler sonuçlara buradan ulaşabilecekler.

ADAY CEVAPLARI VE CEVAP ANAHTARI DA YAYINLANDI

ÖSYM sınava katılan adayların cevap kağıtlarını da AİS sayfası üzerinden erişime açtı. Kurumdan yapılan açıklamada "09 Ağustos 2020 tarihinde uygulanan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2020-DGS) adaylarının cevap kâğıtlarının görüntüleri ve cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 07 Eylül 2020 tarihinde saat 13.15'ten itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır." ifadelerine yer verildi.

ÖSYM AİS SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ...

DİKEY GEÇİŞ SINAVI NEDİR?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmalarını sağlayan sınav olarak biliniyor. ÖSYM tarafından yürütülen süreçte öğrenciler sınavdan başarılı puanları aldıkları takdirde dikey geçiş yapabiliyorlar.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS