hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dicle Üniversitesi Rektörü Saraç gözaltına alındı

  Dicle Üniversitesi Rektörü Saraç gözaltına alındı
  expand
  KAYNAKAA

  Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YÖK tarafından, "Yürütülen bazı soruşturmaların selameti açısından" açığa alınan Dicle Üniversitesi Rektörü Saraç, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, rektörlük makamında gözaltına alındı.

  Saraç, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

  Saraç'ın açığa alındığının YÖK tarafından açıklanmasının ardından, bazı belgelerin kaçırılacağı ihbarını alan polis, rektörlük binasında arama başlattı.

  Aramada, bazı belge ve dokümanlara el konuldu.

  Ekiplerin binadaki arama çalışmaları sürüyor. Öte yandan bazı vatandaşlar, Rektörlük binası önünde FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstererek, slogan attı.

  YYÜ'de 17 akademisyen açığa alındı

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü, aralarında 4 profesörün de bulunduğu 7 öğretim üyesini FETÖ ile ilişkili olabileceği şüphesiyle açığa alarak soruşturma başlattı. Ayrıca daha önce haklarında 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisine imza attıkları için soruşturma açılan 10 öğretim elemanının da açığa alındığı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Türkiye'yi sarsan gelişmelerle ilgili çalışmalar sürerken, kendilerinin de bu konuda gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi. Şu ana kadar 4 profesör, 2 doçent ve 1 yardımcı doçent'in FETÖ ile ilişkili olabileceği şüphesiyle açığa alınarak soruşturma başlatıldığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Battal şöyle dedi: "Ayrıca daha önce soruşturması devam eden 3 doçent, 2 yardımcı doçent ve 5 araştırma görevlisini de açığa aldık. YYÜ olarak elbette ki vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü konusundaki hassasiyetimizin de bilinmesini bir kez daha vurgulamak istiyorum."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow