Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Arakan çağrısı: Siz kapılarınızı açın, masrafları karşılarız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Arakan çağrısı: Siz kapılarınızı açın, masrafları karşılarız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya'da düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.Buradaki programda konuşan Çavuşoğlu Arakan için köklü bir çözüm bulunacağını söyleyerek, "Bir zirve yapacağız New York'ta, genel kurul zamanında. Diğer ilgili bazı ülkelerin liderlerini bir araya getirerek Genel Sekreter ile beraber" dedi. Çavuşoğlu Bangladeş ile yaptıkları görüşmede "Kapılarınızı açın, ne kadar masrafınız varsa biz karşılayacağız" dediklerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, AK Parti Antalya milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve partililerin katılımıyla, AK Parti İl Başkanlığı önünde düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Bayramlaşmaya, Somali Yatırım ve Ulaştırma Bakanı Ali Hassan Mohammed ile Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti'nin Türk kökenli Milletvekili Mustafa Erkan da iştirak etti.


Erdoğan: Onlarda şehitlere saygı yok


Sadece iyi niyetli olmak yetmez


Programda konuşan Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın selamlarını iletti. "Büyük hedeflerimiz var. Güçlü olursak hedeflerimize ulaşırız. Zayıf olursak hedeflerimizin gerisinde kalırız." diyen Çavuşoğlu, zorlukları aşabilmek için güçlü olmaları gerektiğini, sadece iyi niyetli olmanın yetmediğini ifade etti.


Türkiye'nin her zaman mazlumların yanında bulunduğunu ve Türkiye'de halen 3 milyon Suriyeli'nin barındığını anımsatan Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:


'Onlar keyfine evlerini terk etmedi'


"Güçlü olmasak onlara nasıl bakacağız. Onlar neden evini terk etmek zorunda kaldı, onu da düşünmemiz lazım. Onlar keyfine evlerini terk etmedi. Kimyasal silahlardan, bombalardan kaçtılar. Onlar da isterdiler sıcak yuvalarında otursunlar, çocuklarını okullarına göndersinler. Hastaneleri olsun, hastalanınca gidebilecekleri bir yer olsun. Ama yok. Türkiye'ye sığındılar. Onlar emanet dolayısıyla bu gözle bakmamız lazım."


BM'den Arakan uyarısı: İnsani felaket olabilir


Myanmar'ın arakan eyaletinde zulüm altında olan Müslümanlara Türkiye'den daha duyarlı yaklaşan bir ülke olmadığını anlatan Çavuşoğlu, "Biz sadece İslam İşbirliği Teşkilatı'nın zirve başkanı olduğumuz için değil, bizim de yüreğimiz yandığı için Arakanlı kardeşlerimizin yanında oluyoruz." dedi.


'Erdoğan ve Annan görüştü'


Arakan'daki zulmün bitmesi için çalıştıklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün çok sayıda Cumhurbaşkanı ile konuyu konuştuğunu, kendisinin de bugün BM Arakan Danışma Komisyonu Başkanı Kofi Annan ile görüştüğünü aktaran Çavuşoğlu, Arakan sorununu kökten çözmeleri gerektiğini bildirdi.


Çavuşoğlu, Arakan'a yardımlar gönderdiklerine işaret ederek, "Bugüne kadar yaptığımız yardımın miktarı 70 milyon doları aştı. Bu işe köklü bir çözüm bulacağız. Bir zirve yapacağız New York'ta, genel kurul zamanında. Diğer ilgili bazı ülkelerin liderlerini bir araya getirerek Genel Sekreter ile beraber. Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifi bu..." dedi.


'Kapılarınızı açın, masrafları karşılayacağız'


Öte yandan Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bangladeş ile yaptıkları görüşmede "Kapılarınızı açın, ne kadar masrafınız varsa biz karşılayacağız." dediklerini dile getirerek, şunları söyledi:


"Arakanlı kardeşlerimize her türlü desteği veriyoruz. İnşallah bu sorunun kesin çözümü için adımlar atıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız gece gündüz çaba sarf ediyor. Dün akşam da Endonezya ve Malezya Cumhurbaşkanları ile görüştü. BM Genel Sekreteri ile görüştü. Onun talimatları ile saat 16.00 gibi eski BM Genel Sekreteri, şimdi özel temsilci Kofi Annan ile bir telefon görüşmesi yapacağım. İslam İşbirliği Teşkilatını da hareketlendirdik. Bu yıl Arakan'la ilgili bir zirve yapacağız. Bu soruna kesin bir çözüm bulmamız lazım."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS