Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'yı Suriye'de taraf olmakla suçladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'yı Suriye'de taraf olmakla suçladı

Rusya'nın İdlib'e düzenlediği hava saldırılarını kınayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sivillerin hedef alındığını ileri sürerek Rusya'yı, "Suriye'yi tekrar Esad'a teslim etme hayalperestliği içinde" diye niteledi. Suriye'de rejime karşı savaşan IŞİD dışındaki cihadçı grupları da vurması nedeniyle Rusya'ya "ılımlı muhalifleri hedef alıyor" suçlaması yönelten Çavuşoğlu, bundan vazgeçmezse terörün bitmeyeceği uyarısında bulundu ve "Rusya kendisini artık ihtilafın bir tarafı haline getirmiştir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'de İdlib şehir merkezine düzenlendiği hava saldırılarını şiddetle kınadı.

Bakan Çavuşoğlu, AA'nın sorusu üzerine, dün İdlib şehir merkezinde çok sayıda sivilin ölümüne neden olan Rus hava saldırılarına ilişkin görüşlerini yazılı olarak açıkladı. Açıklamasında, "Rus Hava Kuvvetleri'nin dün (20 Aralık) İdlib şehir merkezine düzenlediği saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, saldırıda valilik binası, mahkeme binası ve bir okul ile yerleşim birimleri hedef alındığını, 200'e yakın Suriyelinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda Suriyelinin yaralandığını söyledi. Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:

"Sivilleri hedef aldı" suçlaması

"Dünkü saldırıda ölen ve yaralanan Suriyelilerin hepsi sivildi. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz pazar günü Şam yakınlarında Doğu Guta'da bir pazar yerine yapılan saldırıda hayatını kaybeden 65 ve yaralanan 120 Suriyelinin büyük kısmı da sivildi. Bu insanlık adına utanç verici bir durumdur. Rusya, 30 Eylül 2015'te Suriye'ye girdiğinden beri büyük çoğunlukla ılımlı muhalifleri hedef alıyor. Sivil yerleşim birimleri de artan oranda bu saldırılardan nasibini alıyor.

Rusya, Suriye'ye DAEŞ'le mücadele kisvesi altında girdi. Rusya bu süre zarfında 4 bine yakın hava saldırısı düzenledi. Bunların yaklaşık yüzde 91'i muhalifleri hedef aldı. Muhaliflere saldırılar sonucunda DAEŞ daha da güçlendi.

"Rusya, Suriye'yi tekrar Esed'e teslim etme hayalperestliği içinde"

Rusya'nın derdi DAEŞ değildir. Rusya, Suriye'yi tekrar Esed'e teslim etme hayalperestliği içindedir ve bu amacına ulaşmak için muhalifler olsun siviller olsun Suriyelileri öldürmektedir. Rusya'nın operasyonları sonucu ölen sivil sayısı 600'ün üzerindedir. Bazı kuruluşlar bu rakamın 800 civarında olduğunu belirtmektedir. Bu sayının 150'den fazlasının çocuk olduğunu tüm dünyanın bilmesini istiyoruz."

"Rusya kendisini artık ihtilafın bir tarafı haline getirmiştir"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) geçen hafta Suriye'ye ilişkin aldığı siyasi kararın hatırlatıldığı açıklama, şöyle son buldu:

"Bu kararın daha mürekkebi bile kurumadan, Rusya'nın sivilleri bombalaması, en hafif deyimle samimiyetsizliktir. Uluslararası kamuoyunu kaale almamaktır. Uluslararası toplum içinde DAEŞ'le mücadelenin bu şekilde yürütüleceğine inanan herhangi bir ülke olduğunu düşünemiyorum. Rusya'nın siviller ve ılımlı muhalifleri hedef almaktan bir an önce vazgeçmesi gerekiyor. Aksi takdirde Suriye ihtilafı daha yıllarca sürecektir. Terör bitmeyecektir. Rusya artık kendisini ihtilafın bir tarafı haline getirmiş ve Suriye halkını karşısına almıştır. Suriyeliler dirayetli bir halktır. Bu şiddetin ve bu baskının üstesinden şüphesiz geleceklerdir. Biz de bu haklı mücadelelerinde Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS