Diyarbakır Valiliği, kentte havai fişek satışını yasakladı

Diyarbakır Valiliği, kentte havai fişek satışını yasakladı

Diyarbakı Valiliği havai fişekin yasaklanması üzerine bir açıklama yaptı. Özel günlerde ve kutlamalarda kullanılan havai fişekten ötürü yaralanan insanların sayısında artış olduğunu belirterek, şehirde havai fişek ve onun benzerlerini yasakladığını açıkladı.

Diyarbakır Valiliği'nden son dönemlerde havai fişek sonucu yaralananların artışından ötürü bir açıklama yaptı.


Valilikten yapılan açıklamada, kentte resmi ve milli bayramlar ile çeşitli açılışlarda, özel günlerde ve kutlamalarda havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin izinsiz, usule aykırı, yetkisiz kişilerce ve yeterli
güvenlik önlemleri alınmadan kullanılması sonucunda meydana gelen kazalarda artış olduğunun gözlemlendiği belirtildi.


Bu maddelerin zamansız ve uygun olmayan yerlerde kullanımının halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürdüğü, korku ve paniğe yol açtığı ifade edilen açıklamada, bu maddelerin terör örgütlerine müzahir kitleler tarafından yapılan toplantı ve gösterilerde kolluk kuvvetlerine karşı kullanıldığı vurgulandı.


Gaziantep'te 20 asker gözaltına alındı


Diyarbakır Çınar'daki saldırıda şehit sayısı 8'e yükseldi


Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kentte, genel güvenlik asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla 21 Temmuz'dan itibaren 90 gün süreyle ilan edilen Olağanüstü Hal nedeniyle alınan tedbirler kapsamında ve 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11. maddesinin (j) bendine istinaden ilimiz sınırlarında havai fişekler ve diğer piroteknik maddelerin satışı, bulundurulması ve kullanımı yasaklanmıştır. İl sınırlarında havai fişekler ve diğer piroteknik maddelerin satışını yapan, bulunduran ve kullananların Olağanüstü Hal süresince Olağanüstü Hal Kanunu'nun 25. maddesinin (b) fıkrasının (1) bendi gereğince cezalandırılmaları hususunda gerekli yasal işlemler kolluk birimlerimizce yapılacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS