hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dicle Üniversitesi'nde ihbar sistemi kuruldu

  Dicle Üniversitesinde ihbar sistemi kuruldu
  expand
  KAYNAKFerit Aslan / Diyarbakır / DHA

  Dicle Üniversitesi'nin resmi internet sitesinde bir ihbar sistemi kuruldu. Üniversite, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL'e dayandırarak oluşturduğu 'Rektörlük Değerlendirme Komisyonu Teşkili' sayfasıyla akademik ve idari personel için yapılan ihbarları değerlendirecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Darbe girişiminden sonra FETÖ/PDY soruşturması kapsamında daha önce Rektörü, Rektör Yardımcısı ve Genel Sekreteri tutuklanan ve dün de 64 akademik ve idari personeli gözaltına alınan Dicle Üniversitesi'nin resmi internet sitesinde, 'Rektörlük Değerlendirme Komisyonu Teşkili' adı altında ihbar sistemi kuruldu. OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere dayandırılarak kurulan sisteme, akademik ve idare personel, taleplerini ve ihbarlarını yazabilecek bilgi paylaşım sayfaları oluşturdu.

  15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında Rektörü Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç, Rektör Yardımcısı Sabri Eyigün ve Genel Sekreteri Mustafa Tuna'nın tutuklandığı Dicle Üniversitesi'nde, 'Rektörlük Değerlendirme Komisyonu Teşkili' adı altında ihbar sistemi kuruldu. Üniversitenin resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, sistemin OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere dayanılarak kurulduğu belirtilerek, şöyle denildi:

  Dicle Üniversitesi rektörü gözaltına alındı

  Kapatılan üniversitelerin öğrencileri nereye yerleşecek?

  "Çalışmalar gizlilik içinde yürütülecek"

  "23.07.2016 tarih ve 29779 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmündü Kararnamenin 4. Maddesinin 1. Fıkrasında belirtilen hususları, 27.07.2016 tarih ve 29783 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 668 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 4. Maddesinin 8. bendi d fıkrası kapsamında değerlendirmek üzere Rektörlüğümüzce akademik ve idari süreçlere ilişkin Değerlendirme Komisyonu teşkil edilmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu kapsamda üniversitemiz akademik ve idari personelinin aşağıda verilen elektronik posta adreslerine teşkil edilen komisyon tarafından değerlendirilmek üzere; şikayet, mağduriyet, öneri ve taleplerini göndermelerinin gerektiği mütalaa edilmektedir. Olağanüstü Hal Kapsamında yayınlanan 667 ve 668 sayılı kanun hükmünde kararnameler dahilinde yürütülecek olan süreçte, Değerlendirme Komisyonunca yapılacak çalışmalar gizlilik kuralları çerçevesinde yürütülecek olup, talep sahipleri herhangi bir mağduriyet yaşamayacaklardır."

  Dün 64 kişi gözaltına alınmıştı

  Darbe girişiminden sonra başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Dicle Üniversitesinde dün de haklarında gözaltı işlemi kararı verilen 77 kişiden 64'ü gözaltına alınmış, 13 kişinin yakalanma çalışmalarının sürdüğü açıklanmıştı. Daha önce aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan üniversitede görevli 61 kişiden, aralarında eski Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ın da bulunduğu 9 kişi tutuklanmıştı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow