Doktora bıçaklı saldırıya 32 yıl hapis cezası istemi

Doktora bıçaklı saldırıya 32 yıl hapis cezası istemi

Diyarbakır'da geçen Mart ayında, boşanmak üzere olduğu eşi B.A.'nın yanında sekreter olarak çalıştığı hastanenin doktoru Şerif Turhan ile hastanenin güvenlik görevlisi Mehmet Yıldız'ı bıçakla yaralayan Mert Ava hakkında 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet hastanesi'nde görev yapan doktor Şerif Turhan (49) ve güvenlik görevlisi Mehmet Yıldız (37) geçen 23 Mart günü, hastanede sekreter olarak çalışan B.A.'nın (28) boşanmak üzere olduğu eşi Mert Ava'nın (27) bıçaklı saldırısına uğradı. Hastanedeki saldırıda doktor Şerif Turhan boynundan, güvenlik görevlisi Mehmet Yıldız ise elinden yaralanarak tedavi altına alındı. Kaçan şüpheli Mert Ava yakalanıp tutuklanırken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.


Cumhuriyet Savcısı Turan Boran'ın hazırladığı iddianamede şüpheli Mert Ava'nın ''Kasten öldürmeye teşebbüs'', ''Saldırıda kullanmak amacıyla bıçak taşıma'', ''Hakaret'', ve ''Basit Yaralama'' suçlarından 16 yıldan 32 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.


Bir gün önce eşine saldırmış


İddianamedeki ifadesinde, boşanmak üzere olduğu eşinin olaydan bir gün önce de  hastaneye geldiğini belirten sekreter B.A. şunları anlattı: "Ben Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde Şerif Turhan'ın sekreteri olarak görev yapıyorum. Eşim ile aramızda sorunlar var. Olaydan bir gün önce eşim hastaneye gelerek 'Başkalarıyla yatmışsın. Sen o.....sun' diye hakaretlerde bulundu. Ben bağırınca boğazımı sıkarak, sol bacağıma tekme atıp gitti." 


Hasta olduğunu söylemiş


Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Polikliniği'nde görev yapan Doktor Şerif Turhan da ifadesinde, şüphelinin hasta gibi odasına girdiğini ve eşiyle ilişkisi olup olmadığını sorarak kendisine bıçakla saldırdığını söyledi.   
Şüpheli Mert Ava ise iddianameye yansıyan ifadesinde, eşiyle konuşmak için hastaneye gittiğini, doktorun alaycı bir şekilde 'eşinle sorunların varmış' dediğini, 'seni ilgilendirmez' diye cevap verince de üzerine saldırdığını öne sürdü. Bu sırada cebindeki bıçağı çıkardığını anlatan şüpheli, boğuşma sırasında doktorun yaralandığını iddia etti.


Savcı: ''öldürme kastıyla...''


Şüphelinin olay günü gittiği hastanede doktora bıçakla saldırdığını kaydeden savcı önce kolundan, sonra omzundan, ardından da da boynundan bıçaklayıp, öleceğini düşünerek kaçtığını belirtti. Doktor Şerif Turhan'ın boyundaki yaradan şiddetli kanama olduğu vurgulanan iddianamede, sanığın öldürme kastıyla hareket ettiği iddia edildi. Hayati tehlikesi bulunan mağdurun şiddetli kanama nedeniyle acil ameliyata alındığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin kaçmak isterken kendisini engellemeye çalışan güvenlik görevlisi Mehmet Yıldız'ı da bıçakla elinden yaraladığı belirtildi. 
Hazırlanan iddianame 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, tutuklu sanık Mert Ava'nın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS