Diyarbakır Valiliği Sur'a girişi yasakladı

Diyarbakır Valiliği Sur'a girişi yasakladı

Diyarbakır Valiliği, bugün saat 12.00'dan itibaren ikinci bir emre kadar Sur ilçesinde oturanların dışındaki kişilerin ilçeye girişlerini yasakladı. Valilik, okullara da yazı gönderdi. Yazıda okullarda, öğretmen odalarında kullanılan televizyon ve bilgisayarlarda örgüt propagandası içeren yayınların takip edilmemesi istendi.

PKK'lı grupların etkisiz hale getirilmesi, kazılan hendeklerin kapatılması ve oluşturulan barikatların kaldırılması amacıyla 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı sürdürülen Sur İlçesi'nde, yasakların kapsamı valilik kararı ile genişletildi.


Diyarbakır'da patlama: 1 ölü, 1 yaralı


Sur'da çatışma mesafesi 30 metreye düştü


Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada Sur İlçesi'nde ikamet edenlerin dışında bugün saat 12.00'den itibaren ilçeye girişlerinin ikinci bir emre kadar yasaklandığı belirtilerek, şöyle denildi:


"Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin engellenmemesi, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla Anayasamızın 34. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/A (Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır.) ve 11/C (İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetini, kamu esenliğini sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır.) maddeleri gereğince, Diyarbakır Valiliği'nin 30.12.2015 tarih ve 2015/3044 sayılı kararına istinaden 02.03.2016 günü saat 12.00'den ikinci bir emre kadar, ilimiz Sur ilçesinde ikamet eden vatandaşlarımızın haricinde, diğer şahısların Sur ilçesine girişleri yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri, ilimizin huzur ve güvenliği açısından önem arz etmektedir."


Valilik'ten okullara uyarı yazısı


Valilik, okullara yazı gönderdi. Yazıda okullarda, öğretmen odalarında kullanılan televizyon ve bilgisayarlarda örgüt propagandası içeren yayınların takip edilmemesi istendi. 


Yazı, bazı okulların öğretmen odalarında güncel siyasi konular ile ilgili tartışmalar yapılması ve televizyon, bilgisayar gibi iletişim araçlarındaki yayınların şikayet konusu olması üzerine gönderildi.


Vali Yardımcısı Remzi Kattaş imzası ile 17 ilçedeki tüm okullara gönderilen yazıda, ''devlet memurları, resmi sıfatlarının gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını hizmet içindeki ve dışındaki davranışlarıyla göstermek zorundadır'' hükmü hatırlatıldı. 


"Öğretmen odalarındaki iletişim araçlarını hükme aykırı olarak, terör örgütü veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapıların propagandasını yapan içeriklerin izlenmesinin engellenmesi konusunda tüm okul müdürlüklerinin uyarılması ve gerekli hassasiyetin gösterilmesinin tüm okul müdürlüklerinden istenmesi hususunda gereğini rica ederim" denildi. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS