Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yasak kalktı, göç başladı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yasak kalktı, göç başladı

Sur'da 9 gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından PKK'lılar etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyonlarda yaşanan çatışmaların izleri ortaya çıktı. Diyarbakır'ın ilk Osmanlı eseri olan ve yakılan Kurşunlu Camisi harabeye dönerken, ilçe adeta savaş alanına döndü, vatandaşların sabahın ilk saatlerinden itibaren yanlarına alabildikleri eşyalarıyla birlikte evlerini terk ettikleri görüldü.

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 9 gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından PKK'lılar etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyonlarda yaşanan çatışmaların izleri ortaya çıktı. Diyarbakır'ın ilk Osmanlı eseri olan ve yakılan Kurşunlu Camisi harabeye dönerken, ilçe adeta savaş alanına döndü, vatandaşların sabahın ilk saatlerinden itibaren yanlarına alabildikleri eşyalarıyla birlikte evlerini terk ettikleri görüldü.

Tarihi cami kullanılamaz halde

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde 2 Aralık günü saat 05.00'de cadde ve sokaklara kurulan hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için sokağa çıkma yasağı getirildi. Yasak kaymakamlık tarafından dün saat 23.00'den itibaren kaldırılmasının ardından Sur'da yaşanan çatışmalar sırasında meydana gelen hasarlar bugün ortaya çıktı. Pazartesi günü yakılan ve valiliğin PKK'lıların yaktığını açıkladığı kentteki ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa Mahallesi'ndeki Kurşunlu Cami ile Cumhuriyet İlkokulu, Süleyman Nazif, Mardinkapı İlkokulu ile Yavuz Selim Ortaokulu'ndaki yangınların büyük hasara neden olduğu ortaya çıktı.


Tarihi Kurşunlu Camisi harabeye dönerken, tamamen kullanılamaz hale geldi. Yangının yanı sıra camiye kurşunların da isabet ettiği görüldü. Valiliğin, PKK'lıların yaktığı açıkladığı cami çevresindeki evlerde yaşayan vatandaşlar ise camideki yangının çatışmalar sırasında güvenlik güçlerinin attığı bomba nedeniyle yandığını iddia etti. Tarihi Kurşunlu Camisi'nin avlusundaki göz yaşartıcı gaz bombalarına ait bol miktarda boş kovan dikkati çekti. Sokağa çıkma yasağının kalkmasından sonra yüzlerce vatandaş tahrip olan camiyi gezerek cep telefonlarıyla bol bol fotoğraf çekti.

Çatışmalar sırasında yanan 4 okuldan biri olan tarihi Kurşunlu Camisi'nin arkasındaki Süleyman Nazif İlkokulu ve ana sınıfının da büyük bölümünün yandığı görüldü. İlkokulun sınıflarındaki sıra ve masalar tamamen kül olurken, caminin avlusundaki 40 milimetrelik bombatar silaha ait mühimmatlar golduğu görüldü. Mühimmatlara vatandaşlar kimse dokunmasın diye etrafını taşlarla çevirdi.

Savaştan çıkmış gibi

Fatihpaşa Mahallesi'ndeki onlarca ev ve işyerinin çatışmalar sırasında atılan bombalar ve sıkılan kurşunlarla harabeye dönerken, sokaklardaki hendek ve barikatlar ile helikopterlerin üstten görmemesi için sokakları kapatan siyah ve beyaz perdeler dikkat çekti. PKK ve YDG-H lehinde yazıların yanısıra bazı duvarlardaki, 'Özgürlük istiyoruz Erdoğan' yazıları görüldü. Çatışmalar nedeniyle su kanallarının patlaması nedeniyle bir çok sokak adeta göle dönüştü. Çok katlı binaların özellikle üst katlarındaki büyük tahribatlar ise ilçede yaşananları gözler önüne serdi.

Barikatta monopotlu cansız manken

PKK'lıların bazı barikatlara kadın elbisesi giydirilen cansız mankenler koydukları görüldü. Barikatta nöbet tutan biri varmış süsü verilen ve elinde kameralarda kullanılan monopot bulunan cansız mankenin güvenlik güçlerini yanıltmaya dönük olduğu belirtildi. Uzaktan bakıldığında cansız mankenin barikatın üzerine bıraktığı monopot uzun namlulu silah şeklinde görülüyor.

Eşyasını kapan evini terk etti

Sokağa çıkma yasağının kalkmasından ardından Sur'd asabahın ilk ışıklarıyla birlikte evlerinden dışarı çıkan vatandaşlar tedirgin gözlerle etrafı gözetledikten sonra ilçe dışından gelen akrabalarının da yardımıyla yanlarına alabildikleri eşyalarını alarak evlerini terk etmeye başladı. Evlerinin büyük bölümünün tahrip olduğunu, oturulamayacak halde olduğunu belirten vatandaşlar, "Çatışmalar yüzünden günlerdir dışarı çıkamadık. Su ve gıda sıkıntımız baş göstermişti. Çatışmalar yüzünden evlerimiz tamamen tahrip oldu ve oturulacak gibi de değil artık. Tekrar çatışmaların başlamasından korkuyoruz. Bu nedenle en iyisi evlerimizi terk etmek. Sokaklara araç giremediği için yanımıza alabildiğimiz eşyalarımızla evlerimizi terk ediyoruz. İlk etapta kentteki başka semtlerde oturan akrabalarımızın yanına sığınacağız. Başka yerlerde ev kiralayacağız. Eğer Sur'a huzur gelirse tekrar dönmeyi de düşünüyoruz" dedi.

 Yasak kalktı ama araç girişine izin yok

Sur Kaymakamlığı tarafından yasağın kaldırıldığının açıklanmasına rağmen, vatandaşlar büyük bölümü tekrar çatışma çıkma ihtimaline karşılık işyerlerini açmadı. Sur merkezine araçların girişine de güvenlik güçleri tarafından izin verilmiyor. Günler sonra akrabalarından haber alabilmek için Sur'a girmek isteyen vatandaşlar ise polis tarafından kimlik kontrolü yapıldıktan sonra alınıyor.

Öngörünüm, Açıklaması metinde

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS