hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Diyanet 30 tarikatlarla görüştü: 'Cemaatler ve Tarikatlar Buluşması' düzenleyecek

  Diyanet 30 tarikatlarla görüştü: Cemaatler ve Tarikatlar Buluşması düzenleyecek
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Diyanet İşleri Başkanlığı, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı uyarmak için 30 kadar cemaat ve tarikatla ön görüşme yaptı. Görüşmeler sonrasında 5 ilke belirlendi. Ön görüşmelerin ardından Diyanet, "Cemaat ve Tarikatlar Buluşması" düzenleyecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni Şafak'ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhuriyet tarihinde ilk defa “Cemaatler ve Tarikatlar Buluşması" düzenleyecek. Toplantı öncesinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz ve İSAM Başkanı Raşit Küçük'ten oluşan 3 kişilik ekip, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı uyarmak için cemaat ve tarikat liderleriyle ön görüşmeler gerçekleştirdi.

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e suç duyurusu

  26 grupla görüşüldü

  Diyanet'in şimdiye kadar görüştüğü tarikat ve gruplar şöyle:

  Risale-i Nur Cemati: Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı), Nesil Grubu, 'Okuyucular' olarak bilinen Kurdoğlu Grubu, Hizmet Vakfı Grubu, Meşveret Grubu, Med-Zehra Grubu, Zehra Grubu, İhlas Nur Grubu, Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı, S. Hilmi Tunahan Cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu; Nakşibendi Tarikatı: İskender Paşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Norşin'de Şeyh Nurettin Mutlu, Şeyh Abdülkerim Çevik ile Şeyh Alamuddin, Şanlıurfa'da Şeyh İzettin Aksan, Erzincan'da Şeyh Muhammed Nayır; Süleyman Efendi cemaati

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karabük Üniversitesinde çalıştay: 'Tarikat olmazsa sapkınlık olur'

  5 ilke belirlendi

  Gerçekleştirilen buluşmalarda Diyanet'in Cemaat ve Tarikatlardan istediği, olmazsa olmaz 5 ilke belirlendi. Belirlenen ilkeler şöyle:

  1. Tekfir etmeyeceksin

  Sadece kendini hak bilip, kendin gibi inanmayan, kendin gibi düşünmeyen ve kendin gibi yaşamayanları dinden çıkmakla suçlamayacaksın.

  2. Ötekileştirmeyeceksin

  Kendin gibi inanmayanı ve yaşamayanı ötekileştirmeyeceksin, azınlığa düşürmeyeceksin.

  3. İslam'dan ayrılmayacaksın

  İslam ilminden ayrılmayacaksın, İslam'ı kendine göre yorumlamayacaksın.

  4. Şahısçı olmayacaksın

  Şahısları hakikatin yerine ikame edemezsiniz, baki hakikatleri fani şahsiyetler üzerine bina edemezsiniz. Biz irademizi bir faniye teslim edemeyiz.

  5. Şiddete karşı duracaksın

  Kim olursa olsun şiddete başvurduğu zaman, toplum olarak, millet olarak hepimizi karşısında bulmalı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow