“Diyanet’te hicaz yolsuzluğu” iddialarına cevap

“Diyanet’te hicaz yolsuzluğu” iddialarına cevap

“Diyanet’te hicaz yolsuzluğu” iddialarına cevap

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Diyanet’te hicaz yolsuzluğu” haberinin gerçeği yansıtmadığını belirtilerek, “Söz konusu usulsüzlüğü ortaya çıkaran ve yargıya intikal ettiren Diyanet İşleri Başkanlığımızdır” ifadelerine yer verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Halk TV’de ‘Diyanet’te hicaz yolsuzluğu’ başlığıyla verilen haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir. Vatandaşlarımıza daha güvenli hizmet sunabilmek amacıyla, hac ön müracaatı, kayıt güncelleme, kura sonuçları, organizasyon tercihi, kesin kayıt işlemleri, kafile uçuş bilgileri gibi hac kayıt sürecine ilişkin iş ve işlemler, gelişen teknolojik imkanlar da kullanılarak 2019 yılından itibaren e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Hac kuraları ise, noter gözetiminde gerçekleştirilmektedir. 2018 yılındaki hac kayıtları ile alakalı Başkanlığımıza ulaşan şikayetler hakkında Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımız müfettişlerince tahkikat yapılmıştır. Tahkikat sonucunda bazı acentelerle alakalı adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuştur. Adli makamlar tarafından suça karışan şahıslar hakkında adli süreç devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“USULSÜZLÜĞÜ ORTAYA ÇIKARAN VE YARGIYA TAŞIYAN DİYANET'TİR”

Usulsüzlüğün Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yargıya taşındığı belirtilen açıklamada, “Konu bu kadar açık olmasına rağmen Halk TV isimli medya kuruluşunda art niyetli hareket edilerek ve büyük bir çarpıtma ile ‘Diyanet’te hicaz yolsuzluğu’ şeklinde sunulmuştur. Halbuki tam aksine söz konusu usulsüzlüğü ortaya çıkaran ve yargıya intikal ettiren Diyanet İşleri Başkanlığımızdır. Başkanlığımız, başlatılan adli süreci takip etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber